Syndróm vyhorenia vás môže pripraviť o veľa: Rozpoznajte ho a konajte

Prepracovanie

thinkstockphotos.com

Syndróm vyhorenia je v dnešnej spoločnosti pomerne častým javom. Príčinou je hlavne neustála honba za úspechom, peniazmi a kariérou. Ak je človek úspešný a darí sa mu dosahovať vytýčené ciele, je v pohode. Problém nastáva ak sa cíti nedocenený, práca ho nenapĺňa a je frustrovaný. Ako syndróm vyhorenia rozpoznať a ako s ním bojovať?

Príčiny syndrómu vyhorenia

K hlavným príčinám (ale neraz aj príznakom) patrí:

  • vyčerpanie
  • strata motivácie
  • frustrácia
  • zlé vzťahy na pracovisku
  • zdravotné problémy
  • nesprávny životný štýl

Ak sa cítite stále unavený aj bez zjavnej príčiny, je možné, že trpíte syndrómom vyhorenia. Fyzické a psychické vyčerpanie je pre tento stav typické.  Stratu motivácie rozoznáte jednoducho – do práce chodíte s absolútnou nechuťou, nemáte chuť pracovať ani sa zlepšovať. Frustrácia sa prejavuje zlou náladou, sklamaním a nechuťou. Každý má občas zlé obdobie, možno zlyháte pri dôležitom projekte alebo vám o chlp ujde povýšenie. Za normálnych okolností ale toto obdobie netrvá dlho a človek sa z toho „otrasie“. K syndrómu vyhorenia prispievajú aj zlé vzťahy na pracovisku – ak sa postupne zhoršujú, prichádza ku konfliktom alebo prestávate s kolegami komunikovať, určite nie je všetko v poriadku.


Mohlo by vás zaujať: Zmáha vás vyčerpanosť a nič vás neteší? Možno máte syndróm vyhorenia


4 štádiá syndrómu vyhorenia

Syndróm vyhorenia sa vyvíja postupne, zvačša podľa nasledujúcej postupnosti:

  • 1. štádium – ste plný energie, máte veľkú chuť pracovať, vysoké ambície a nadšenie aj keď pracovné podmienky nie sú úplne ideálne.
  • 2. štádium – aj keď ste v plnom pracovnom nasadení a robíte čo sa dá, očakávané výsledky sa nedostavujú. A tak začnete pracovať ešte tvrdšie, dlhšie a na rad prídu aj pracovné víkendy.
  • 3. štádium – cítite maximálne vyčerpanie, ocenenie ani úspech neprichádzajú. Zato ale prichádza únava, sklamanie a podráždené reakcie voči okoliu.
  • 4. štádium – úplné emocionálne aj fyzické vyčerpanie. Stratili ste všetku chuť do života, motiváciu pracovať a všetko vidíte negatívne.

Liečba syndrómu vyhorenia

Liečba syndrómu vyhorenia je dlhodobá záležitosť, ktorá si vyžaduje obrátiť doterajší život na ruby. Pokiaľ ste sa už prepracovali k vyššiemu štádiu pravdepodobne sa nevyhnete zmene zamestnania alebo aspoň dlhej PN-ke. Ľudia trpiaci syndrómom vyhorenia väčšinou navštívia lekára kvôli problémom so spánkom, migrénam a tráviacimi ťažkosťami. Dobrý lekár si všimne aj ďalšie príznaky.


Mohlo by vás zaujať: Chodíte s nechuťou do práce? Možno trpíte syndrómom vyhorenia!


Neupadnite do letargie

Ak aj budete uznaný za práce neschopného, zabudnite na nič nerobenie a povaľovanie sa pred televízorom. So syndrómom vyhorenia sa dá účinne bojovať športom, relaxáciou a celkovou zmenou životného štýlu. Mali by ste robiť to, čo vás napĺňa a robí vám radosť. Zvládnuť stres sa dá pomocou jógy, meditácie alebo prechádzky v prírode. Hlavu si skvele vyčistíte pri behaní alebo plávaní. Jednoducho by ste mali zabudnúť na prácu a venovať sa veciam, ktoré vás bavia a nútia vás usmievať sa. Vypnite telefón, stretnite sa s priateľmi na  ktorých ste nemali kvôli práci čas, zájdite si do kina, divadla alebo na dobrú večeru.

Pomôže aj psychológ

Ak sa vám podarí zachytiť syndróm vyhorenia v počiatočnom štádiu, môžete si s ním poradiť aj sami upravením životných priorít. Málokto ale zvládne bojovať sám, hlavne ak už ste v pokročilejšom štádiu. Nie je preto žiadna hanba obrátiť sa na psychológa alebo psychiatra, ktorý vám pomôže prekonať syndróm vyhorenia a vrátiť sa k spokojnému životu.

Pokiaľ ste už odkázaný na odbornú pomoc, bude s najväčšou pravdepodobnosťou treba zmeniť pracovné prostredie alebo si nájsť úplne novú prácu, ktorá vás bude napĺňať. Je potrebné prehodnotiť životné priority a zvážiť, či vám kariéra a finančné ohodnotenie stoja za život plný frustrácie, depresie a neuspokojených ambícií.  Niekdy môže byť aj pokladník v potravinách spokojnejší ako manažér desiatok ľudí – aj keď chodí autobusom alebo dovolenkuje v lacnejších destináciách.


Máte vlastné skúsenosti so syndrómom vyhorenia? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Joyfulness
Odporúčame