Plánujete zatepľovať alebo prerábať? V septembri príde nová výzva na obnovu rodinných domov

Obnov dom

Štvrtá výzva na obnovu domu odštartuje v septembri (Zdroj: GettyImages)

Štát pokračuje v podpore obnovy rodinných domov. Už o niekoľko týždňov pribudne ďalšia, v poradí už štvrtá výzva. V rámci nej bude pre minimálne 5 000 žiadateľov vyčlenených 95 miliónov eur.

Poznačte si do kalendára nový dátum

Predchádzajúca výzva, ktorá bola ukončená v apríli tohto roka, predbehla všetky očakávania. Slováci prejavili obrovský záujem o finančnú podporu. Nastavenú kvótu 10 000 podaných žiadostí sa v rámci nej podarilo naplniť za necelých 14 hodín. Aj preto ľudia volali po ďalšej.

Ako informuje Ministerstvo životného prostredia spolu so Slovenskou agentúrou životného prostredia (SAŽP), nová výzva štartuje už v septembri. Je určená na zlepšenie energetickej hospodárnosti rodinných domov v rámci programu Obnov dom.

Dobrá správa, s podporou sa ráta aj v ďalšom roku

Ak viete, že tento rok sa už nebudete môcť do výzvy zapojiť, ale zároveň stále plánujete rekonštrukciu, odporúčame vám počkať s ňou. V roku 2024 je naplánované otvorenie ďalších dvoch výziev – v marci a v septembri. A pôjde o poriadny balík peňazí. Kým na marcovú časť je vyhradená suma 95 000 000 eur, pri septembrovej výzve sa ráta s alokáciou vo výške nevyčerpaných prostriedkov z predchádzajúcich výziev.

„Majitelia starších rodinných domov už nemusia mať obavy, že sa o výzve na obnovu rodinných domov z plánu obnovy a odolnosti dozvedia mesiac pred spustením prijímania žiadostí. Keď sa aj nezapoja alebo nestihnú zapojiť do štvrtej výzvy, majú istotu, že je naplánovaná ďalšia. Aktualizovaný harmonogram výziev jasne ukazuje termíny vyhlasovania výziev až do roku 2025,“ uviedol Matej Kerestúr, nový generálny riaditeľ SAŽP.

Vďaka včasnému informovaniu sa na výzvu môžete pripraviť s predstihom. To zahŕňa napríklad oslovenie projektanta, stavebné firmy alebo nechať si vypracovať energetický certifikát a zohnať potrebné doklady k žiadosti.  

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Aj malý balkón môže byť miestom relaxu: Poradíme vám, ako na to

Kedy je možné žiadať o podporu?

Zo štatistických údajov, ktoré má SAŽP k dispozícii vyplýva, že až 66 % domov je pred realizáciou obnovy,  26 % domov v procese realizácie obnovy a 8 % domov po obnove. O podporu je možné žiadať aj počas alebo po prácach na obnove rodinného domu, a to spätne až k 1. februáru 2020. Žiadatelia tak môžu v prácach pokračovať aj pred podaním žiadosti, ale nesmú zabudnúť vyhotoviť fotodokumentáciu pred obnovou a skonzultovať rozsah obnovy s oprávnenou osobou na vydávanie energetických certifikátov.  

Trpezlivosť žiadateľov zapojených do predcházajúcich výziev 

Agentúra zároveň spracováva žiadosti z pilotnej výzvy a z tretej aprílovej výzvy na obnovu domu, o ktorých sme vás v minulosti informovali. Žiadatelia, ktorí sa do nich zapojili sa musia obrniť trpezlivosťou. Termín 15. augusta na vyhodnotenie všetkých žiadostí pravdepodobne SAŽP nedodrží, aj keď sa o to maximálne snaží a posilnila svoj tím. Podľa prepočtov magazínu ASB mala k začiatku júla skontrolovaných 40 % žiadostí z prvých výziev a 25 % žiadostí z tretej výzvy.

Nová infolinka k výzvam na doplnenie

Od pondelka 17. júla agentúra zároveň zriadila špeciálnu poradenskú linku k výzvam na doplnenie. Vychádza tým v ústrety žiadateľom, ktorí sú často bezradní, keď im príde výzva s odbornými a právnym usmerneniami. „Majitelia rodinných domov nevedia, ako postupovať a na koho sa obrátiť so žiadosťou o vysvetlenie. Práve z tohto dôvodu sme zriadili špeciálnu linku 0907 208 721, na ktorej sa žiadatelia môžu poradiť každý pracovný deň od 8.00 do 16.00 hod.,“ doplnila SAŽP. 

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, Slovenská agentúra životného prostredia
Odporúčame