Kapusta je malý všeliek: Pozrite, čo všetko urobí pre vaše telo!

Kvasená kapusta

gettyimages

Patrí medzi najzdravšie potraviny vôbec. Obsahuje dokonca viac cenných bioaktívnych látok s protirakovinovým účinkom, než brokolica. Kapusta je jednoducho považovaná za všeliek a najmä v chladnom období by mala byť samozrejmou súčasťou našich jedálničkov.

Jej výnimočnosť spočíva vo vysokom antioxidačnom potenciáli. Táto zelenina obsahuje obrovské množstvo vitamínu C, vitamíny A, E, K, B1, B2, aj takzvaný protivredový vitamín U. Okrem toho je plná minerálov ako vápnik, horčík a železo, a je bohatá na soli kyseliny fosforečnej a enzýmy. Obsahuje, samozrejme, aj vlákninu, ktorá napomáha správnemu fungovaniu čriev. Červená kapusta navyše obsahuje selén, ktorý je účinný pri znižovaní krvného tlaku. Čo o nej ešte neviete?

Vplyv na zdravie

Účinky kapusty na ľudské zdravie sú ohromujúce. Podporuje imunitu, chráni bunky pred voľnými radikálmi a rovnako chráni organizmus pred zápalmi a infekciami. Vďaka spomínanej vláknine pozitívne ovplyvňuje trávenie a pomáha pri zápche aj hemoroidoch. Šťava naopak pomáha pri žalúdočných vredoch a pálení záhy. Pôsobí močopudne a má detoxikačné účinky, pozitívne vplýva aj na tvorbu červených krviniek. Navyše chráni aj našu pokožku a spomaľuje starnutie.

Náš tip na zaujímavé podujatie: Cigánski Diabli – turné s novým CD KONE

Poznáme rôzne druhy

Tak ako pri rôznej inej zelenine, aj pri kapuste rozoznávame niekoľko druhov:

  • Kapusta obyčajná – zelenina podobná kelu kučeravému.
  • Kapusta hlávková – má pevne zvinuté listy s voskovým povlakom, tvoriace peknú hlávku, môže byť bielej alebo červenej farby.
  • Kapusta čínska – je určitým druhom mangoldu, nevytvára hlávku, ale jej listy tvoria prízemnú ružicu, sú hladké, zelené a lesklé, s výraznou žilnatosťou.
  • Kapusta pekinská – má podlhovastú vysokú hlávku tvorenú listami oválneho tvaru zelenkavej farby, pričom farba vnútorných listov je biela alebo dožlta.

Surová alebo varená?

Konzumácia surovej kapusty môže spôsobovať plynatosť, preto by ju ľudia trpiaci meteorizmom (nadúvaním) mali tepelne upravovať. Varená je lepšie stráviteľná, treba však zobrať do úvahy, že pri úprave dochádza o vitamín C. Nevhodné je preto dlhé varenie vo väčšom množstve vody.

Mohlo by vás zaujímať: Zázrak menom kvasená kapusta: Ochráni pred chorobami a hodí sa aj pri chudnutí

Kyslá kapusta

V minulosti, najmä počas zimných mesiacov, keď ľudia nemali dostatok čerstvého ovocia a zeleniny, predstavovala dôležitý zdroj vitamínu C a vlákniny. Aj dnes, keď si ich môžeme dopriať celoročne, má mať významné miesto v našom jedálnom lístku. Okrem už spomínaných vitamínov totiž obsahuje aj baktériu kyseliny mliečnej, ktorá pomáha bojovať proti jesennej a zimnej únave, infekciám a vírusom. Spomaľuje tiež rast nežiaducich baktérií v čreve a naopak podporuje rast priateľských baktérií. Napomáha pri odvodňovaní a teda rýchlejšie vyplavuje škodlivé látky z tela. Vďaka vysokému obsahu antioxidantov a fytonutrientov chráni pred viacerými druhmi rakoviny, napríklad žalúdka, hrubého čreva, pečene, pľúc či prsníka.

Nie je pre každého

Napriek pozitívnym účinkom na ľudské zdravie kapusta nie je zelenina pre každého. Častejšej konzumácii by sme sa mali vyhnúť pri ochorení žlčníka, pankreasu a vynechať ju treba aj pri histamínovej intolerancii. Z dôvodu vyššieho obsahu kuchynskej soli nie je ideálnou potravinou ani pre ľudí s vysokým krvným tlakom.

Máte radi kapustu? Ako často si ju doprajete? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Mirka, gettyimages
Odporúčame