Tipy na darčeky pre deti, dospelých, partnera aj kamarátov: Tieto zvládne aj vaša peňaženka!

Starý otec s vianočným darčekom

Vianoce sú sviatkami, ktoré milujeme všetci bez rozdielu veku (Zdroj: GettyImages)

Vianoce sú sviatkami, ktoré milujeme všetci bez rozdielu na vek. Ak sa spýtate blízkych, čo si prajú pod stromček, pravdepodobne dostanete štandardnú odpoveď: „Nerob si starosti, ja nič nepotrebujem.“ Napriek tomu mála drobnosť určite poteší. Ukážeme vám, ako vybrať darček, ktorý urobí radosť a neurobí prievan ani vo vašej peňaženke.

Základné kritériá pre výber (nielen) vianočného darčeku

Pri výbere darčeka sa skúste vžiť do kože druhého človeka. Priebežne, počas celého roka si môžete zapisovať nápady na vianočné darčeky. Spýtajte sa samého seba, čo by potešilo vás, keby ste boli obdarovanou osobou.

Pokiaľ sa neviete pohnúť z miesta, skúste sa poskladať na darček s ostatnými členmi rodiny. Najmä ak to je dar, ktorý si ten druhý nemôže sám dovoliť. Určite nič nepokazíte darčekovými poukazmi. Poslúžia na to, aby si darček vybral sám.

Veľmi dobrou voľbou býva aj zážitok, ktorý môže potešiť viac ako materiálna vec. Večera vo dvojici, masáž či vstupenka do divadla budú darčekom, na ktorý môže obdarovaný ešte dlho spomínať. 

Myslite na to, že menej je viac

Miesto množstva lacných darčekov kúpte jeden hodnotnejší. Inak sa ľahko môže stať, že gýčové sošky, háčkované dečky, kvetináče, keramické šálky a ostatné zbytočnosti skončia niekde v komore. Všetci máme veľa vecí, ktoré nám zaberajú miesto.


Mohlo by vás zaujať: 25+ tipov na vianočné darčeky pre ženu, muža aj deti: Tento rok ich zaručene potešíte


Vyhnite sa chybám

Máte vec, ktorá vám pridlho leží v skrini? Darovať ju niekomu pod stromček rozhodne nie je dobrý nápad. Zmyslom darčekov je obdarovať druhého človeka, nie zbaviť sa zbytočností. Mnohí starí rodičia v snahe potešiť vnúčatá, prekračujú hranice stanovené rodičmi.

Keď rodič nechce dať dieťaťu telefón či iný darček, s ktorým nie je stotožnený, úlohou starých rodičov je naučiť sa to rešpektovať. Ani darovanie zvieracieho miláčika by sa nemuselo stretnúť s pochopením. Dieťa sa mu síce poteší, ale treba si uvedomiť, že hlavná starostlivosť zostane na rodičoch.

Ďalším prešľapom pri výbere darčeka, ktorého sa občas nevedomky dopúšťame, je naša snaha dotlačiť daného blízkeho k zmene. Ak máte v rodine človeka, ktorý trpí nadváhou, kuchárska kniha zameraná na chudnutie alebo permanentka do fitness centra by ho mohla uraziť.

Pre tých najmenších

Oblečenie: Pokojne siahnite po väčšom oblečení, do ktorého sa dieťatko zmestí aj po Vianociach. Zistite, akú nosí veľkosť a kúpte mu oblečenie aspoň o číslo-dve väčšie. Sústreďte sa na kvalitu, nie na kvantitu.

Hračky: Vyberajte ich úmerne veku bábätka. Malé deti majú radi zvučné hračky. Kocky či veľké stavebnice, mu zas pomôžu cibriť si motoriku

Plienky: Dostatočná zásoba plienok poteší najmä rodičov. Dieťatku stačí už len pribaliť malú hračku.

Pri výbere darčekov pre najmenšie detičky neváhajte a poraďte sa s jeho rodičmi. Tí vám najlepšie poradia s výberom.

Pre väčšie deti

Knihy: Čo čítajú deti? Najlepšie vám poradia v kníhkupectve. Skúste sa zamyslieť, aké má dieťa koníčky a vyberte knižku s podobnou tematikou. U malých výmyselníkov určite zabodujete napríklad knižkou o dobrodružstve.

Eko darčeky: Pohár na horúci nápoj, fľaša na vodu, sklenené slamky. Dnes máte k dispozícii široké spektrum ekologických výrobkov. Aj vďaka ním sa deti naučia správať zodpovednejšie k prírode

Stavebnica: Pamätáte sa na stavebnicu, s ktorou sa vaše dieťa dokázalo zahrať celé hodiny? Môžete ju pohľadať v obchode, prípadne vybrať podobný model stavebnice.

