Perfektný dresing ku všetkému: Táto domáca bylinková omáčka nesmie chýbať vo vašej chladničke

Dresing

Perfektný dresing ku všetkému si jednoducho pripravíte aj doma (Zdroj: Unsplash/Louis Hansel)

Poznáte to. Kúpite si zväzok byliniek, použijete z nich trošku a zvyšok necháte zvädnúť v chladničke. Čo keby ste si z nich však pripravili jednoduchú omáčku, ktorá vám vydrží týždne, a navyše sa perfektne hodí k takmer akémukoľvek pokrmu?

Nadbytočné bylinky už viac nevyhadzujte. Väčšina z nich vydrží čerstvá aj celé týždne, ak byliny zabalíte do papierovej (alebo aj tradičnej) utierky, navlhčíte studenou vodou a uskladníte v chladničke. Domáca bylinková omáčka nie je žiadnou revolučnou novinkou. Šéfkuchári po celom svete si odjakživa pripravujú vlastnú verziu zelenej bylinnej omáčky na oživenie svojich receptov.

Zo širokého spektra lahodných bylinkových omáčok spomeňme pesto, chermaoulu, salsu verde či chimichurri. Každá z nich znamená extra príchuť, ktorá doplní takmer každý pokrm. S naším overeným návodom si teraz zvládnete pripraviť svoju vlastnú!

Ako si pripraviť vlastnú bylinkovú omáčku

Najlepšie na tejto vychytávke je, že žiaden konkrétny recept nepotrebujete. Oddnes bude každá vaša bylinková omáčka jedinečná, a to vďaka jednoduchým zásadám:

  1. Začnite s jemnými bylinkami: Zvážte, ktoré bylinky aktuálne v sezóne rastú. Na tento dresing budú vhodné akékoľvek jemné druhy ako napríklad koriander či petržlenová vňať. Pri mäte použite iba listy a stonku vynechajte. Fungovať nebudú ani drevité a sýte byliny typu rozmarín, šalvia či tymián. Nemixujú sa dobre a ich intenzívna chuť by prebila čaro celej omáčky. Buďte opatrní aj s listami estragónu či žeruchy — ak ich použijete priveľa, prehlušia vaše kulinárske dielo. Ak vám však chutia, smelo do toho! Pri kreovaní vašej bylinkovej omáčky sa fantázii medze skutočne nekladú.
  2. Pridajte tuk: Bez tuku to nebude ono — nesie chuť a pomáha pri marinovaní. Najviac sa nám pri príprave bylinkovej omáčky osvedčil olivový olej, no použiť možno aj univerzálny olej bez chuti.
  3. Dodajte kyslosť: Pre lepšiu chuť do omáčky pridajte čerstvú citrónovú šťavu, ocot alebo kapary či citrón.
  4. Buďte kreatívni: Do omáčky vždy pridajte niečo na vyváženie chutí. Rôzne druhy čerstvého cesnaku, pažítka alebo jarná cibuľka sú skvelými kandidátmi!
  5. Dochucujte soľou: Tento krok určite nevynechajte. Soľ perfektne prepojí všetky chute!
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Vegánska barbecue omáčka: Je dokonale sladká, len trochu pikantná a plná chuti!

Tak, a teraz všetko poriadne rozmixujte a skvelá univerzálna bylinná omáčka je na svete! Ak sa vám na výslednom produkte niečo nepáči, stále môžete pridať koreniny na vyváženie chutí. A ak viete, že omáčku cez týždeň nespotrebujete, jednoducho ju šupnite do mrazničky, kde vydrží celé mesiace.

Kde všade možno bylinkovú omáčku použiť?

Hotová omáčka prežije v chladničke aj týždeň, musíte ju však ochrániť pred rýchlou oxidáciou — napríklad tak, že ju uskladníte v sklenej (či plastovej) nádobe. Omáčku možno použiť ako osviežujúcu marinádu na letnú grilovačku s mäsom, ako marinádu na tofu, vmiešať ju do rizota či do zemiakového, kuracieho, tuniakového alebo vajíčkového šalátu. Hodí sa na pokvapkanie pečených zemiakov, do hummusu či majonézy aj do krémovej polenty. Rovnako ju môžete pridať ako dochucovadlo do polievok a vývarov, podávať ju s vajíčkami alebo napríklad aj s fazuľovým prívarkom.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame