Virtuálny kontakt je pre mnohých ľudí horší ako žiadny: Ako bojovať s pocitom samoty?

oči staršej ženy

Virtuálny kontakt bol pre mnohých horší ako samota (Zdroj: GettyImages)

Počas poslednej vlny koronavírusu sme zažili aj tvrdý lockdown a karanténu. Množstvo ľudí tak zostalo bez kontaktu s rodinou a blízkymi ľuďmi. Útechou mala byť možnosť virtuálnej komunikácie a videohovory. Nová štúdia však ukazuje, že pre starších ľudí bol tento kontakt ešte horší, ako keby nemali žiadny.

Ide o jednu z prvých štúdií, ktoré sa venujú porovnaniu sociálnej interakcie medzi domácnosťami a pocitu pohody počas pandémie. Vedci zistili, že mnoho starších ľudí malo v dôsledku prechodu na online spoločenské styky väčší pocit samoty ako ľudia, ktorí boli sami. Ten často vyústil až do psychických problémov.

Ide o frustrujúci spôsob života

Nadmerné vystavenie sa digitálnym prostriedkom môže spôsobiť stres, depresiu a pocit vyhorenia. Častými príznakmi je úzkosť, smútok a nechuť do života. Hovoria o tom údaje od viac než 5-tisíc ľudí starších ako 60 rokov z Veľkej Británie a takmer 1400 osôb rovnakej vekovej kategórie zo Spojených štátov.

Hlavným problémom je to, že starší ľudia nie sú zvyknutí pracovať s modernými technológiami. Tento prechod bol tým pádom nesmierne stresujúci. Výsledky však ukazujú, že dokonca aj tí, ktorí zvyknutí boli, často zistili, že ich nadmerné používanie je pre nich formou stresu.

Využite každú príležitosť

Pri online komunikácii je najhorší pocit vzdialenosti a odcudzenia. Preto je nesmierne dôležité dbať na pravidelný fyzický kontakt s blízkymi osobami. Zlepšuje totiž nielen vašu psychickú pohodu, ale zabezpečí aj vyplavovanie serotonínu, známeho hormónu šťastia.

Využite preto každú príležitosť stretnúť sa s vašimi blízkymi. Načerpáte tak silu aj do dní, ktoré nie sú jednoduché. Nezabudnite tiež, že duševné zdravie je rovnako dôležité ako to fyzické. Akonáhle cítite, že nie ste v svojej koži, vyhľadajte pomoc rodiny, priateľov a v neposlednom rade aj odborníka.

Sústreďte sa na seba

Hoci človek je tvor sociálny, doprajte si príležitostne chvíľu pre seba. Pokiaľ sa naučíte byť len vo svojej prítomnosti, budete izoláciu znášať omnoho pokojnejšie. Doprajte si pravidelnú prechádzku v prírode, kde sa nadýchate čerstvého vzduchu a prídete na nové myšlienky.

Pomôcť môže aj pravidelný pohyb, vo forme ľahkých cvičení. Rozprúdite krv v žilách a svet bude hneď vyzerať o niečo lepšie. Taktiež môžete posilniť svoju myseľ dobrou knihou alebo krížovkami. Dobrý pocit rozhodne podčiarkne kvalitný spánok. K nemu pomôžu esenciálne oleje alebo meditácia.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: ČTK, The Guardian
Odporúčame