Potrebujete čističku vzduchu? Pre alergikov sú najlepšie tieto modely

Čistička vzduchu

Ako vybrať čističku vzduchu? (Zdroj: GettyImages)

Či už bývate v byte alebo v dome, čistička vzduchu je skvelé zariadenie do každej domácnosti. Ak si chcete byť istí, že dýchate skutočne čistý vzduch, jednu by ste si určite mali zaobstarať aj domov. O to akútnejšie by vaše rozhodnutie malo byť, ak bývate pri rušnej ceste a často vetráte.

Tento prístroj však nie je len na prefiltrovanie vzduchu od zápachu či nečistôt. Potešia sa mupredovšetkým alergici, ktorí počas jarných, ale aj letných mesiacov zažívajú neľahké chvíle. V prípade častého vetrania oceníte, ak vám čerstvý vzduch prefiltruje aj čistička, ktorá ho zbaví nežiadúcich alergénov.

Ak ste už zbystreli pozornosť, prejdeme k samotnému výberu. Znova si rozdelíme produkt na rôzne typy, pričom tentokrát sa zameriame aj na spôsob filtrácie. Zaujímať nás bude aj hlučnosť čističky, jej spotreba a možnosť umiestnenia v byte. Na záver sa pozrieme na najlepšie modely tohto roka.

Typy čističiek a typy filtrov

Dôležité atribúty

Kam čističku umiestniť?

Rady, ktoré oceníte

Najlepšie modely pre rok 2022

Typy čističiek a typy filtrov

Čističky vzduchu sa delia na dva základné typy – buď majú pevné vzduchové filtre (teda napríklad HEPA filtre) alebo zberné disky, ktoré zachytávajú nečistoty (napríklad elektrostatické filtre). Rozdiel medzi nimi je najmä vo využívaní ionizátora. Kým prvé spomínané ho nepotrebujú, elektrostatické sú od neho závislé a bez neho by neboli možné vzduch prečisťovať.

HEPA filter

HEPA je anglická skratka, ktoré v preklade znamená niečo ako „vysoké a účinné zachytávanie mikročastíc“. Tieto filtre sú mimoriadne účinné a zachytia takmer 100 % všetkých nečistôt vrátane baktérii, vírusov, alergénov či plesní. Filtre je potrebné pomerne často meniť, čím sa automaticky zvyšuje nielen čas na údržbu, ale aj samotná cena prevádzky. Filtrácie s HEPA filtrom bývajú taktiež pomerne hlučné a pri vyššom výkone zvyknú aj vibrovať.


Mohlo by vás zaujímať: Ako sa zbaviť plesní aj bez odborníka: Efektívne metódy pre domáce povrchy


Elektrostatický filter

Elektrostatickú čističku zapojíte do elektriny a máte vystarané. Filter je umývateľný, takže ho netreba často meniť, stačí ho len pravidelne čistiť. Obrovskou výhodou je jeho tichý chod a nízka spotreba energie. Nie je však všetko také ružové, ako sa môže drať.

Tieto filtrácie oceníte skôr v menších priestoroch. Ich nevýhodou je, že nevedia pohlcovať pachy a malé častice. Zachytia síce 99 % nečistôt, no sem nepatria napríklad plesne a alergény. Pre domácnosť s alergikom ho určite neodporúčame, ak vám ide o lepší vzduch pre daného člena domácnosti.

Vodný filter

Ak sa o filter nechcete príliš starať, pouvažujete nad čističkou s vodným filtrom. Tá funguje na princípe čistenia vzduchu pomocou vody, ktorá zachytáva najmä prach a mikróby. Oceníte najmä nulové náklady na prevádzku, nakoľko stačí len pravidelne meniť vodu.

To na druhú stranu znamená, že sa v zásobníku po čase môže usadzovať vodný kameň a tak miesto vyhodených peňazí za filter ju musíte ručne čistiť. Ak by ste pravidelne nemenili vodu, môžete si zavariť aj na väčší problém – baktérie sa v nej môžu postupne začať množiť.

Na fotokatalytickom princípe

Nanajvýš bezstarostnú prevádzku vám zabezpečia čističky fungujúce na fotokatalytickom princípe. Ten spočíva na chemickej reakcii pod vplyvom UV žiarenia. Výsledkom je vysoká účinnosť v odstraňovaní vírusov aj baktérii.

Jediná vec, na ktorú si však musíte dávať pozor, je dodržiavanie limitu ozónu. Tieto čističky ho vyprodukujú v menšom množstve a majú zákonom stanovené limity tak, aby neboli pre ľudí škodlivé, no občas si zmerať tento údaj v byte nemusí byť na škodu.

TSS

Papierové TSS filtre sú veľmi efektívne, ak vám nevadí drahšia prevádzka. Zahrievajú vzduch na teplotu až 200 °C, čím spaľujú všetky mikroorganizmy. Prečistený vzduch sa dostane do miestnosti, až keď je vychladený, takže nezvyšuje teplotu.

Z pozitív určite vypichneme tichý chod, nulovú potrebu meniť filtre, hravo si poradia aj so zápachom a dokonca sú vhodné aj pre alergikov. Treba však rátať s vyššou obstarávacou cenou a taktiež aj väčšími nákladmi na prevádzku.


Mohlo by vás zaujímať: Účinný domáci prací prášok bez zbytočnej chémie? Jeho vôňa vás zaručene vráti do detských čias!


Dôležité atribúty

Ak už viete, ktorý typ filtrácie je pre vašu domácnosť vhodný, zameriame sa na ďalšie dôležité atribúty. Pozerať budeme napríklad na hlučnosť zariadenia, jeho spotrebu či hmotnosť a v neposlednom rade aj vzduchový výkon, pri ktorom vám prezradíme výpočet na každú miestnosť v dome.

Hlučnosť

Každý chceme čo najtichšie zariadenie, ale niekedy musíme uprednostniť výkon pred tichým chodom. Všeobecne platí, že čím vyšší výkon filtrácia má, tým hlučnejšia bude jej prevádzka. Ak ale chcete mať od nej pokoj aspoň počas noci, hľadajte model s funkciou nočného režimu, počas ktorého sa zníži zo zvyčajných 50 dB na príjemných 30 dB.

Spotreba

Od spotreby sa odvíja príkon. Znova sa môžeme opierať o rovnicu, ktorá hovorí, že čím vyšší je príkon, tým bude účinnejší, no zároveň nákladnejšia na chod. Spotreba sa pohybuje od 3 W pri najmenších modeloch až po 50 W pri drahších zariadeniach. Za kvalitu sa vždy pripláca a preto nájsť lacné zariadenie s vysokým príkonom je dnes nemožné.

Hmotnosť

Ich hmotnosť sa odvíja od veľkosti, no to nemusí vždy platiť. Zvyčajne sú veľké ako skrinka od počítača alebo veľký kvetináč. Zamerajte sa na váhu najmä v prípade, keď chcete čističku často premiestňovať, napríklad cez deň ju umiestniť do kuchyne alebo obývačky a v noci do izby. Hmotnosť sa pohybuje od jedného až po desať kilogramov.

Vzduchový výkon

Vzduchový výkon udáva, ktorá čistička je vhodná do konkrétnej miestnosti. Ide o rovnicu, ktorá vám povie, aký výkon potrebujete na kompletné prečistenie izby.

Odborník na domácu elektroniku Miroslav ho odporúča rátať nasledovne: „Odmerajte si veľkosti izby – šírku, dĺžku a výšku a údaje vynásobte. Tak dostanete objem miestnosti. Tento objem vynásobte dvomi a dostanete výkon potrebný na jej čistenie. V prípade čistenia pre alergikov odporúčam násobiť tromi až štyrmi.“


Mohlo by vás zaujímať: Ako si usporiadať šatník tak, aby ste si uľahčili obliekanie? Vďaka týmto radám budete mať v skrini vždy prehľad!


Kam čističku umiestniť?

Aj na najlepšie umiestnenie sme sa spýtali odborníka z domácich potrieb Miroslava: „Čistička funguje podobne ako klimatizácia, a teda dokáže poriadne prečistiť len jednu miestnosť. Ľudia robia chybu, keď ju umiestnia do rohu na podlahu. Čistička by mala byť v strede miestnosti a najlepšie na niečom vyvýšenom, aby bola najefektívnejšia.“

Umiestnenie doprostred izby, vám podľa Miroslava, poradí každý odborník. Dúfať ale v čistenie celého bytu jedným zariadením je zbytočné. Sú však prenosné, takže po prečistení jednej izby ju pokojne vezmite do druhej a potom opakujte. Tu ale nastáva otázka, ako dlho je potrebné mať filtráciu v izbe zapnutú, aby vykonala svoju prácu správne?

„Chyba, ktorú zákazníci často robia, je, že nechajú čističku zapnutú 10 minút a prídu sa sťažovať, že neprečisťuje vzduch. Ani klimatizácia ho nevychladí za 10 minút. Pri čističkách vzduchu nestačí ani hodina. Preto ju odporúčam nechať v jednej miestnosti pokojne aj tri či štyri hodiny, až potom prejsť na druhú.“

Pár rád na záver

Ešte pred predstavením najlepších modelov pre rok 2022 sme si pre vás pripravili zopár skvelých rád:

  • Čistička nenahradí prívod čerstvého vzduchu. Síce ju používajte v uzatvorenej miestnosti, no nezabudnite aj pravidelne vetrať.
  • Čističky s vodným filtrom dokážu vzduch nielen čistiť, ale aj zvlhčovať. Na druhú strane ich neodporúčame používať počas zimných mesiacov.
  • Pravidelne utierajte poličky a vysávajte. Čistička vám bude zbytočná, ak sa bude na zemi či na nábytku nachádzať vrstva prachu.
  • Počas čistenie odstráňte z miestnosti čo najviac textílií, ktoré zachytývajú prach. Zvyčajne ide o odložené oblečenie či plyšové hračky, no taktiež napríklad aj umelé kvety.
  • Pri kúpe nečakajte modely do 100 eur. Ak chcete prefiltrovať celú izbu za 3 – 4 hodiny, tieto modely stoja od 200 – 300 eur. Nejde teda o lacnú záležitosť.

Mohlo by vás zaujímať: Ako môžete zmeniť veľkosť vašej izby? Postačia vám štetce, farby a naše triky!


Top modely roka 2022

Aj tento raz budeme najlepšie modely vyberať podľa renomovaného Testmagazínu. Víťazom pre rok 2022 sa stala čistička vzduchu Electrolux PA91-404GY. Síce je o niečo hlučnejšia (46 dB), no dokáže prečistiť aj väčšie izby či spojenú obývačku s kuchyňou. Okrem toho má krásny moderný päťuholníkový dizajn. Kúpite ju od 380 eur.

Na výbornú obstál aj typ TrueLife AIR Purifer P7 WiFi. Je hlučná a ťažká (10,7 kg), no veľmi účinná. Ovládať ju môžete aj pomocou smartfónu a spoločnej siete Wi-Fi. Navyše dokáže meniť farbu podsvietenia. Jej cena začína na 280 eurách.

Ak hľadáte niečo lacnejšie, poobzerajte sa po zariadení Ionic-CARE Triton X6. Je tichá aj ľahká (len 3 kg), no vhodná skôr do menších izieb alebo kancelárii. Funguje na princípe ionizátoru a jej obstarávacia cena začína na 140 eurách.

Pre náročnejších odporúča Testmagazín siahnuť po modeli Dyson Pure Cool TP04. Je hlučná, no pomerne ľahká (5 kg) a funguje na princípe HEPA filtrov, takže sa jej potešia aj alergici. Veľkú miestnosť prefiltruje už za pár hodín. Na LCD paneli si viete nastaviť aj smer filtrovaného vzduchu. Odradiť môže jedine jej cena, takmer 600 eur.

Zdroj: plnielanu.sk, covybrat.sk, testmagazin.sk
Odporúčame