Falošný bankár: Ďalší bankový podvod je už aj na Slovensku, ako sa pred ním chrániť?

Chráňte sa pred podvodmi, pomocou ktorých od vás podvodníci chcú vylákať peniaze (Zdroj: Freepik/opolja)

Takzvaný Falošný bankár sa nachádza už aj na Slovensku. Ide o veľmi premyslený podvod, ktorý sa dá ťažko odhaliť. Klienti bánk pociťujú nápor telefonických podvodníkov. O to viac, keď sú podvody čoraz dômyselnejšie.

Slovenská sporiteľňa aktuálne eviduje už desiatky takýchto pokusov o zneužitie. Podvodníci prešli z angličtiny do češtiny a telefónne číslo, ktoré sa zobrazí na vašom  displeji, dokážu zamaskovať tak, že sa javí ako číslo vašej banky, a to napriek tomu, že z neho podvodník nevolá.

Predstavujú sa ako policajti či pracovníci banky

„Volajúci sa predstaví ako zamestnanec banky a môže sa stať, že sa predstaví dokonca pod menom jej reálneho pracovníka, či dokonca zašle aj falošný identifikačný preukaz. Následne klienta informuje o tom, že v jeho mene požiadal niekto o úver, a odporučí mu obrátiť sa na pobočku banky pre zrušenie úveru,“ upozorňuje Ján Adamovský, šéf bezpečnosti Slovenskej sporiteľne.

„Avšak skôr ako tak klient stihne spraviť, zavolá mu falošný policajt a informuje ho, že bol spáchaný trestný čin v súvislosti s úverovým podvodom. Týmto spôsobom chcú podvodníci zvýšiť svoju dôveryhodnosť,“ upozornil Adamovský, ktorý dodáva že s klientom si falošná polícia dokonca môže dohodnúť stretnutie. Podvodníci sa vás budú následne snažiť zneistiť ďalšou sériou telefonátov.

Prinútia vás zobrať si úver

Ďalšie telefonáty budú pod menom „zamestnanca banky“, ktorý vám ponúkne riešenie situácie a prehovoril vás na vzatie si maximálneho možného úveru v banke, pričom vyčerpáte úverový limit, a teda podvodníka „predbehnete“. Ak na túto hru ako klient pristúpite, v ďalšom kole dostanete pokyny, ako previesť financie na bezpečný účet až do času, keď sa situácia vyrieši.

„V nám známych scenároch nasmerujú klienta do pobočky banky s tým, aby si vybral celú hotovosť z poskytnutého úveru, napríklad pod zámienkou kúpy auta. Poskytnú mu QR kódy s logom banky a navigujú ho do kryptomatov na nákup bitcoinov,“ zdôraznil Adamovský. Samozrejme, ako aj pri iných podvodoch, aj pri tomto príde klient o peniaze.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Slovensko zavádza európsky dôchodok: Čo predstavuje pre zamestnancov v krajinách EÚ?

Podvody sa rozmohli aj v susedných krajinách

Podobný typ podvodov sa pred časom objavil v Česku, tam ho nazvali „falošný bankár“. V posledných dňoch už aj v najväčšej banke na Slovensku zaznamenali prípady týchto podvodov. Ako to celé funguje, sa dá vidieť aj na youtubovom videu s názvom Podvodníci, kteří se vydávají za policii.

„V našej banke robíme maximum pre to, aby sme ochránili peniaze klientov. Okrem využívania najmodernejších bezpečnostných technológií pravidelne vzdelávame našich zamestnancov a informujeme klientov, aby vedeli predchádzať hrozbám. Dôležité však je, aby boli aj ľudia obozretní a nenechali sa oklamať,“ uzatvoril Adamovský.

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame