Niektoré potraviny majú v chladničke stopku: Urobte si v nej poriadok podľa dôležitých pravidiel

Urobte si poriadok v chladničke (GettyImages)

Tajomstvo chutného a zdravého jedla spočíva v tom, že máte vždy poruke výživné a čerstvé potraviny. Stáva sa vám často, že napriek uskladneniu v chladničke sa niektoré z nich rýchlo kazia? Nemusí to byť len vinou potravín. Ak si spravíte v chladničke poriadok, môžete predísť ich vyhadzovaniu a ešte ušetríte na energii.

Pravidelnosť je základ

Ak sa chcete vyhnúť zápachu a plesniam, treba chladničku kompletne vyčistiť aspoň dvakrát za rok. Bežná hygiena by sa však mala robiť pravidelne raz za mesiac. To platí aj pre mrazničky, ktoré by sa mali včas rozmrazovať. Pri hrubej vrstve námrazy spotreba energia prudko narastá.

Skôr, než začnete

Pred čistením vyberte z chladničky všetky potraviny a vypnite ju. Pokazené potraviny a aj tie po záručnej dobe vyhoďte. Ostatné preložte na chladné miesto – do termotašiek alebo v zime na balkón. Odstráňte odnímateľné časti, aby ste dosiahli všade.

Vyčistiť aj vysušiť

Police umyjete dobre vo vani špongiou či handričkou z mikrovlákna. Použite čistiaci prostriedok na riad, prípadne špeciálne prípravky na ničenie baktérií. Uprednostnite také, ktoré netvoria penu a dajú sa ľahko zmyť. Po vyčistení opláchnite police vodou a vysušte.

Potom vyčistite vnútorný priestor. Na zachytenie vody pri umývaní si položte uterák do spodnej časti chladničky. Pri odtoku na zadnom paneli, kde steká kondenzát, pomôže vatová tyčinka. Tesnenia takisto dôkladne umyte a osušte. Môžete ich pokvapkať olejom, aby zostali mäkké. Pred opätovným zostavením vytrite vnútro dosucha a namontujte späť všetky časti.


Mohlo by vás zaujímať: Všetko má svoje miesto: Skladujete potraviny v chladničke správne?


Ekologické čističe a pohlcovače pachov

Ako náhrada za saponát sa používa teplá voda s citrónom alebo octom. Môžete primiešať aj sódu bikarbónu. Títo domáci pomocníci nielen čistia, ale tiež dezinfikujú. Silná trojka sa však hodí aj na obmedzenie zápachu. Do chladničky umiestnite otvorenú nádobku s pár lyžicami sódy, navlhčenú bavlnu s octom či pár koliesok citróna.

Pozor na prach

Ak chladnička stále hučí napriek pravidelnej údržbe, skontrolujte tepelný výmenník pod mriežkou na zadnej strany chladničky. Odporúča sa ju čistiť aspoň raz za 6 mesiacov. Usadený prach na nej pôsobí ako izolant, ktorý bráni udržaniu správnej teploty. Zvyšuje sa spotreba a potraviny sa môžu rýchlejšie kaziť. Prach očistite kefou alebo vysávačom.

Ako si to zorganizovať?

Ideálne je uskladňovať všetky potraviny uzavreté, napríklad v plastových nádobách. Ide o to, aby sa predčasne nekazili a nevysychali. Nebudú sa miešať ich pachy a zamedzí sa i priamemu styku s baktériami.

Potraviny alebo ich obaly by sa nemali dotýkať ani stien chladničky. Mali by mať okolo seba dosť miesta na prúdenie chladného vzduchu. Dôležité je aj ich umiestnenie. Rôzne potraviny vyžadujú rôznu teplotu, preto ich ukladajte do správnej zóny. Väčšina moderných typov má zásuvku pre skladovanie ovocia a zeleniny i vyhradený priestor pre mäso alebo mliečne výrobky.


Mohlo by vás zaujímať: Veľké jarné upratovanie je opäť tu: Nechajte si poradiť, týchto 6 vecí rozhodne nepotrebujete!


Zaujímavé zistenie

Vajíčka sa v chladničke rýchlejšie kazia v držiakoch, ktoré pre ne pripravil výrobca. Znie to ako paradox, no tvrdí to britská spoločnosť zaoberajúca sa výrobou skladovacích obalov. Podľa ich výskumu je za tým otváranie a zatváranie dverí chladničky. Vtedy sa na tomto mieste najrýchlejšie mení teplota. Jej kolísanie podporuje šírenie rozkladných baktérií.

Podľa ich zistení je najlepším priestorom na uskladnenie vajíčok spodná zásuvka na zeleninu. Je uzatvorená a teplota v nej je stála, aj keď sa dvere otvoria. Vhodným riešením je tiež uchovávanie v kartónovom obale na strednej priečke.

Čo tam nepatrí

– banány, avokádo a ďalšie ovocné plody: Na banánoch sa oveľa skôr vytvoria hnedé škvrny. Chlad narušuje konzistenciu šupky, preto je im lepšie v komore. Avokádo zase v chladničke nedozreje. Nepatrí sem ani ananás, citróny, kivi, mango, marhule, broskyne, slivky či melón. Tieto druhy neznášajú chlad a vyhovuje im mierna izbová teplota.

– paradajky, uhorky, cibuľa, cesnak a zemiaky: Darí sa im lepšie pri izbovej teplote, bez svetla, ako v chladničke. Zvlášť paradajky podliehajú plesniam medzi prvými. Zemiaky v chlade rýchlo mäknú a začnú hniť. Strácajú vodu aj pôvodnú chuť. Do chladničky nepatrí ani ďalšia zelenina s väčším obsahom vody – paprika alebo baklažán.

– chlieb, arašidové maslo, med, olivový olej a potraviny s konzervačnými látkami: Chlieb sa v chladničke rýchlo vysuší a stvrdne. To platí aj pre arašidové maslo. Uskladňujte ho mimo chladničky, aby bolo mäkké a ľahko sa natieralo. Aj ďalšie potraviny vydržia dlhšie na tmavom mieste ako v chladničke – med rýchlo stvrdne a olivový olej môže zmeniť hustotu. Kečup či pikantné omáčky dochutené soľou, octom a inými prísadami tiež nemajú v chladničke čo robiť. Ani po ich otvorení.


Robíte si pravidelne poriadok v chladničke? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Vlaďa
Odporúčame