Urob si sám: Handmade výrobky sa dnes tešia veľkej obľube. Dievčatá môžete obdarovať setom na výrobu náramkov či sviečok. Chlapcov môže zaujať výroba modelov lietadiel či chemické experimenty.


Mohlo by vás zaujať: 25 tipov na vianočné darčeky pre dospelé deti: Tieto nápady skutočne ocenia


Pre dospelých

Spoločenské hry: Všetci sa radi hráme, a to aj vtedy, keď sme dospelí. Spoločenské hry dokážu zabaviť na celé hodiny.

Káva/čaj: Darčekové balenie sypaného čaju či značkovej kávy rozhodne nájde svoje využitie.

Kozmetický balíček: Kozmetika sa zíde v ktoromkoľvek ročnom období. Pokiaľ viete, akú kozmetiku používa vaše dospelé dieťa, máte vyhrané. Ak si nie ste istí, radšej neriskujte. Určite nekupujte parfum. Vôňa, ktorá sa páči vám, nemusí vyhovovať každému. Sprchovými gélmi, penou do kúpeľa, telovým peelingom však nič nepokazíte.

Ponožky: Ani tento praktický darček nikdy nesklame. Dnes máte na výber mnoho ponožiek s vtipným motívom, ktoré rozveselia budúceho majiteľa.

Chutné prekvapenie: Môže to byť darčekové balenie obľúbených čokolád, slaných pochúťok, syrov či orechov. Darček síce nevydrží večnosť, svoj účel však určite splní.

Darček pre partnera

Muža, s ktorým žijete už celé roky, rozhodne nie je ľahké prekvapiť. V tom prípade stavte radšej na praktickosť:

Spodná bielizeň: Ponožky, slipy či trenky. Len máloktorý muž si ich vyberá rád. Zvyčajne výber zveria do rúk partnerky. Teraz je váš čas.

Holiace potreby: Dostatočná zásoba jednorazových žiletiek, peny na holenie alebo elektrický holiaci strojček ocení snáď každý muž.

Pyžamo: Klasika, ktorá pod stromčekom rozhodne nemôže chýbať.

Peňaženka: Pokiaľ váš partner používa jednu už celé roky, možno je ten správny čas ju vymeniť.

Kožený opasok: Ďalší z praktických darčekov, ktorý bude využitý po mnohé roky.

Šál, čiapka či rukavice: Nemusí byť len praktický, skúste nájsť dizajnový kúsok, ktorý dodá partnerovi šmrnc.


Mohlo by vás zaujať: Tipy na vianočné darčeky: Potešte blízkych a ušetrite si zhon tesne pred sviatkami


Darček pre partnerku

Pre mužov je výber vianočného darčeka pre ženy neraz nočnou morou. Možno aj vám pomôžu tieto tipy:

Náušnice: Pri výbere šperkov vsaďte na jemnosť, prípadne sa spýtajte kamarátky vašej partnerky.

Darčekový poukaz: Darovať nemusíte len vec, ale aj zážitok. Poukaz na procedúru pedikúry, manikúry alebo masáže potešia každú ženu.

Kniha: Stačí, keď vsadíte na obľúbeného autora vašej partnerky, zistite, koho číta najradšej. Ak si neviete rady, môžete staviť na klasiku, či preletieť knižné tipy na internete.

Wellness balíček: Pena do kúpeľa, vonné sviečky a olejčeky či masážny olej sú darčekmi, ktorými nič nepokazíte.

Obľúbený parfum: Pokiaľ viete, akú vôňu používa vaša partnerka, kúpte jej fľaštičku do zásoby. Môžete sa prípadne poobzerať aj po parfumovanom telovom kréme rovnakej značky

Myslite aj na kamarátov

Kniha: Ak patrí váš kamarát medzi knihomoľov, darujte mu novinku obľúbeného autora.

Vonná sviečka: Postará sa o príjemnú atmosféru a zároveň jemne prevonia byt či kanceláriu.

Bižutéria: Stavte na jemný náramok, náušnice či retiazku. Ideálny darček pre ženu kamošku!

Kvet: Vyberte radšej kvet v črepníku. Bude jej robiť radosť aj po skončení Vianoc.

Kozmetika: Okrem „klasiky“ v podobe sprchových gélov môžete vyskúšať aj tip od Eriky: „S kamarátkou máme už roky nepísanú dohodu. Pri návšteve si navzájom testujeme kozmetiku. Keď nám niečo sadne, darujeme si to na Vianoce. Nejde o nič veľké. Krémy na ruky, pleťové séra, laky na nechty a podobne.“

Ak ste sa nedohodli inak, priateľke určite postačí drobnosť. Navzájom pravdepodobne dôverne poznáte svoj vkus.

Veríme, že naše tipy vám pomôžu vybrať tie najlepšie darčeky, ktoré vyčarujú dokonalú vianočnú atmosféru!


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame