Ako na novoročné predsavzatia? Ak máte problém s disciplínou, pomôže vám mentálny tréner

Novoročné predstavzatia

Dodržať novoročné predsavzatia nie je jednoduché (Zdroj: GettyImages)

Prichádza znova koniec roka a preto je čas niečo si želať do toho nového. Čo želať, rovno predsavzať! Populárne novoročné predsavzatia síce Slováci berú v januári vážne, no po pár dňoch či týždňoch je ich záujem už oveľa menší. Aké plány si dať, čo Slováci najviac chcú a ako ich vlastne dodržať? Aj na toto sme sa spýtali mentálneho trénera.

V článku sa dočítate:

Prečo si dávame novoročné predsavzatia?

Na prelome roka vnímame, že je čas na zmenu. Keď sa mení rok, chce zmenu aj ľudský mozog. Novoročné predsavzatia sú pravidlom na celom svete a ani Slovensko sa im nevyhýba. Obdobie prelomu rokov vie ľudí podvedome namotivovať na to, aby niečo spravili so svojou váhou, zlou stravou, fajčením a inými zlými návykmi.

Do tejto problematiky prilieva olej do ohňa aj fakt, že o predsavzatiach hovorí celá spoločnosť aj médiá. Vtedy sa dostaví takzvaný FOMO efekt („fear of missing out“) – z anglického „strach zo zmeškania“. Ak v okolí vidíte, že vaša rodina, priatelia a kolegovia si nastavujú novoročné ciele, máte tendenciu byť ovládaný väčšinovým názorom a zapojiť sa. Človek je spoločenský druh a preto nechce vyčnievať.

Nepozerajte na dátumy

Nový rok ale nie je jediný čas, kedy môžete začať plniť svoje sny. Či už je to spomínané chudnutie alebo zatrhnutie fajčenia, dátum je len ďalšia číselná kombinácia. „Celé to je o sebadisciplíne a zodpovednosti. Ak tieto vlastnosti trénujeme počas roka a ideme s nimi ruka v ruke, splníme si každé predsavzatie. Ak sú nám cudzie, to novoročné skončí ako všetky ostatné. Zapadne prachom,“ hovorí pre náš web odborník na nastavenie mysle Dag Palovič.

Aké by mali byť novoročné predsavzatia?

Predsavzatia by mali obsahovať päť základných kritérií. Na to, aby ste mali motiváciu ich splniť, musíte odpovedať na každé jedno kritérium. Táto taktika sa nazýva SMART ciele (teda „chytré“ ciele), pričom každé písmeno je zároveň prvým písmenom v jednom z kritérií. Ciele by mali byť:

  • Konkrétne (specific): Mali by ste si presne stanoviť váš cieľ. Miesto „schudnem“ si povedzte, že „schudnete 10 kíl“, miesto „zarobím viac peňazí“ zasa „zarobím o sto eur mesačne viac“.
  • Merateľné (measurable): Svoj cieľ a cestu k nemu musíte vedieť zmerať. Ak ste za mesiac chudli len jeden kilogram a chcete schudnúť povedzme 10 kíl za pol roka, ďalší mesiac musíte pridať.
  • Dosiahnuteľné (achievable): Predsavzatia nemusia byť jednoduché, ak máte radi výzvy. No ciele si stanovte tak, aby boli reálne. Zbytočne budete chcieť zabehnúť 5 kilometrov pod 20 minút, keď váš aktuálny čas je 35 minút.
  • Dôležité (relevant): Ciele by mali zlepšiť vás život alebo život vašich blízkych. Negatívne predsavzatia si nedávajte, ani keď ich myslíte zo žartu.
  • Viazané na čas (time-bound): Stanovte si konkrétny termín, do ktorého chcete svoje predsavzatie splniť.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ľudia trpiaci niektorými ochoreniami sú stále diskriminovaní: Kde môžu vyhľadať pomoc?

Ako ich dodržať?

Nastavenie mysle je veľmi dôležité, najmä ak chcete schudnúť, prestať fajčiť, tráviť menej času na sociálnych sieťach a podobne. „Predsavzatia sú väčšinou prázdne reči. V januári posilňovne praskajú vo švíkoch, v marci sú už zas vo svojom obvyklom režime. Ak si vážime samých seba, nedávame si predsavzatia, nehovoríme hlúposti, nesľubujeme si nesplniteľné, ale konáme. Konáme nie pri príležitosti nejakého dátumu, ale keď to tak vnímane,“ radí Dag Palovič.

Nevnímajte svoje predsavzatie ako niečo, čo musíte dodržať, pretože to robia aj vaši známi či priatelia. Stanovte si jasne päť spomínaných kritérií a do predsavzatia sa pustite pokojne ešte pred Vianocami alebo až na jar. Nikde nie je napísané, že v januári musíte pri behu urobiť tri okruhy okolo obce. Na ciele treba ísť pomaly, aby sa z nich časom stala rutina.

„Novoročné predsavzatia za mňa slúžia najmä ako mentálny reset,“ hovorí pre náš web odborníčka na zdravý životný štýl Lucia Wagnerová. „Zhodnotíme si, čo pre nás fungovalo, čo nefungovalo, čo by sme chceli inak, čo dosiahnuť. V Novom roku motivácia naberá na otáčkach a mnohí vchádzame do tohto obdobia s novým nastavením. Zmysel to teda za mňa určite má, záleží, ako to daný človek uchopí a či si vie pripraviť reálny plán alebo víziu, ako tieto ciele dosiahnuť. Keď už urobíme prvý reálny krok, ide to.“

Najčastejšie predsavzatia

Štatistiky o najčastejších predsavzatiach priniesla koncom minulého roka spoločnosť STEM/MARK v spolupráci s Naturhouse.sk. Na prieskume sa zúčastnilo viac ako 500 Slovákov vo veku od 15 do 59 rokov, pričom otázky boli:

  • Aké predsavzatia si dávate najčastejšie?
  • Ako dlho vám zvyčajne vydržia nasledujúce predsavzatia?
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ako zistiť či je vaše dieťa obeťou kyberšikany? V niektorých prípadoch za to nepriamo môžu aj rodičia!

Respondenti mohli v prvej otázke uviesť viac ako jedno konkrétne predsavzatie.

Najčastejšie predsavzatia Slovákov
Najčastejšie predsavzatia Slovákov (Zdroj: STEM/MARK)

Slováci chcú schudnúť a zdravo jesť

Asi nie je prekvapením, že viac ako polovica respondentov chce schudnúť, pričom viac ako 40 % zaznačilo aj zdravé stravovanie, menej stresovania, viac športovania a lepšie dodržiavanie pitného režimu. Dôvodom zmeny životosprávy sú aj vianočné sviatky a s nimi spojené prejedanie sa. Aj ľudia, ktorí by si inak nechceli dať predsavzatia, prehodnotia po Silvestrovi svoje rozhodnutie.

Zaujímavé taktiež je, že viac ako polovica opýtaných by si dala poradiť aj od výživového poradcu. V skutočnosti však odborníkov oslovilo len 15 % z ľudí, ktorí prejavili záujem. V oboch prípadoch išlo prevažne o ženy.

Chybou pri okamžitej zmene stravy je aj fakt, že ju Slováci chcú docieliť už 1. januára. Jedlo by mala byť radosť. Jedálniček si upravujte postupne. Taktiež mnohí zabalia chudnutie, keď po mesiaci neuvidia veľký pokles váhy (viac ako 60 % opýtaných). Menej sa stresovať končí najrýchlejšie, pri takmer 80 % prípadov do prvého mesiaca. Každý druhý už za pár dní, zrejme po nástupe do práce.

„Myslím si, že si dajú si nereálne ciele, napríklad chcú schudnúť veľa a príliš rýchlo alebo začnú postupne, výsledky sa dostatočne rýchlo nedostavia, a tak to zbytočne skoro vzdajú. Zmeny by nemali byť príliš náhle a veľké, radšej postupne nabehnúť na zdravý životný štýl, pridať postupne viac pohybu a hlavne si to dlhodobo udržať, až potom môže prísť zmena,“ radí Lucia Wagnerová.

„Niekto potrebuje byť pod vedením striktnej rutiny, niekto potrebuje viac voľnosti aby sa necítil pod tlakom. Niekto sa možno stravuje zdravo a veľa neje, no aj napriek tomu nechudne, tam možno stačí zaradiť len o čosi viac pohybu. Je to teda individuálne, no stále platí, že pre chudnutie je potrebný vyšší kalorický výdaj ako príjem.“

Prestať fajčiť je zložité

Jedným z najväčších problémov Slovákov je prestať fajčiť. Aj keď ho označilo „len“ 24 % opýtaných (teda viac ako 100 respondentov z piatich stoviek), porušuje sa už počas prvých dní. Každý šiesty Slovák, ktorý chce prestať fajčiť, si svoju prvú novoročnú cigaretu zapáli počas prvých dní v roku. Každý siedmy nevydrží prvý mesiac a do šťastného konca (prestať fajčiť) dorazia len 3 % opýtaných.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Čo zabaliť deťom do mikulášskeho balíčka? Pozor na nekvalitné sladkosti! Toto radia odborníci

„Niekomu pomôžu náplasti, niekomu pomôže vlastné rozhodnutie. Pokiaľ však s fajčením nechceme skoncovať úprimne, nepomôže nám nič,“ tvrdí motivačný tréner Dag Palovič. „Sľub daný sám sebe dokážeme dodržať, ak sme sami k sebe čestní, priami a úprimní. Ak sme zvyknutí sami sebe klamať, nevážime si samého seba a nechováme sami k sebe rešpekt a úctu, môžeme si sľúbiť niečo oveľa jednoduchšie a ľahšie, a nedodržíme ani to.“

Iné ciele majú ženy, muži aj tínedžeri

Ženy uprednostňujú najmä chudnutie a menej stresu. Je to spojené aj s idolom krásy, podľa ktorého by mala byť žena pekná. Samozrejme, ide o mýtus. No pre ženy je dôležité aj zdravie, nielen krása. Naopak muži sa v tomto zdajú ako veľkí bojovníci proti fajčeniu. Mnohí z nich chcú tiež tráviť čas s rodinou. Ide zvyčajne o mužov, ktorí trávia v práci dlhé hodiny, aby bola zabezpečená rodina, prípadne cestujú na dlhé služobné cesty za hranice.

Mladá generácia, teda najmä tínedžeri, chcú na jednu stranu aktívnejšie tráviť svoj voľný čas, ale aj dopriať si viac spánku. Nakoľko mladí chodia neskoro spať a skoro ráno vstávajú do školy, ich spánkový cyklus veľmi trpí. Paradoxom je, že aj keď 24 % opýtaných chce zarábať viac peňazí, tak len 5 % chce zmeniť svoju prácu. Dúfame skôr vo vyšší plat, prípadne povýšenie, než v zmenu zamestnania.

Ženám chýba disciplína

Z ľudí, ktorí si minulý rok predsavzatie skutočne dali (bolo ich 361, čo je viac ako 70 % celovej vzorky) ich skutočne dodržali len 2 %, teda asi 7 ľudí. Až 57 % opýtaných predsavzatia nedodržia a každý štvrtý ich väčšinou dodrží, ale nie vždy (prípadne nie všetky). Práve muži sú v disciplíne úspešnejší. Alebo si len dávajú jednoduchšie ciele a nemajú na seba veľké nároky? To už zhodnoťte sami.

Slovákom chýba disciplína
Slovákom chýba disciplína (Zdroj: STEM/MARK)

Zmysluplné predsavzatia

Skúste na predsavzatiach popracovať. Dáme vám pár tipov, ako zmeniť tieto ciele tak, aby ste mali väčšie šancu ich dodržať:

  • Miesto chudnutia si stanovte za cieľ víkendové prechádzky a zdravšie stravovanie pre celú rodinu.
  • Miesto častejšieho upratovania si stanovte za cieľ zapojiť do domácich prác viacerých členov rodiny.
  • Miesto menej času stráveného na telefóne si stanovte za cieľ viac času stráveného s rodinou.
  • Miesto nútenia sa do čítania kníh si stanovte za cieľ rodinné čítania s deťmi.
  • Miesto vyhýbania sa stresu si stanovte za cieľ učenie techník ovládania stresu.

Dávate si novoročné predsavzatia?

 

Zdroj: plnielanu.sk, eduworld.sk, STEM/MARK, Dag Palovič
Odporúčame