Chystáte sa kupovať či predávať byt? Ak má balkón, má vyššiu cenu

Žena

thinkstockphotos.com

Pri kúpe bytu zvažujeme mnohé veci a jednou z nich je aj či má balkón alebo terasu – a akú veľkú. V súčasnosti je trend „čím väčšie, tým lepšie“, takže ak chcete nehnuteľnosť kupovať, pripravte sa, že vás rozľahlý balkón či loggia môže niečo stáť. Ak naopak takúto nehnuteľnosť predávate, máte výhodu.

Balkón či terasu chce takmer každý

Pri zvažovaní kúpy nehnuteľnosti dnes zohráva významnú úlohu prítomnosť vonkajšieho priestoru v podobe balkóna, terasy či loggie. ,,Sú uprednostňované priestory s väčšou výmerou, pretože častou požiadavkou je možnosť umiestnenia vonkajšieho sedenia. Nájdu sa však aj také byty, ktoré takouto plochou nedisponujú, ale je ich oveľa menej ako v minulosti,“ uviedla obchodná riaditeľka realitnej spoločnosti Lexxus Katarína Dorn.


Mohlo by vás zaujať: Chystáte sa predávať svoj byt alebo dom? Takto zvýšite jeho cenu na maximum


Čo si kupci všímajú?

Kupujúci si podľa nej všímajú nielen veľkosť, ale aj vhodnú orientáciu. V priemere majú balkóny a loggie od 2,5 do 10 štvorcových metrov. Zatiaľ čo balkón je vystúpený, akoby prilepený na fasádu, loggia je zapustená do budovy, a teda lepšie chránená proti vetru a dažďu. Najmä pri väčších bytoch umiestnených na vyšších ustúpených podlažiach sa nachádzajú strešné terasy, ktorých rozloha je niekedy väčšia ako samotná úžitková plocha bytu.

Balkóny, loggie či terasy sú ako príslušenstvo bytu vo vlastníctve jeho majiteľa. Podľa zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov sa ich plocha nezapočítava do podlahovej plochy bytu, no pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv sa zarátava jej štvrtina. ,,Väčšie opravy, ako sú napríklad zatepľovanie, úpravy na fasáde či opravy funkčných porúch na konštrukcii, ktoré spôsobujú zatekanie, sa hradia z fondu. Individuálne úpravy ako napríklad zasklievanie si realizuje majiteľ vo vlastnej réžii,“ vysvetlila Dorn.


Mohlo by vás zaujať: Všetko o kúpe bytu: Ako postupovať a na ktoré veci si dať poriadny pozor?


Na zasklenie treba povolenie

Ako upozornila, ak majitelia uvažujú o zasklení, mali by vedieť, že zodpovedajú za všetky vykonané stavebné úpravy a zásahy. Na zasklenie alebo vymurovanie sú potrebné rôzne povolenia. Jednak je to súhlas od spoločenstva vlastníkov bytov alebo väčšiny všetkých vlastníkov v dome, obísť však nemožno ani stavebný úrad. ,,Ten rozhodne o tom, či stačí ohlasovacia povinnosť, alebo treba aj stavebné povolenie. Preto odporúčame pri plánovaní akýchkoľvek stavebných úprav preveriť si tieto skutočnosti na príslušnom stavebnom úrade,“ radí Dorn.


Máte vlastné skúsenosti s kúpom alebo predajom bytu? Podeľte sa o ne s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, TASR
Odporúčame