Jarná starostlivosť o izbové rastliny: Týchto 5 krokov ich preberie k životu!

Jarná starostlivosť o kvety

Izbové rastliny si vyžadujú po zime zvýšenú starostlivosť (Zdroj: GettyImages)

Prichádza jar a spolu s ňou aj viac slnka do našich interiérov. Izbové rastliny nás už onedlho potešia zelenými prírastkami a kvitnutím. Avšak, niektorým z nich mohli zimné mesiace uškodiť a potrebujú doslova prebrať k životu. Ako sa o izbové rastliny na jar starať a čo im dopriať?

Začnite precíznou kontrolou nedostatkov

Na izbových rastlinách sa počas zimy podpisuje niekoľko faktorov. Majú prirodzene menej svetla, a to znamená, že inokedy svieže zelené listy sú na pohľad fádne. Listy s farebnými okrajmi alebo žilkovaním sú menej kontrastné. Prekáža im studený vzduch, no tiež i suchý vzduch vo vykúrených izbách.

Listy, ktoré cez zimu uschli, treba čím skôr vystrihnúť. Rovnako tak aj všetky poškodené alebo suché časti rastliny. Ak povrch hliny v črepníkoch pokrýva biely, sivý alebo zelenkastý povlak, príčinou je zvyčajne opakované premokrenie. Ako zaobchádzať s napadnutým substrátom?

  • Základom je odstrániť povrchovú vrstvu substrátu a rastlinu niekoľko dní nepolievať. Skúseným pestovateľom sa osvedčilo posypanie zeminy škoricou, ktorá obsahuje látky pôsobiace ako prírodný fungicíd.
  • Ak sa však povlak vracia alebo sa vám celková kvalita zeminy okolo koreňov už nepozdáva, jediným účinným riešením je kompletná výmena substrátu. Skôr, ako rastlinu vrátite naspäť do kvetináča, nezabudnite ho dôkladne vyčistiť.

Nové ročné obdobie – nový strih

Zdá sa vám, že niektoré rastliny sú tvarovo príliš divoké a mali ste o nich inú predstavu? Práve na jar im môžete dopriať zostrih, ktorý bude mať vplyv na budúci tvar. Niektoré začnú rásť kompaktnejšie, hustejšie a z odstrihnutých častí sa vám možno po zakorenení podarí získať aj mladé rastlinky.

Náš tip: Izbové rastliny majú po zime zaprášené listy. Doprajte mi vlažnú sprchu a list za listom vyleštite. Okamžite budú vyzerať krajšie a zdravšie.

Podporte rast presadením

Jar je ideálnym obdobím na presádzanie. Kedy potrebuje izbová rastlina presadiť do väčšieho kvetináča? Jasnými indikátormi sú vykúkajúce korienky, ktoré už vyplnili prevažný objem kvetináča. Izbovka, ktorá obýva malý kvetináč, začne navyše po čase chradnúť a v raste neprospieva. Na presadenie si vezmite kvetináč väčší cca o 2 – 3 cm, netreba siahať po zbytočne veľkých objemoch.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Projekt Levandulová pokračuje aj v roku 2023: Najkrajšie piesne Hany Hegerovej mieria na východ!

Vyberte rastlinu z kvetináča a koreňový systém skontrolujte. Ak nájdete husté uzly, pokúste sa ich rozpojiť, aby sa rastlina v novom kvetináči rýchlejšie zabývala. Zahnívajúce a inak poškodené korene odstráňte. Na dno kvetináča nasypte drenážnu vrstvu – z piesku, štrku alebo keramzitu. Obmedzíte tak riziko premokrenia izbovky.

Doprajte izbovkám kvalitnú výživu

A je opäť čas hnojenia! Kým počas zimných mesiacov sa neodporúča izbové rastliny hnojiť, na jar si to znovuaktivovaná fáza rastu priam vyžaduje. Dobrou voľbou sú univerzálne hnojivá na izbové rastliny s vyváženým pomerom dusíka a draslíka. Dusík podporuje rast zelenej časti rastliny, draslík poslúži na podporu kvitnutia.

Náš tip: Vyrobte si hnojivo na rastliny aj doma. Poznáme niekoľko skvelých nápadov!

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa MESTSKÁ DŽUNGĽA 🪴 (@mestskadzungla)

Zintenzívnite polievanie

S rastúcimi teplotami a hnojením prichádza i potreba väčšej zálievky. Izbové rastliny, medzi ktorými je prevaha tropických druhov s veľkými listami, spotrebujú každým týždňom viac vody. Tento pravidelný kolobeh skončí zase až na jeseň. Medzi izbovkami sú však výrazné rozdiely z pohľadu nárokov na vodu. Snažte sa udržať substrát primerane vlhký, nie príliš suchý ani premokrený. Každý kvetináč by mal mať odtokové otvory, aby z kvetináča prebytočná voda plynule odtiekla do misky.

Opakovaným problémom čelia izbovky, ktoré sú v zdvojených kvetináčoch, kde je jeden základný a druhý s funkciou okrasného. Prebytočná voda odteká do okrasného, no kontrola nad množstvom vody, v ktorej rastlina reálne „stojí“, je sťažená. Izbovka je potom premokrená a ohrozená chorobami.

Náš tip: Jar je ako stvorená na reorganizáciu izboviek. Postavte ich na miesta, kde budú mať dostatok denného svetla. Dajte k sebe druhy s podobnými nárokmi, aby ste si uľahčili starostlivosť o ne.


Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame