Hnojivo na rastliny si vyrobíte aj doma: Skvele fungujú škrupiny, šupky, čajové vrecká aj ľudský moč!

Hnojenie rastlín

Podomácky vyrobenému hnojivu sa potešia rastliny aj vaša peňaženka (Zdroj: GettyImages)

Hnojenie rastlinám prospieva. Dodáva im živiny potrebné pre rast, napríklad dusík, fosfor, draslík, vápnik či magnézium. Obchody dnes ponúkajú veľa druhov organických hnojív, stačí si len vybrať podľa druhu rastliny. Inou možnosťou je hnojivo si vyrobiť a ušetriť tak financie aj prírodu.

Nie je to vôbec žiadna veda – ingrediencie potrebné na výrobu hnojiva totiž nájdeme obvykle v každej domácnosti. V niektorých prípadoch sa vám možno bude zdať neuveriteľné, že toto všetko môžete využiť na hnojenie. Ide však o skutočne osvedčené a rokmi overené tipy, ktoré stoja za vyskúšanie.

Výluh z čerstvej aj sušenej žihľavy

Tekuté hnojivo z bylín a burín je ideálnym riešením, siahnuť môžete najmä po žihľave. Tá je bohatá živiny aj stopové prvky, navyše zvyšuje odolnosť rastlín voči chorobám a pôsobí proti škodcom na zelenine aj okrasných rastlinách. Najlepšie hnojivo získate z mladej žihľavy, použiť však možno aj sušenú. Čerstvú žihľavovú vňať nasekajte, zalejte odstátou vodou a zakrytú nechajte kvasiť na slnečnom mieste približne 10 až 20 dní. Následne zrieďte v pomere 1:10 a polievajte ku koreňom.

Ak zvolíte sušenú žihľavu, 250 g stačí zaliať 5 litrami studenej vody a nechať odstáť 24 hodín. Žihľavový výluh je výborný pre rajčiny, ovocné kríky či hlúboviny, nemal by sa používať na cibuľu, cesnak, fazuľu a hrach. Tekutým hnojivom zo žihľavy môžete bojovať aj proti voškám – stačí rastliny postriekať, zabránite tak voškám preniknúť do rastlinných buniek a vysávať ich. Ochranná vrstva vydrží do najbližšieho dažďa, potom ju treba opäť obnoviť.

Odvar z prasličky roľnej

Podobnú službu ako žihľava urobí aj odvar z prasličky roľnej. Postup je nasledovný: jeden kilogram čerstvej alebo 250 g sušenej prasličky nechajte 24 hodín lúhovať v 10 litroch studenej vody, potom priveďte k varu a na miernom ohni varte 20 minút. Po vychladnutí zrieďte v pomere 1:5 a môžete smelo polievať. Praslička rastliny posilní a účinne bojuje proti hubovým chorobám, kde pôsobí aj ako prevencia.

Hnojivo z vaječných škrupín

Obsahujú dusík, kyslinu fosforečnú a predovšetkým vápnik, ktorý hrá dôležitú úlohu pri raste a produkcii buniek. Hnojivo si vyrobíte tak, že škrupiny jednoducho umyjete, aby sa nelepili, necháte ich uschnúť a potom ich v mlynčeku či mažiari rozdrvíte alebo pomeliete na jemný prach. Sypať ho môžete do pôdy k ružiam, jahodám, kríkom, stromom, či kdekoľvek v záhrade, kde je to potrebné.

Zrnková káva na rôzne spôsoby

Aj káva je výborným hnojivom, potešia sa jej najmä paradajky, čučoriedky, azalky a ruže. Použiť ju môžete dvoma spôsobmi: buď pomletú kávu jemne vmiešate do pôdy v blízkosti koreňov rastlín a zalejete, alebo kávu zmiešate s vodou a roztokom rastliny jednoducho popolievate. Využiť takto môžete aj použitú zrnkovú kávu z kávovaru či kávovú usadeninu z dopitej šálky.

Banánové šupy pre cenné živiny

Sú bohatým zdrojom draslíka a horčíka, ktoré priaznivo vplývajú na rast rastlín. Ako hnojivo ich využijete najmä pre ruže – pri výsadbe ich stačí vložiť do diery, kde rastlinke poskytnú cenné živiny. Takýmto spôsobom môžete posilniť korene záhradných aj izbových rastlín.


Mohlo by vás zaujať: Prírodné hnojivá oživia každú záhradu: Takto jednoducho si ich pripravíte aj doma


Zelený čaj aj čajové vrecúška

Jedno vrecko čistého zeleného čaju nechajte vylúhovať v štyroch litroch vody. Roztokom naplňte rozprašovač a používajte na hnojenie rastlín raz do mesiaca. Pri starostlivosti o rastlinky môžete zužitkovať aj použité čajové vrecúška, ktoré zahrabete tesne pod hlinu.

Mlieko a mliečny roztok

Vápnik posilňuje bunkové steny rastlín a jeho skvelým zdrojom je aj mlieko. Použiť môžete sušené alebo čerstvé zriedené mlieko, budete prekvapení, ako týmto hnojivom urýchlite kvitnutie rastlín. Mliečnym roztokom môžete zároveň ošetriť aj plesňové a hubové ochorenia rastlín. Vyrobíte ho v pomere 1 diel mlieka a 3 diely vody.

Voda z čistenia akvária

Akváriová voda je bohatá na riasy. Pri čistení akvária ju preto nevylievajte, ale použite ju na hnojenie záhrady či rastlín na balkóne. Doprajte im takúto vodu približne jedenkrát mesačne.

Moč zdravého človeka

Moč tvorí 95 % vody a 5 % iných látok, najmä močoviny. Tá je najbežnejšie používaným dusíkatým hnojivom na našej planéte. V moči je obsiahnutý aj fosfor, draslík a ďalšie stopové prvky, teda presne to, čo rastliny potrebujú. Ľudský moč je ideálnym prírodným hnojivom – pravda, len ak je človek zdravý, neužíva žiadne lieky, neholduje slaným pokrmom a dodržiava pitný režim. Ak chcete urýchliť úrodu pestovaných plodín, moč zrieďte v pomere 1:10 odstátou vodou a ihneď polievajte.

Vlasy, pivo aj trus zvierat

Skúsení záhradkári majú v talóne aj rôzne ďalšie rady a tipy, čím hnojiť. Za skvelé hnojivo sú napríklad považované ľudské vlasy či zvieracie chlpy, pretože predstavujú cenný zdroj dusíka a zlepšujú štruktúru pôdy. Na hnojenie tiež môžete použiť produkty z kuchyne – rastlinám prospeje voda z varenia vajec na tvrdo, z varenie vreciek ryže či vychladnutá voda, v ktorej sa varili zemiaky.

Zo zemiakov využijete aj šupy, ktoré – rovnako ako šupy z jablka – môžete jednoducho pri presádzaní rastlín vložiť do pôdy. K osvedčeným hnojivám pre izbové rastliny patrí mäsová voda. Získate ju pri umývaní hovädzieho mäsa na prípravu nedeľného obeda. Vyskúšať môžete aj staré pivo či trus sliepok, holubov, králikov a kôz.



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame