Príspevok na obnovu rodinných domov: Kedy bude možné oň požiadať a čo všetko zahŕňa?

Chcete aj aj vy využiť možnosť obnovy domu no neviete, čo to obnáša? (Zdroj: Freepik/maryanaserdynska)

O príspevok na obnovu starších rodinných domov bude možné požiadať od soboty 15. októbra. Urobiť sa tak bude dať prostredníctvom webovej stránky www.obnovdom.sk. Informovalo o tom tlačové oddelenie Ministerstva životného prostredia (MŽP) Slovenskej republiky.

Odvíjať sa bude aj od úspory energií

Prvé výzvy na opravy sú určené nielen pre štandardnú skupinu žiadateľov, ale aj pre znevýhodnené socioekonomické skupiny. Hodnota oboch výziev dosiahla podľa MŽP 30 miliónov eur. Bežná skupina žiadateľov môže získať príspevok 14 tisíc eur pri 30 až 60-percentnej úspore energií.

„Ak žiadateľ dosiahne úsporu energií nad 60 %, môže získať príspevok z plánu obnovy vo výške až 19 tisíc eur,“ priblížilo. Znevýhodnené rodiny alebo rodiny vo finančnej tiesni v rámci socioekonomických skupín môžu dostať dotáciu až do výšky 95 % celkových oprávnených výdavkov, čo môže maximálne dosiahnuť sumu 18 tisíc eur.

Centrá otvárajú už tento víkend

Počas tohto víkendu bude otvorených desať regionálnych kancelárii Slovenskej agentúry životného prostredia, ktoré poskytnú odborné poradenstvo a informácie o tejto výzve obnovy. Navštíviť ich môžete v Bratislave, Košiciach, Prešove, Žiline, Nitre, Banskej Bystrici, Trnave, Trenčíne, Liptovskom Mikuláši a Lučenci. O

Podľa MŽP budú počas nadchádzajúceho víkendu otvorené od 9.00 do 17.00 h. „Neskôr budú kancelárie otvorené v pracovné dni od 9.00 do 17.00 h a v sobotu od 10.00 do 14.00 h. V prípade zvýšeného záujmu sa budú otváracie časy meniť podľa potreby,“ uviedlo ministerstvo.

Podľa šéfa envirorezortu, Jána Budaja, ide o unikátny projekt, ktorý môže pomôcť zlepšiť životné prostredie. Renovácia tiež pomôže ľuďom znížiť náklady na energie a zároveň ich ochráni pred hrozbou energetickej chudoby. „Začal sa prechod Slovenska k nezávislosti od fosílnych zdrojov energie. Najbližšie dni preveria pripravenosť projektu Obnov dom, ktorý má významný environmentálny a sociálny rozmer,“ dodáva Budaj.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Falošný bankár: Ďalší bankový podvod je už aj na Slovensku, ako sa pred ním chrániť?

Podporené budú úkony na zlepšenie životného prostredia

Podporené budú hlavne úkony ako zlepšovanie tepelno-technických vlastností, inštalácia zdroja energie, zelená strecha, akumulačná nádrž na dažďovú vodu, tieniaca technika, ale aj odstránenie azbestu. Rezort doplnil, že súčasťou oprávnených nákladov je aj projektová dokumentácia.

„Záujemcovia môžu podporu využiť na varianty opatrení podľa ich finančných možností,“ poukázal. Podmienkou takejto rekonštrukcie je úspora aspoň 30 % energií, ktoré doloží energetický certifikát vyhotovený pred a po rekonštrukcii. Zelená obnova rodinných domov sa má financovať z Plánu obnovy a odolnosti SR. Celkovo sa na to vyčlenilo 528 miliónov eur.

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame