Dajte stop košu plnému smetí: 8 praktických rád, ktoré znížia množstvo vášho odpadu

Vrece s odpadkami

Množstvo odpadu viete obmedziť jednoducho a efektívne (Zdroj: GettyImages)

Mnoho ľudí stále hádže všetky smeti do jedného kontajnera, hoci sú už všade dostupné nádoby na separovaný odpad. Triedenie má veľa výhod nielen pre životné prostredie, ale aj pre nás. Každý by sa mal preto snažiť znížiť jeho produkciu na minimum. Prinášame preto pre vás jednoduché tipy, ako zmeniť svoje návyky aj bez veľkej námahy.

Tipy na opätovné použitie a recyklovanie

Vedeli ste, že skoro polovica vášho kuchynského odpadu sa dá recyklovať? Stačí si vytvoriť systém, ktorý vyhovuje vašej domácnosti. Tieto tipy vám to určite uľahčia:

1. Nákupná taška na viac použití

Neustále kupovanie nových plastových tašiek je plytvanie peniazmi a veľká záťaž pre životné prostredie. Ideálnym riešením je zaobstarať si pevnú nákupnú tašku, čo dlho vydrží, napríklad z plátna.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa LAČKA Handmade (@lackahandmade)

2. Certifikované obaly

Ak si kúpite potraviny s označením FSC, PEFC alebo SFI na balení, podporíte majiteľov lesov, ktorí ich spravujú bez použitia pesticídov a kde sa nevyrúbe viac stromov, ako môže les vyprodukovať. Drevo s takýmto certifikátom sa používa na výrobu papiera na pečenie, kuchynských utierok, škatúľ na mlieko či tlačených materiálov.

3. Bio vrecúška

Na likvidáciu odpadu používame veľa vrecúšok. Vytvárajú ďalší zbytočný odpad. Zvoľte radšej vrecúška z materiálu, ktorý sa dá kompostovať. Zdravou náhradou za plastové vrecúška sú bio vrecúška z kukuričného škrobu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa dutka (@dutka_lab)

4. Sklo na uloženie potravín

Pri uskladnení potravín v chladničke nepoužívajte plastové vrecúška, hliníkové fólie či fólie na potraviny. Sú drahé a znečisťujú životné prostredie. Lepšou možnosťou sú sklené alebo plastové nádoby, ktoré sa dajú použiť opakovane a umývať v umývačkách riadu. Ideálne sú aj biologicky rozložiteľné vrecúška, napríklad z kompostovateľnej živice.


Mohlo by vás zaujať: Domácnosť s minimom odpadu? Aj vaša snaha môže pomôcť životnému prostrediu


5. Bezobalové potraviny

Už aj na Slovensku sú potraviny a drogérie, kde sa dá nakupovať bez obalu. Stačí si priniesť vlastnú nádobu, alebo vám v predajni ponúknu ekologické obaly. Takto fungujú aj niektoré e-shopy. Svoje produkty balia do ekologických obalov – papierových, látkových či kávových vreciek, sklenených pohárov a fliaš. Pri zásobovaní využívajú vratné obaly, aby sa vyhli zbytočnej produkcii odpadu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa NEBALené (@nebalene)

6. Symbol recyklácie

Používa sa na obale produktov, ktoré by sa mali recyklovať, ale tiež ako informácia, že produkt pochádza z recyklovaných materiálov. Papier, plast, sklo a kov sa znova použijú na výrobu nových produktov, čím sa chránia prírodné zdroje. Zistite, ako správne recyklovať.

7. Nové kvetináče zo starých surovín

Kvetináče nemusíte len kupovať. Zužitkovať môžete aj plechovky z piva či nealkoholických nápojov – máte ich úplne zadarmo. Alebo si ich vyrobte zo starých kartónov na vajíčka či z rolky toaletného papiera, následne uložte do zeme, kde sa zmenia na kompost.


Mohlo by vás zaujať: Tipy na obmedzenie množstva odpadu v domácnosti: Nie je to vôbec tak zložité


8. Nádoba na kompost

Kompostovanie je vlastne prírodné recyklovanie. Organický materiál (zvyšky jedál či záhradný odpad) sa separuje, rozdrví a zmení na zemitú látku – humus. Vracia sa do pôdy a využíva sa ako kvalitné hnojivo. Kuchynský odpad je preto veľmi cenný. Stačí málo.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Kompostuj.me (@kompostuj.me)

Napríklad dajte pod drez či do špajze malú nádobu na kompost. Kompostovať môžete aj keď nebývate v rodinnom dome. Dá sa to dokonca aj bez zápachu pomocou elektrických kompostérov či vermikompostéru s dážďovkami

Výhody efektívneho nakladania s odpadom

  • Ekologické: Pomáhate svojmu okoliu a prispievate k zlepšeniu životného prostredia. Dané materiály sa môžu znovu použiť na nové produkty.
  • Finančné: Znížením spotreby ušetríte peniaze na výrobkoch, čo nepotrebujete, tak isto na ich údržbe a skladovaní. Rovnako sa znižujú náklady na nákup vriec na odpad. Ak doma kompostujete, objem denného odpadu sa môže znížiť až o 30 percent. Navyše získate zadarmo živiny pre vaše rastliny.
  • Zdravotné: rozumný prístup k produkcii a nakladaniu s odpadom podporuje zdravší spôsob života. Znižuje kontakt s chemikáliami, plastmi a inými škodlivinami. Súčasne podporuje nákup prírodných produktov a prípravkov na čistenie.

Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame