Liečivá terapia, ktorá je zadarmo? Odhaľte japonské tajomstvo

Už polhodina času stráveného v prírode posilňuje prirodzenú imunitu (Zdroj: GettyImages)

Vedeli ste o tom, že už polhodina strávená v lese posilňuje prirodzenú imunitu? Zároveň tiež odbúrava stres, úzkosť a nabíja energiou. V Japonsku na to prišli už dávno, a tak kúpeľ v lesnej atmosfére lekári ordinujú ako liečebnú metódu. Aké benefity ukrýva a prečo je ideálna pre každého?

Spomaliť a nájsť rovnováhu

Príroda sa od pradávna považuje za najdostupnejší a najvzácnejší liek na psychické aj fyzické zdravie, nie je preto prekvapením, že využitie našla aj v terapii. Šinrin v japončine znamená hlboký les, joku zasa kúpeľ. Celý pojem šinrin´joku by sa dal preložiť ako kúpanie v lesnej atmosfére, alebo prijímanie lesa všetkými zmyslami.

Nie je to žiadne cvičenie, ani pešia turistika. Znamená jednoducho byť v lese a spojiť sa s ním všetkými zmyslami. Práve v lese sa aktivuje parasympatický nervový systém, ktorý je zodpovedný za regeneráciu celého organizmu a pomáha nám uvoľniť sa. Vôňa vzduchu po daždi, svetlo presvitajúce cez lístie stromov, mäkký mach pod nohami a najmä fytonocídy – prírodné oleje v stromoch a rastlinách, ktoré majú na organizmus celý rad blahodarných účinkov.

Využite silu lesa

Nebojte sa, šinrin´joku nie je žiaden výmysel sociálnych médií. Tento pojem zaviedol v Japonsku ešte v roku 1982 vtedajší minister poľnohospodárstva, lesníctva a rybárstva T. Akijama. Opieral sa o výsledky výskumov, ktoré potvrdili upokojujúci vplyv lesa na nervový systém, zníženie stresového hormónu kortizolu a posilnenú imunitu. Akijama preto spojil príjemné s užitočným a vyhlásil, že ľudia potrebujú liečbu prírodou a lesy zasa ochranu ľudí.

„V interiéri máme sklon používať len dva zmysly – oči alebo uši. Vonku môžeme cítiť vôňu kvetov, chuť čerstvého vzduchu, pozerať sa na meniace sa farby stromov, počuť spievať vtáky a vnímať vánok na pokožke. Keď otvoríme naše zmysly, začíname sa spájať so svetom prírody,“ hovorí doktor Qing Li, japonský vedec, ktorý zasvätil život bádaniu na poli lesnej medicíny.


Mohlo by vás zaujať: Namiesto liekov jazda na koni: Špeciálna terapia pomáha pri problémoch s rečou aj pohybom


Ozdravujúce stromy

V čom vlastne spočívajú blahodarné účinky lesa? Veda sa opiera najmä o moc stromov, konkrétne o fytonocídy, prírodné oleje v rastlinách, ktoré slúžia ako ochranný systém stromov pred baktériami, hmyzom a hubami. Vďaka terpenténom, ktoré obsahujú, sú mimoriadne voňavé. Čím vyššia je ich koncentrácia v ovzduší, tým lepšie sa po lesnej terapii cítime.

Ako praktizovať šinrin´joku?

– Nechajte doma telefón, fotoaparát a čokoľvek, čo by vás mohlo vyrušovať. Cieľom je ponoriť sa do okamihov v prírode.
– Nechajte za dverami domova ciele a očakávania. Prechádzajte sa bezcieľne, pomaly, dovoľte svojmu telu, nech vás zavedie, kam túži.
– Zapojte všetky zmysly. Aktívne počúvajte, vnímajte vône, dotýkajte sa stromov. Z času na čas sa zastavte, a poobzerajte si detaily okolo, precíťte, po akom povrchu práve kráčate.
– Nájdite si pohodlné miesto a započúvajte sa do zvukov naokolo. Všimnite si, ako sa zmení správanie vtákov a ďalších zvierat, keď si zvyknú na vašu prítomnosť.
– Oceňte ticho. Ticho je regeneračné a les môže mať svoj vlastný liečivý zvuk. Ak idete v skupine, dohodnite sa, že odoláte rozprávaniu.


Mohlo by vás zaujať: Špeciálna japonská terapia prečistí celé telo: Stačí vám len pohár a kohútik


Lesná terapia v interiéri

Kvôli lesnému kúpeľu netreba kupovať letenky do Japonska, dá sa praktizovať v akomkoľvek lese, ale aj v mestskom parku a ak to inak nejde, dokonca aj v interiéri. Cieľom je vniesť čo najviac prírody do miestností, kde trávite veľa času. Rastliny a kvety sú prirodzenými čističkami vzduchu, v interiéri pôsobia ako špongie – nasávajú toxíny z náterov, cigariet, čistiacich prostriedkov a ďalších škodlivých látok.

NASA v rámci štúdie zameranej na spôsoby čistenia vzduchu vo vesmíre zverejnila zoznam desiatich rastlín, ktoré sú na čistenie vzduchu najlepšie. Sú to lopatkovec, potosovec zlatý, brečtan popínavý, chryzantéma, gerbera, sansevieria, palma bambusová, azalka, dracéna lemovaná a zelenec chocholatý. Okrem izbových rastlín pomáhajú aj prírodné esenciálne oleje v difuzéroch a aromalampách, vyberajte si najmä lesné vône. Ak je to však čo i len trochu možné, vybehnite von.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame