Vyčistiť škvrny od ovocia nebýva jednoduché: Ako si s nimi poradiť?

žena drží vypranú bielizeň

Oblečenie zašpinené od ovocia sa ešte dá zachrániť (Zdroj: Freepik/freepik)

V lete si zvykneme oberať čerstvé, na slnku dozreté ovocie priamo zo stromov či kríkov. Pri jedení alebo príprave džemov sa ale môžeme nedopatrením ušpiniť od šťavy. Deti si tiež často nechtiac utrú zašpinené ruky do oblečenia. Práve vzniknutý fľak sa dá často odstrániť celkom ľahko, no keď zaschne, stáva sa väčšou výzvou. Prečítajte si, ako na to.

Škvrny od ovocia a džemu treba vyčistiť čo najskôr, no niekedy sa stáva, že na ne zabudneme. Čím dlhšie je oblečenie znečistené, tým hlbšie sa lepkavé pigmenty zažierajú do prírodných aj syntetických látok. Netreba sa ale hneď vzdávať svojho obľúbeného kúsku. Vyskúšanie nasledujúceho postupu určite stojí za to.

Ako odstrániť zažrané škvrny od ovocia?

Staršie alebo zaschnuté škvrny sa odstraňujú ťažšie, preto by ste mali vedieť, že proces čistenia možno budete musieť zopakovať aj niekoľkokrát, kým škvrna zmizne. Vždy vopred skontrolujte štítok na oblečení, aby ste sa dozvedeli odporúčaný spôsob čistenia. Niekedy sa totiž nemôže prať v práčke.

Ak si nie ste istý, či oblečeniu čistiaci produkt alebo roztok neuškodí, vyskúšajte z neho trochu nakvapkať na nenápadné miesto. Predídete tak neželanému odfarbeniu alebo zničeniu látky. Hoci je väčšina čistiacich metód dostatočne jemná a vhodná na rôzne druhy látok, je dobré vedieť, akú špecifickú starostlivosť si kus oblečenia vyžaduje. Podľa toho si totiž jednoduchšie zvolíte najlepší spôsob vyčistenia fľaku.

Postup

Najskôr odstráňte prebytočné ovocie. Ak zostali na oblečení pevné časti ovocia, ako semiačka alebo iné lepkavé zvyšky, odstráňte ich pomocou tupého nožíka alebo lyžice. Buďte opatrný, pretože prílišné drhnutie by mohlo poškodiť látku alebo vtlačiť ovocie hlbšie do vláken látky.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Dajte si pozor na zdravie vašej pokožky: Čo by ste nemali zanedbávať?

Na fľak ďalej naneste pastu. Zmiešajte 3 PL boraxu alebo sódy bikarbóny s 1 PL vody. Pastu rovnomerne naneste na zašpinenú látku, aby pokryla celú škvrnu. Nechajte pôsobiť aspoň 15 minút.

Na škvrnu naneste pastu zo sódy bikarbóny (Zdroj: Freepik/freepik)

Kým bude pasta schnúť, absorbuje do seba pigment a škvrnu zosvetlí. Potom čistené miesto opláchnite pod tečúcou teplou vodou. Prstami odstráňte zvyšky pasty.

Nakvapkajte niekoľko kvapiek obľúbeného pracieho gélu priamo na škvrnu. Gél nechajte pôsobiť aspoň 5 minút. Následne látku opláchnite pod tečúcou horúcou vodou. Miesto so škvrnou by malo smerovať nadol a treba ho mierne natiahnuť. Voda by mala mať najvyššiu teplotu, akú látka znesie.

Oblečenie opláchnite pod horúcou tečúcou vodou (Zdroj: Freepik/wirestock)

Ďalej na škvrnu naneste vami vybraný odstraňovač škvŕn. Môžete použiť gélový, v spreji alebo v tyčinke. Pri použití sa riaďte pokynmi výrobcu.

Nakoniec oblečenie vyperte v práčke ako obyčajne. Predtým, ako ho dáte vysušiť, sa uistite, či škvrna celkom zmizla. Pokiaľ ešte uvidíte jej náznak, hrozí, že ho po uschnutí už nevyčistíte. Preto postup čistenia znovu zopakujte, kým sa škvrna úplne nestratí.

Oblečenie potom vyperte ako obyčajne (Zdroj: Freepik/freepik)

Ďalšie tipy na tvrdohlavé fľaky

Ak máte na stálofarebnom kuse oblečenia veľmi odolnú škvrnu, skúste použiť prírodný bieliaci prostriedok v podobe octu alebo citrónovej šťavy. Najskôr ale na nenápadnej časti látky vyskúšajte, či ju neznehodnotí. Nechajte vybranú surovinu zaschnúť, aby ste videli výsledný efekt.

Keď je všetko v poriadku, votrite ocot alebo šťavu na znečistené miesto a nechajte pôsobiť niekoľko minút. Pokiaľ máte možnosť, umiestnite oblečenie na priame slnko, ktoré posilní bieliaci efekt. Nemali by ste ho tam však nechávať príliš dlho. Následne škvrnu dobre opláchnite a vyperte.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Radi sa na turistike niečo dozviete? Potom vás poteší správa o novom náučnom chodníku, ktorý povedie k známemu hradu!

Zašpinili ste si vzácnu látku, ktorá sa nemôže prať v práčke? Vezmite ju radšej do čistiarne a to čo najskôr. Nezabudnite povedať, o aký druh škvrny ide, aby mohli pracovníci čistiarne vybrať vhodný prostriedok na jej odstránenie. Nad využitím čistiarne by ste mali uvažovať najmä v prípade hodvábu a starších druhov látky. Ak by ste sa totiž znečistené miesto pokúsili odstrániť doma, mohli by ste látku poškodiť.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, thespruce.com
Odporúčame