Slovensko zavádza európsky dôchodok: Čo predstavuje pre zamestnancov v krajinách EÚ?

vlajky EÚ

Slovensko ako prvé zavádza európsky dôchodok (Zdroj:Freepik/user1736441)

Pracujete v zahraničí a chcete si zo svojich zárobkov sporiť na dôchodok? Potom bude pre vás dobrou správou novinka v podobe európskeho dôchodku. Slovensko sa totiž stáva prvou krajinou Európskej únie (EÚ), ktorá zaviedla celoeurópsky dôchodkový produkt (PEPP). V utorok o tom informovali minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak a finančná spoločnosť Finax.

Európsky dôchodok má zlepšiť konkurenciu medzi dobrovoľnými dôchodkovými sporeniami na Slovensku aj v Európe. Bude mať nižšie poplatky, je prenosný a viaže sa naň európska legislatíva s menšími národnými obmenami. Finax je prvou spoločnosťou v Európe, ktorá získala licenciu na poskytovanie tohto dôchodkového produktu.

Návrh vytvoriť sporenie na dôchodok, do ktorého budú môcť ľudia prispievať bez ohľadu na to, kde pracujú, vznikol v EÚ už pred desiatimi rokmi. PEPP sa viaže na nariadenie Európskeho parlamentu z roku, ktoré je vykonávateľné od marca tohto roku. Potrebnú legislatívu, ktorá bola na nový dôchodkový produkt potrebná, prijala SR začiatkom tohto roka.

Celoeurópsky dôchodkový produkt môžu využívať všetci obyvatelia Európskej únie a nie je viazaný na pracovný pomer. Sporiteľovi má zabezpečiť príjem v starobe popri štátnom dôchodku a národných pilieroch. „Na Slovensku máme už prvý, druhý a tretí pilier a som veľmi rád, že dnes vlastne môžeme predstaviť spoločne niečo, čo sa dá nazvať ako štvrtý pilier a štvrtú možnosť, ako si človek môže sporiť na dôchodok,“ ozrejmil minister práce.

Sporenie je dobrovoľné a sporitelia si ho budú môcť presunúť do inej krajiny pri zmene bydliska v rámci Európskej únie. Majú možnosť buď pokračovať v sporení s rovnakým produktom, alebo poskytovateľa zmeniť. Vďaka tomu je tento produkt zaujímavý pre mobilných pracovníkov v EÚ, mladých ľudí aj nadnárodné firmy.

Sporiteľ si môže na európsky dôchodok prispievať sám, alebo mu naň bude prispievať aj zamestnávateľ. Na Slovensku sú príspevky sporiteľa odpočítateľné zo základu dane do výšky 180 eur ročne.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Tento rok konečne oslavujeme vinobranie! Kde sa najlepšie zabavíte a na akých špecialitách si pochutíte?

PEPP budú môcť poskytovať banky, úverové inštitúcie, poisťovne, obchodníci s cennými papiermi, zamestnanecké dôchodkové spoločnosti, investičné spoločnosti, správcovské spoločnosti alebo správcovia alternatívnych fondov. Na získanie povolenia poskytovať celoeurópsky dôchodok, musia na základe matematických modelov preukázať rizikovosť a potenciálne zhodnotenie úspor klienta, vďaka čomu bude tento produkt transparentnejší.

PEPP zostane pod stálym dohľadom národných orgánov a Európskeho orgánu pre poisťovníctvo a dôchodkové poistenie zamestnancov (EIOPA). Zmeny sa budú vykonávať rovnako v celej Európe a produkt sa má vyhnúť národným lokalizáciám a politickým vplyvom. „Celoeurópsky dôchodok tak nebude závislý od politických rozhodnutí jednotlivých vlád a sporiteľ v každom momente vie, čo môže očakávať na dôchodku,“ vysvetľuje odborník na investície a dôchodky Ján Šebo.

Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame