6 vecí, na ktoré sa oplatí myslieť pred zimou: Skontrolujte okná, inak vám hrozia nedoplatky za energie!

Utieranie okna

Zle tesniace okná môžu spôsobovať najväčšie úniky tepla počas vykurovacej sezóny (Zdroj: GettyImages)

Viete o tom, že zle tesniace okná môžu spôsobovať najväčšie úniky tepla počas vykurovacej sezóny? Tie sa potom zvyknú odraziť aj na nedoplatkoch za energie. Aj keď sa moderné okná prezentujú ako bezúdržbové, nemali by zostávať úplne bez pozornosti. Údržba okien nie je náročná a postačí, ak sa jej povenujete jeden či dvakrát do roka a práve na jeseň je ideálnym obdobím.

Začnite povrchovou starostlivosťou

Umývate okná na jeseň pred blížiacim sa adventným obdobím? Nejde len zvyk, ktorý nás naučili naše mamy. Umývanie okien má nielen estetický, ale aj menej poznaný ochranný význam. Z veľkých sklenených plôch a rámu totiž odstránite vrstvy prachu a špiny, ktoré sa mohli stať vhodným prostredím pre mikroorganizmy.

Ak sa okná rosia zvnútra, vo vrstve prachu na spodnej časti okien sa rýchlejšie rozhostia plesne. Pri čistení stavte na mäkkú hubku, handričku a jemný saponátový prípravok rozpustený v teplej vode. Nepoužívajte silné chemické čističe, rozpúšťadlá, riedidlá, ani drsné hubky a drôtenky. Vyhnete sa tak vzniku malých trhlín, ktoré by neskôr spôsobili nenávratné poškodenie povrchu.


Mohlo by vás zaujať: Plastové alebo drevené okná: Aké sú ich výhody a nevýhody?


Vyčistite rámy

Rovnakú pozornosť si zaslúžia aj okenné rámy. V spodnej časti okenného rámu sa totiž hromadí nielen prach od cesty, môžete tu nájsť uhynutý hmyz, či dokonca pozostatky zatvrdnutého stavebného materiálu. Okno totiž musí správne doliehať. Ak tomu tak nie je, pri daždi zateká voda aj do rámu.

Moderné okná sú už preventívne vybavené odtokovými drážkami a odvodňovacími kanálikmi. Skontrolujte pomocou vatovej tyčinky ich priechodnosť. Všetky nečistoty, ktoré zabraňujú odtekaniu vody z rámu, musia ísť preč!

Dotiahnite kľučky

Ak ste odkladali dotiahnutie uvoľnenej kľučky na okne, teraz je ten najlepší čas. Na čas je táto náprava minimálne náročná. Otočte plastovú krytku do vodorovnej polohy a utiahnite všetky uvoľnené skrutky tak, aby kľučka dosadla na miesto a pohybovala sa iba v pôvodnom rozpätí.

Skontrolujte prítlak

Práve pred kontrolou prítlaku okien má mnoho majiteľov rešpekt. Je možné, že už dlhšie tušíte, že s niektorým oknom nie je niečo v poriadku. Okno zle dolieha, pri zatváraní sa odiera rám, v jednej časti je tesné, no v druhej natoľko uvoľnené, že neudrží ani list zaseknutého papiera.

Okná sú zvyčajne dodávané a osadené v neutrálnom režime a nie každý vie, že môžu mať letný a zimný režim. V letnom režime doliehajú menej tesne a podporujú cirkuláciu vzduchu, v zimnom režime je ich úlohou ochrana pred tepelnými únikmi, preto je aj prítlak vyšší a tesnenie spoľahlivejšie.

Otvorte krídlo okna a na bočnej vnútornej strane uvidíte kovanie, do ktorého pasuje imbusový kľúč. Pootočte ním o pár stupňov do jednej strany a skontrolujte prítlak okna. Pokiaľ okno dolieha tesnejšie, vybrali ste sa správnym smerom. Ak máte kontakt na výrobcu okien, alebo ste našli manuál na používanie, môžete sa ľahko dopátrať k informácii, ako a do ktorého smeru nastaviť zimný režim na oknách.


Mohlo by vás zaujať: Sezóna vykurovania sa blíži: Na čo by ste mali pred ňou pamätať?


Premažte kovania

Pohyblivé miesta kovania sa môžu časom zadŕhať a pohyb s otvárateľným okenným krídlom prestáva byť rovnomerný. Aby sa pohyblivé časti kovania mohli hladko pohybovať, z času na čas vyžadujú premastenie. Nepoužívajte však klasický olej z kuchyne. Lepšiu službu vám urobia mazivá s obsahom silikónov či nevysychavý olej na šijací stroj.

Nezabudnite na tesnenie

Životnosť gumových tesnení v oknách býva zvyčajne vysoká. Odolávajú vysokým teplotným aj mrazom bez poškodenia. Ak však okno v niektorej časti nesprávne dolieha, nadmerne namáha a deformuje tesnenie, ktoré príde o schopnosť tesniť. Môže sa potrhať, popraskať a pri najbližšom mraze z drážky až vytrhnúť.

Prejdite preto tesnenie po celom obvode okenných krídel. K jeho údržbe najlepšie poslúžia silikónové oleje (aj v podobe spreju), glycerín, alebo technická vazelína. Pružnosť tesnenia sa zlepší a zároveň predídete jeho primŕzaniu na plast. Ak ste objavili vážne poškodené miesta, s výmenou sa poponáhľajte. Tesnenie by malo byť vymenené ešte skôr, ako teploty klesnú pod nulu.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame