Aj malý balkón môže byť miestom relaxu: Poradíme vám, ako na to

Malý balkón

Aj na malom balkóne viete vyčarovať príjemnú atmosféru (Zdroj: GettyImages)

V lete trávime vonku oveľa viac času, ako po zvyšok roka. Kto má záhradu či terasu, ten to vyhral. O relax sa mu postará pohodlné kreslo a množstvo zelene okolo. No aj malý panelákový balkón sa môže stať oázou oddychu, ktorú budete milovať. A nie je to vôbec zložitá ani finančne náročná záležitosť.

Úplne prvým a základným krokom je odpovedať si na otázku, na čo všetko chceme balkón využívať. Keďže priestor je obmedzený, treba zvážiť, či si tu chceme len leňošiť, vychutnávať si stolovanie s blízkymi, alebo aj pestovať nejaké rastlinky a bylinky. Malý balkón síce neposkytne toľko miesta ako veľká terasa či dokonca záhrada pri rodinnom dome, no v mestskom prostredí je stále obrovskou výhodou. A ak sa pri jeho zariaďovaní budeme držať osvedčených rád, tipov a trikov, vytvoríme z neho naozaj príjemný priestor.

Steny nenechávajte prázdne

Máte pocit, že ak budete na balkóne robiť s partnerom pikniky, nezostane už miesto na obľúbené kvety a bylinky? Omyl! Stačí naplno využiť steny. Tie sa môžu premeniť na krásnu zelenú vertikálnu záhradu, alebo na ne môžete namontovať poličky na kvetináče.

Vyberte multifunkčné zariadenie

Pre malý balkón platí to isté, čo pre malý byt: najlepšou investíciou je vybavenie, ktoré môže poslúžiť na viacero účelov naraz. Napríklad debničky využijete ako odkladací priestor a zároveň ako miesto na sedenie. Pri výbere zariadenia na malý balkón je vhodné uprednostniť skladací a stohovateľný nábytok, dobré uplatnenie nájde aj nábytok na kolieskach či malá pohovka na mieru. Priestor zútulnia mäkké vankúše, deky aj exteriérový koberec.  

Súkromie na balkóne
(Zdroj: GettyImages)

Zabezpečte si súkromie

Príliš hustá zástavba a nedostatok súkromia môžu byť príčinami, prečo ste doposiaľ svoj balkón nevyužívali naplno. Tento problém sa dá ale ľahko odstrániť, riešením môže byť napríklad bambusová či špeciálna látková zástena alebo roleta. Využiť možno aj skladacie markízy a vertikálne žalúzie. Pred nežiaducimi pohľadmi vás však spoľahlivo ochránia tiež vysoké rastliny v kvetináčoch alebo debničkách či stena obrastená brečtanom. 

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
VIDEOTIP 150 nápadov na nábytok a dekorácie z paliet: Vyrobte si ich a ušetríte kopec peňazí

Stavte na zeleň

Záhradníkom sa človek môže stať aj na malom priestore. Napríklad na balkóne. Je len na vás, či budete pestovať balkónové kvety, zeleninu alebo bylinky, zeleň však na balkón rozhodne patrí! Kvetináče môžete zavesiť, alebo umiestniť na zem, balkónové zábradlie, parapetnú dosku aj na steny. Výhodou je, že ich môžete presúvať, ako budete práve potrebovať.

Malý balkón kvety
(Zdroj: GettyImages)

Nezabudnite na osvetlenie

Romantika na balkóne má najväčšie čaro večer, preto pozornosť venujte aj výberu vhodného osvetlenia. Je neuveriteľné, čo svetlo dokáže urobiť s malým priestorom. A výber je pomerne slušný: solárne svietidlá, svetelné reťaze, klasické aj LED sviečky či lampáše… Skombinovať môžete aj viac druhov svietidiel a z balkóna razom vyčaríte ten najútulnejší priestor.

Máte aj vy malý balkón, s ktorým si neviete rady?

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame