Slimáky útočia: Popasujte sa s nimi čo najrýchlejšie a najúčinnejšie

Slimáky

thinkstockphotos.com

Aj keď daždivé a vlhké počasie je pre naše rastlinky dôležité, prináša so sebou aj množstvo nevítaných návštevníkov. Momentálne sa zrejme viacerí „tešíte“ z nemilej invázie slimákov, preto vám ponúkame pár rád, ako sa s nimi popasujete najlepšie.

Slimáky sú známe tým, že milujú vlhko a väčšina ich tela je zložená z vody. Preto ich priťahujú práve tie oblasti, kde sa voda udržuje najdlhšie. Povzbudivo na nich pôsobí aj pravidelné zalievanie rastlín či ranná rosa, takže sa v záhradkách cítia ako doma.

Na záhradných teroristov fungujú chemické zbrane

Najčastejším spôsobom odstraňovania takýchto škodcov sú jednoznačne špeciálne prípravky, ktorými slimáky pravidelne prikrmujete. Chemicky upravenými granulami rozsypte nielen okolo rastliniek, ale aj v okolí hriadok, ak sa chcete slimákom vyhnúť na dlhšiu dobu.

Chemické prostriedky sú však akousi dvojsečnou zbraňou. Aj keď pomôžu snáď najúčinnejšie sa zbaviť slimákov, na strane druhej sa postupným pravidelným používaním znehodnocuje zemina. Neskôr sa môže stať, že slimáky nebudú jediným dôvodom, pre ktorý nemáte takú úrodu, akú by ste si priali.


Mohlo by vás zaujať: Máte v záhrade krtka? Tu je deväť tipov, ako sa ho účinne zbaviť!


Ide to aj ekologicky

Už staré mamy  vedeli, ako so slimákmi vybehnúť, preto zbierali škrupiny z vajíčok. Tie potom treba podrviť a posypať okolo rastlín. Škrupiny majú ostré hrany, čo znamená, že plazenie veru nebude príjemné. Plaziacich sa nepriateľov to však nezničí, iba odplaší, preto je dobré to kombinovať s inými spôsobmi.

Nápomocná môže byť v tomto prípade aj samotná hydina, stačí ju len vypustiť do záhrady. Kačky či sliepky vám budú vďačné nielen za taký voľný výbeh, ale aj za pochúťku v podobe slizkých škodcov. Nesmiete však zabudnúť na fakt, že po zjedení všetkých slimákov sa môžu smelo pustiť do chutnej zeleniny. Všetko teda s mierou.

Pomôže aj káva či pivo

Aj keď si všetci radšej v pohode posedíme pri káve či pive, nie je na škodu obetovať pár kvapiek týchto obľúbených nápojov na zničenie škodcov. Z piva vám stačí odliať asi do polovičky väčšieho téglika z jogurtu. Keďže slizniaky milujú pivové kvasinky, utopenie v nádobke je zaručené. Kávy sa vzdáte v ešte menšej forme – stačí odložiť usadeninu, ktorú aj tak nekonzumujete. Tá nechutí ani slimákom, a preto sa budú hriadkam ohraničeným kávovou usadeninou vyhýbať.


Mohlo by vás zaujať: Kávová usadenina nepatrí do smetí: Využijete ju doma, v záhrade i pre krásu


Vezmite to do vlastných rúk

Ak žiadna z možností dostatočne nepomáha, prípadne si nie ste istý jej účinnosťou, nastal čas vysúkať si rukávy a bojovať so slimákmi holými rukami. Pokiaľ vaša záhrada vo veľkosti nekonkuruje veľkopestovateľom, môžete sa vydať na priamy lov, a to najlepšie podvečer. Záškodníkov pozbierajte do nádob a odneste čo najďalej od hriadok. Poobzerajte sa však poriadne, kam ich sypete, aby ste nenarobili škodu susedom. Menej mierumilovnou možnosťou je zaliať ich vo vedre horúcou vodou a slimákom neostane nič iné, len sa rozložiť. Takúto zmes potom môžete použiť aj ako hnojivo.

Zamerajte sa aj na preventívne opatrenia

Zdĺhavému naháňaniu sa za slimákmi sa môžete vyhnúť aj tým, že polievať hriadky budete výlučne ráno. Tak sa podarí slnku vysušiť hlinu ešte pred obedom. Suchá pôda už pre slimáky nie je žiadnym lákadlom, preto sa vašej záhradke radšej vyhnú.

Možným spôsobom prevencie je aj nasadenie vhodných rastliniek po obvode hriadok. Medzi tie, čo slimákom nevoňajú patrí aj kostihoj, kôpor, levanduľa, šalvia, tymian či žerucha. Šťastie, že slimáky sú skoro tak prieberčivé ako ľudia.


Ako bojujete so slimákmi vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mária
Odporúčame