Prerábka bytu ľavou zadnou? Máme podrobný návod, s ktorým to zvládnete

Renovácia bytu

Toto poradie pri rekonštrukcii dodržte, vyhnete sa tak mnohým nedostatkom Zdroj: GettyImages)

Stojíte pred rekonštrukciou bytu či domu a nechcete urobiť zbytočné chyby? Pripravenosť a informovanosť sú v tomto prípade na mieste. Väčšina z nás sa do takto veľkej úlohy pustí iba raz za život, preto je dobré poznať správne postupy a nepodceniť detaily, ktoré vás môžu stáť čas aj nemalé peniaze.

Základom je dobré plánovanie

V akom stave je nehnuteľnosť, ktorú sa chystáte rekonštruovať? Na úvod je azda najdôležitejšie zvážiť súčasnú situáciu a premyslieť si svoje očakávania. Nepozerajte pritom iba na estetické prevedenie. To je v prípade väčšej či menšej rekonštrukcie až pomyselnou čerešničkou na torte.

V zastaralom a nevyhovujúcom technickom stave môže byť množstvo kľúčových prvkov – od tých, ktoré sú voľným okom viditeľné (okná, dvere, podlahy, obklady, stierky, …) až po skryté, no pritom mimoriadne dôležité súčasti vášho bývania (elektrické rozvody, potrubie). Ich prehliadnutie by mohlo zmariť snahu aj investíciu.

Vypratať priestor znamená uvidieť potenciál

Nepremýšľajte o prerábke v priestore, ktorý je zaplnený starým nábytkom a haraburdami. Zbavte sa všetkého, čo nepotrebujete. Prizvite si na pomoc architekta, ktorý dokáže vidieť potenciál priestoru a ukáže vám aj také možnosti, o ktorých ste neuvažovali. Na základe jeho práce potom budete vedieť, či vás čaká väčšia zmena dispozície, búracie práce, alebo to úspešne zvládnete iba s menšími korekciami.

Od veľkých úprav v byte až po udržiavacie práce

Kedy je pri prerábke potrebné stavebné povolenie a kedy stačí iba ohlásenie drobnej stavby? Odpovede na tieto otázky by ste mali poznať ešte predtým, ako si objednáte služby i majstrov. Nepúšťajte sa do rekonštrukcie svojvoľne, riskujete pokutu. Stavebný zákon spravidla rozlišuje tri základné situácie:

  • Stavebné povolenie od príslušného stavebného úradu budete potrebovať, ak pôjde o väčšie stavebné úpravy, ktoré budú zasahovať do nosných konštrukcií, meniť priestorové usporiadanie bytu a spôsob jeho užívania. Predchádza mu získanie súhlasu od väčšiny vlastníkov bytov v bytovom dome a tiež vypracovanie statického posudku odborníkom.
  • Ohlásenie stavby na stavebnom úrade musíte zrealizovať pri menších zmenách, kedy nemáte v pláne meniť pôdorys, neohrozíte stabilitu stavby, ani sa nechystáte búrať nosné konštrukcie.
  • Bez ohlásenia sa zaobídu udržiavacie práce na byte či dome. Ide napríklad o výmenu okien, dverí a podláh, maliarske a natieračské práce, výmenu obkladov, výmenu zariaďovacích predmetov, opravu fasády…
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
VIDEOTIP Kam s popínavými rastlinami? Rozlúčte sa s obyčajnými črepníkmi a vyskúšajte týchto 5 spôsobov

Vopred myslite na dobré vzťahy so susedmi

Máte v rukách stavebné povolenie, vykonané ohlásenie – čo ďalej? Isté povinnosti máte aj voči ostatným vlastníkom bytov. Ešte pred začatím rekonštrukcie zaveste na viditeľné miesto oznam o prácach, vrátane predpokladanej doby trvania. Informujte sa, ako sú v domovom poriadku dohodnuté výnimky, resp. časové obmedzenia. Pre udržanie dobrých vzťahov obmedzte najhlučnejšie práce na pracovné dni v čase od 8. – 18. hodiny. Koniec koncov, ani majstri sa u vás nebudú chcieť zdržať dlhšie.

  • Myslite na to, že v spoločných priestoroch nesmiete skladovať stavebný materiál.
  • Osobný výťah nesmie byť použitý na prevážanie ťažkých bremien.
  • Ak dôjde k zašpineniu chodieb a schodiska, je iba na vás upratať spoločné priestory.
  • Stavebný odpad nepatrí do kontajnerov pred bytovým domom, mali by ste ho dať odpratať na vlastné náklady v zmysle zákona.

Prerábka firmou alebo jednotlivcami?

Na rad prichádza jedno zo zásadných rozhodnutí. Je lepšie objednať si služby niekoľkých živnostníkov alebo zveriť prerábku jednej firme, ktorá zastreší všetky fázy? Využívané sú obe riešenia, avšak s potenciálne rôznym priebehom.

Ak si objednáte niekoľko nezávislých majstrov, riskujete, že jednotlivé fázy na seba nebudú nadväzovať tak plynulo, ako ste očakávali. Vo všeobecnosti sú remeselníci veľmi vyťažení a nájsť súhru v ich termínoch je náročné. Výhodou je lepšia cena v porovnaní s realizáciou vykonanou jednou firmou. Od spoľahlivej firmy však dostanete plynulé plnenie jednotlivých prác, a teda je tu väčšia šanca, že práce skončia v dohodnutom termíne.

Či sa rozhodnete pre prvú alebo druhú možnosť, vždy si preverte referencie od známych aj z okolia a nebojte sa pýtať množstvo otázok. Zaujímajte sa o doby dodania, spôsob práce a platby, skúsenosti, garancie či prípadné riešenie reklamácie. Najnižšia cena totiž zvyčajne neznamená najväčšiu spokojnosť a mnohí majitelia bytov už okúsili aj trpkú stránku prerábky.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Vianočné trendy 2022: Niektoré vás možno šokujú, ale rozhodne s nimi zažiarite pred návštevou aj rodinou!

Ako pri rekonštrukcii postupovať? Krok za krokom k cieľu

Každá úspešná rekonštrukcia má svoj systém. Chyby a menšie nedostatky sa síce z času na čas objavujú, no určite by nemala jedna fáza ohroziť tie predchádzajúce. Ako vyzerá dobre zvládnutý harmonogram? Začať treba hlučnou a pomerne prašnou fázou. Búracie práce, odstránenie starých podláh a obkladov preveria vaše odhodlanie a trpezlivosť susedov. Nasleduje výmena starých elektrických rozvodov a výmena okien. Ak máte v pláne rekonštrukciu kuchyne a kúpeľne, ďalším krokom sú vodoinštalačné práce a prípadný presun plynovej prípojky.

Po týchto hrubých prácach, pri ktorých sa nezaobídete bez majstrov, nasleduje fáza, v ktorej už rekonštrukcia začína nadobúdať čoraz reálnejšie kontúry. Ide sa na vyrovnávanie stien, znižovanie stropov a nové omietky. Chce to vymeniť aj staré radiátory? Nezabudnite starostlivo zvážiť všetky zmeny vo vykurovacom systéme.

V ďalšej fáze kompletnej rekonštrukcie nasledujú obkladanie stien a maliarske práce. Po nich treba doťuknúť finálne elektromontážne práce (najmä montáž zásuviek). Pamätajte, že osadenie vchodových dverí má vždy prednosť pred položením podlahy. Ak už máte tieto kroky za sebou, rekonštrukciu zavŕšite osadením interiérových zárubní a dverí. A na záver prichádza finálne nasťahovanie nábytku a spokojné užívanie nového bývania.

Tieto praktické tipy sa pri rekonštrukcii bytu oplatí poznať!

Nezáleží na tom, či prerábate byt v paneláku alebo starší domček, je jasné, že si chcete dopriať to najlepšie v rámci rozpočtu.

  • Nikdy sa neuspokojte s jednou cenovou ponukou. Porovnajte ceny od viacerých dodávateľov a hľadajte najlepší pomer cena/kvalita. Čím presnejšie stanovené podmienky, tým menšie riziko nepríjemného cenového navýšenia.
  • Na čom v zásade nešetriť? Všetky skryté a ťažko odstrániteľné prvky by mali byť z tých kvalitnejších – najmä rozvody, káble, vykurovacie zdroje, podlahy, obklady, okná.
  • Pri rekonštrukcii myslite v perspektíve na desiatky rokov dopredu. Vyberajte nadčasové farby a univerzálne vzory, aby sa vám pohľad na ne nezunoval po pár mesiacoch či rokoch. Jednoduchosť je dobrým predpokladom pre ľahké kombinovanie do budúcna. 
  • Nebojte sa moderných technológií. Sú tu na to, aby vám zjednodušili a skvalitnili život. Smart osvetlenie, pri ktorom sa svetlá vypínajú a zapínajú na základe pohybu, je zároveň úsporným riešením. Lokálna rekuperácia vám zase zaručí riadené vetranie interiéru a vždy čerstvý vzduch bez zbytočných únikov tepla cez okno. 
  • Nehanbite sa vypýtať si zľavu, a to najmä pri odbere väčšieho množstva materiálu. Stačí, ak predajcovi slušne naznačíte, že konkurencia má o niečo lepšie ceny a možno narazíte na ochotu spustiť niekoľko percent z ceny. Pri sumarizácii tak môžete ušetriť zaujímavú sumu peňazí.

Čaká vás rekonštrukcia bytu?

 

Zdroj: Plnielanu.sk, Udrzbadomov.sk, Dovido.sk, Domadoma.sk
Odporúčame