Prečo je niekedy ťažké požiadať o pomoc? Zistite tri najčastejšie dôvody aj to, ako ich prekonať

dve ženy sa rozprávajú na gauči

Požiadať o pomoc býva ťažšie ako pomoc ponúknuť (Zdroj: Frepik/shurkin_son)

Keď niekomu pomôžeme, máme zo seba lepší pocit. Napriek tomu sa mnoho ľudí zdráha požiadať o pomoc. Príčinou môžu byť nepríjemné myšlienky, ktoré si sami postavíme do cesty. V našom článku sa dozviete tri najčastejšie úvahy vedúce k nechuti vyhľadať pomocnú ruku. Zároveň sa presvedčíte, že nie sú neprekonateľné a často bývajú iracionálne.

Pomáhanie prináša dobrý pocit

Na úvod treba poznamenať, že väčšina ľudí nemá s pomáhaním problém a má z neho radosť. Môže ísť hoci aj o maličkosti – o poskytnutie rady, opravu, pomoc v práci alebo v domácnosti či iný užitočný skutok. Ak napríklad niekomu niečo poradíte a podarí sa mu dosiahnuť svoj cieľ, stanete sa súčasťou jeho úspechu. Tento pocit je pre množstvo z nás dostatočnou odmenou a neočakávame, že sa nám každá pomoc vráti.

Ako sa však cítite keď sami potrebujeme pomoc? Zdráhate sa ju vysloviť, pretože sa bojíte odmietnutia alebo posmechu za svoju domnelú neschopnosť? Všetky tieto prekážky si však ľudia vytvárajú v hlave a nezakladajú sa na skutočnosti. Pokiaľ daného človeka dobre nepoznáte, nemôžete predpovedať ako zareaguje ani čo si o vás pomyslí. Rozdiel v ochote pomôcť a prijať pomoc je preto značný.

Nechcete byť príťažou

Žiadosť o pomoc často sprevádza pocit ostychu. Môžete si pripadať neisto, pretože neviete, či daná osoba pomoc poskytne alebo nie. Treba pamätať na to, že väčšina ľudí pomôže rada. Prečo by ste sa potom mali cítiť ako príťaž? Ak sa dá, skúste si vybrať niekoho, kto je vám aspoň trochu sympatický či blízky. Práve vďaka vám môže mať potom pocit užitočnosti.

Namiesto toho, aby ste sa obávali, ako bude vaša žiadosť prijatá, sa skúste sústrediť na jej sformulovanie. Buďte stručný a špecifický, vyhnite sa nejasným a zdráhavým frázam. Napríklad ak potrebujete niečo vyriešiť v práci, snažte sa byť čo najpresnejší a vysvetlite všetky detaily, aby oslovený kolega nemal pocit, že ste to hodili naňho. Keď rýchlo problému porozumie, bude preňho ľahšie vyriešiť ho.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Vplyv vyprážaných jedál na rozvoj obezity poznáme: Viete, aké ďalšie zdravotné riziká prináša ich konzumácia?

Dôležitú úlohu môže hrať aj čas, kedy sa na vybranú osobu obrátite. Snažte sa vyhnúť času, kedy je pod stresom alebo má plno svojej práce. Radšej ju oslovte, keď bude uvoľnená a mať priestor venovať sa vám.

Po prijatí pomoci by ste mali dať najavo svoju vďačnosť. Môžete napríklad vyzdvihnúť, ako sa vám podarilo vďaka danému človek pokročiť a zároveň pochváliť jeho schopnosti. V závislosti od druhu pomoci bývajú vhodné aj menšie darčeky. Dajte najavo, že ste prijatú pomoc neprehliadli.

Strach zo zraniteľnosti

Ďalšou prekážkou vo vyhľadaní pomoci sú obavy, že našu zraniteľnosť budú druhí považovať za slabosť. Aj tu však ide o nedorozumenie.

Priznať si svoju zraniteľnosť a potlačiť hrdosť je naopak silnou stránkou. Poukázať pred druhými na to, že nepoznáme všetky odpovede, nevieme niečo vyriešiť alebo potrebujeme pomoc, si vyžaduje silu osobnosti. Keď neskôr prijmete niekoho podporu a všetko dobre dopadne, budete sa cítiť silnejší.

Spôsob, akým požiadate o pomoc môže tiež pôsobiť neisto. Namiesto: „Nedarí sa mi s týmto projektom a nikomu sa moje nápady nepáčia. Poradíš mi niečo iné?“, lepšie vyznie: „Tento projekt je zaujímavou skúsenosťou, no radšej by som sa posunul ďalej. Nevieš o nejakých nových námetoch?“. Ak teda nechcete dať príliš najavo svoju neistotu, sformulujte žiadosť viac sebaisto.

Obavy z odmietnutia

Ľudia vám možno nechcú pomôcť, nebudú môcť pomôcť, môžu byť príliš zaneprázdnení alebo vás možno dostatočne nepoznajú na to, aby vám pomohli. To všetko sú iba predpoklady. Nechajte osloveného človeka, nech sa rozhodne sám. Príliš často sa stránime požiadať o pomoc, pretože očakávame negatívnu odpoveď a nie preto, že vieme, že taká aj bude.

Keď dostaneme negatívnu odpoveď, vnímame ju ako odmietnutie a nikto nemá odmietnutia rád. Bezpečnejšie je radšej sa ani neopýtať. Preto by ste mali prestať vopred obávať, že niekto odmietne a ak tak aj urobí, je to v poriadku. Nie“ vás predsa nemá uraziť, je to jedna z možných odpovedí. Za ňou sa môže skrývať veľa dôvodov, prečo sa daný človek rozhodol nepomôcť vám alebo sa jednoducho necítil byť schopný to urobiť. Nebojte sa, že vás niekto odmietne, pretože potom pravdepodobne nezískate pomoc, ktorú potrebujete.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Čo vám hovorí telo? Ak pociťujete tieto príznaky, okamžite spomaľte!

Pripomeňte si, ako ste aj vy niekomu pomohli a že z toho mali dobrý pocit. Ak sa niekto rozhodne podať vám pomocnú ruku, sprostredkujete tento pocit aj jemu.


Robí vám problém požiadať niekoho o pomoc?

Zdroj: plnielanu.sk, psychologytoday.com
Odporúčame