Spoznajte výhody aromaterapie na vlastný nos: Vonný kúpeľ, ktorý upokojí telo aj myseľ

Moderný aróma difuzér

Spoznajte výhody aromaterapie na vlastný nos (Zdroj: GettyImages)

Esenciálne, alebo éterické oleje a ich účinky poznali už Egypťania. Prišli na to, že bylinky a ich vôňa dokážu pomáhať pri liečbe rôznych ťažkostí a pozitívne ovplyvňovať myseľ. Sú obľúbené pre príjemnú vôňu aj pre zdravotné benefity.

Práve na tomto princípe funguje aromaterapia. Formou alternatívnej medicíny využíva prírodné esenciálne oleje na zvýšenie psychickej a fyzickej pohody. Napríklad na zlepšenie nálady, úľavu od bolesti či zvýšenie kognitívnych funkcií. Aróma z vonných olejov pôsobí na naše zmysly, stimuluje funkcie mozgu a vyvoláva v tele rôzne biologické reakcie.

Výhody, ktoré vás presvedčia

– Éterické oleje vyvolávajú spomienky a aktivujú pocity. Umožnia vám vrátiť sa v mysli do spomienok.
– Pôsobia na telo aj dušu. Majú rôzne účinky, pamätajte na to pri ich používaní. Napríklad borovica a eukalyptus sú ideálne pri dýchacích ťažkostiach, mäta na dobré trávenie, rozmarín na lepšie sústredenie, levanduľa zase na upokojenie.
– Vnímanie vône nevyžaduje sústredenie ani námahu.
– Dajú sa kombinovať podľa nálady alebo problému, ktorý potrebujete riešiť. Vhodným spojením posilníte účinok, ktorý chcete dosiahnuť.
– Pomáhajú čistiť vzduch, zbavovať ho baktérií, plesní a rôznych choroboplodných zárodkov. Navyše bude váš príbytok krásne rozvoniavať.


Mohlo by vás zaujať: Aromaterapia vám vnesie do zimy slnko: Prehreje vás a zlepší náladu


Spôsobov je mnoho

Esenciálne oleje sa získavajú lisovaním alebo parnou destiláciou rôznych častí rastlín – kvetov, listov, kôry, stoniek či koreňov. Na ich inhaláciu je ideálna vonná miska, aromalampa, alebo difuzér. Postačí vám však aj látková vreckovka. Naneste na ňu pár kvapiek a vdychujte. Alebo nakvapkajte olej do misky s horúcou vodou, nakloňte sa nad ňu, zakryte si hlavu uterákom a inhalujte. Najviac však 5 minút. Vdychovanie esencií samo osebe síce nevylieči chorobu, ale bude pomocníkom pri úľave nepríjemných príznakov.

Esenciálne oleje môžu byť absorbované aj cez kožu. Medzi spôsoby aplikácie aromaterapie patria taktiež masáže, kúpele, masti a obklady. Pri masáži je potrebné zriediť éterický olej s iným olejom, napríklad s mandľovým či olivovým. Oleje sú absorbované cez kožu a po prechode do krvného obehu môžu podporiť liečbu celého tela. Kúpeľ by nemal trvať dlhšie než 20 minút. Ak si vyberiete ten správny, môže vám poslúžiť aj ako prevencia ochorenia.

Dajte prednosť kvalite

Vo všeobecnosti je táto terapia vhodná, ak používate správne oleje riedené v odporúčanom pomere. Dávkovanie je rôzne, no zvyčajne stačí pár kvapiek. Príliš silné vône môžu spôsobovať bolesti hlavy a nevoľnosť. Ak si nie ste istí ohľadom použitia konkrétneho oleja, dávkovania či kombinácie rôznych olejov, poraďte sa. Opatrné by mali byť najmä tehotné ženy.

K správnej aromaterapii sú potrebné prírodné vonné oleje, myslite na to pri výbere. Stopercentný esenciálny olej býva označený aj latinským názvom a krajinou pôvodu. Dobrým ukazovateľom je tiež tmavá fľaštička, v ktorej sa zvykne skladovať. Naopak syntetické oleje majú nielen slabé účinky, môžu byť aj zdraviu škodlivé. Nenechajte sa zlákať ich nízkou cenou.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame