Potraviny, s ktorými vaša pleť nezostarne: Viete, ktoré to sú?

Černice

thinkstockphoros.com

Americkí dermatológovia sledovali stravovacie návyky žien vo veku od 40 do 74 rokov, pričom zisťovali, ako vplývajú potraviny na stav ich pokožky. Ženy, ktoré konzumovali potraviny s vysokým obsahom vitamínu C mali pleť sviežejšiu a zdravšiu na pohľad a navyše, mali na tvári viditeľne menej vrások. Ktoré potraviny by ste rozhodne nemali vo svojom jedálničku vynechávať?

Pomaranču sa vaša pleť poteší

Pomaranče sú skvelé, pretože obsahujú veľké množstvo vitamínu C, ktorý bojuje proti starnutiu pleti a chráni ju aj pred pôsobením negatívnych vplyvov z vonkajšieho prostredia. Okrem toho obsahuje aj selén, fosfor, vápnik a vitamíny A, E, B1, B2, B3, B6. Chráni teda bunky a urýchľuje tvorbu kolagénu v pokožke. Jeho zásluhou bude pleť aj po tridsiatke pružná a pevná. Pomarančová maska zase stiahne póry (najmä na nose) a pleť vyčistí.

  • Ako ho využiť?

Pomaranč pôsobí dobre pri vonkajšom i vnútornom použití. Môžete ho odšťaviť, naliať do fľašky s rozprašovačom a postriekať ním celé telo, aby ste dosiahli hydratáciu pokožky. Ak vás šťava nedráždi a necítite sa lepkavá, nemusíte ju ani umývať. Ak áno, nechajte ju niekoľko minút pôsobiť a potom ju opláchnite. Na tvár ho môžete aplikovať tak, že ho rozkrojíte a budete ním prechádzať po koži. Robte to aspoň 5 minút a ďalších 5 ho nechajte pôsobiť. Potom ho opláchnite vlažnou vodou. Ak chcete popri kúre aj relaxovať, zbavte pomaranč šupky, nakrájajte ho na kolieska a rozložte ich po tvári. Nechajte kolieska pôsobiť aspoň 10 minút. Keď sa rozhodnete pre konzumáciu pomaranča, nikdy ho nejedzte nalačno. Kyseliny z neho by vám mohli poškodiť tráviaci trakt.


Mohlo by vás zaujať: 6 potravín, ktoré bojujú so starnutím: Doprajte si ich čo najčastejšie


Černice pre čistú a mladšiu pokožku

Černice sú plné antioxidantov, ktoré pomáhajú pleti bojovať proti znečisteniu a stresu. Obsahujú aj flavonoidy a organické kyseliny, ktoré odstraňujú všetky druhy nečistôt a omladzujú kožné bunky, inositol, ktorý tiež zvyšuje regeneráciu buniek. Práve vďaka tejto látke sú černicové listy veľmi cenné v kozmetickom priemysle. Vitamíny C a E napnú pleť a dodajú jej svieži vzhľad a karotén dokáže rýchlo hydratovať aj veľmi suchú pokožku, vďaka čomu budete vyzerať mladšie.

Špenát plný koenzýmu Q10

Kolagén tvorí až 70 percent hodnoty kožných bielkovín. Špenát, ktorý okrem vysokého obsahu železa a vitamínov A a C podporuje aj tvorbu kolagénu, môže byť ten najzdravší zelený list pre vás. Špenát totiž obsahuje (rovnako ako brokolica) koenzým Q10, ktorý si telo dokáže vytvoriť aj samé, no s pribúdajúcim vekom úroveň jeho produkcie klesá. A ako iste viete, jeho nedostatok v tele spôsobuje predčasné starnutie pleti. Miesto drahých krémov si radšej doprajte čerstvé špenátové listy ako prílohu k obedu.


Mohlo by vás zaujať: Potraviny urýchľujúce starnutie: Ktorým sa treba radšej vyhnúť?


Tekvicové semienka pre pružnosť aj proti ekzémom

Jesenné obdobie je ako stvorené na vyrezávanie tekvicových strašidiel či konzumáciu tekvicových polievok a prívarkov. Z tekvice však nemusí ani kúsok prísť nazmar. Nevyhadzujte ani tekvicové jadierka, ktoré sú nielen chutné (samostatne i v zeleninových šalátoch), ale aj zdravé pre telo a pokožku. V oleji, ktorý obsahujú tekvicové jadierka sa nachádzajú vitamíny A, E a K, minerály síru, draslík, zinok, chróm, selén a tiež jód, ktorý si telo nedokáže vyrobiť. Vďaka týmto zložkám hydratuje pleť, dodáva jej pružnosť, lieči ekzémy a celkovo posilňuje imunitný systém. Omega 3 mastné kyseliny zabraňujú tvorbe vrások.

Zelený čaj namiesto kávy

Japonci, ktorí patria k najzdravším národom sveta, hovoria, že ak vypijete denne desať šálok zeleného čaju, nebudete viac potrebovať lekára. Zelený čaj totiž obsahuje antioxydanty, ktoré ochraňujú bunky v ľudskom tele. Ďalej sa v ňom nachádzajú taníny, ktoré napnú pleť, stiahnu póry a pleť bude vyzerať žiarivejšie. Katechíny zase zvyšujú ochranu pokožky pred poškodením UV – žiarením. Obe tieto látky navyše zabezpečujú pomalšie starnutie buniek a tým aj pleti na tvári. Pitie zeleného čaju pomáha aj pri prevencii akné, ekzémov a proti vzniku ružovky.


Ktoré zo spomínaných potravín konzumujete a ako často si ich doprajete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphoros.com, thinkstockphotos.com, Zuzana Čapčíková
Odporúčame