Čo zabaliť deťom do mikulášskeho balíčka? Pozor na nekvalitné sladkosti! Toto radia odborníci

Mikulášsky balíček

Čo tento rok zabaliť deťom do mikulášskeho balíčka? (Zdroj: GettyImages)

Mikuláš, ktorého si pripomíname každoročne 6. decembra, je sviatkom, na ktorý sa tešia malí aj veľkí. Deti sú šťastné, že si vo vyčistených topánkach nájdu niečo pod zub a rodičia a starkí sú celí bez seba, keď vidia deti natešené. Čo ale dať deťom do mikulášskeho balíčka, aby boli spokojné, no na druhú stranu aj zdravé?

V článku sa dočítate:

Tradícia sa datuje do starovekého Turecka

Mnohí zrejme ani netušia, že tradícia svätého Mikuláša má svoj pôvod v dnešnom Turecku. V prvej polovici štvrtého storočia nášho letopočtu na tomto území pôsobil biskup Mikuláš. O jeho presných činoch je síce len málo dôkazov, no mnohé historické zdroje hovoria, že bol diplomatom. Údajne uprednostňoval milosť pred zákonom a ľuďom sa snažil všemožne pomáhať.

Historické pramene tvrdia, že istý muž chcel zo svojich troch dcér urobiť neviestky, pretože rodina nemala dostatok peňazí. Dievčatá sa preto nemohli vydať na milujúcich mužov. Svätý Mikuláš, ktorý bol vtedy dostatočne bohatý, údajne na okno uložil mešec s peniazmi pre dievčatá, aby nemuseli predávať svoje telá a mohli si slobodne vybrať mužov. To je len jeden z príbehov o štedrosti, ktorú si pripomíname dodnes.

Dnes vyzerá jeho sviatok inak

V 21. storočí si Mikuláša pripomíname nielen symbolicky, ale taktiež činmi. Rodičia za celoročné poslúchanie naplnia čižmy svojim deťom, ktoré ich musia noc pred jeho príchodom poriadne očistiť a vystaviť k oknu. Niektoré rodiny obdarujú svoje deti až ráno 6. decembra, iné už večer 5. decembra. Starí rodičia, známi, ale aj školy a obce taktiež pripravia pre deti mikulášske balíčky.

Deti sú tak koncom prvého decembrového týždňa doslova zahltené drobnosťami. U nás, podobne ako v iných krajinách Európy, chodí s Mikulášom aj čert, ktorý dá do topánok uhlie či cibuľu. Dostanú ich deti, ktoré celý rok neposlúchajú. V Luxembursku ho volajú Čierny Peter a je protikladom Mikuláša a jeho anjelov, ktorí pomáhajú starčekovi roznášať odmeny pre dobré deti.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Vyšší podiel bielkovín v strave prospeje vášmu zdraviu: Ktoré potraviny sú najlepším zdrojom proteínov?

Ako poskladať Mikulášsky balíček?

Mikulášsky balíček môže mať mnoho podôb. Deti by si však nemali myslieť, že ide o samozrejmosť. Mali by ste ich učiť, prečo tento balíček dostali, aby si ho spájali s dobrými skutkami. Aj keď niekedy cez rok vyparatia neplechu, pripomeňte im tie dobré veci a dodajte, že práve kvôli nim dostali sladkú odmenu. Čo však dať do balíčka?

Čo nájdete v hotových balíčkoch?

Už počas novembra lákajú supermarkety, ale aj menšie dedinské potraviny na Mikulášske balíčky. Obsahujú v drvivej väčšine sladkosti, sem-tam nejaké ovocie (zvyčajne pomaranč, ktorý dlhšie vydrží) či cukríky. Jeho cenu sa snažia obchodníci dostať pod 10 eur.

Balíček je komfortom, no nie vždy sa vypláca. „Cena balíčka je rovnaká ako hodnota výrobkov v danom cenovom týždni,“ hovorí pracovníčka dedinských potravín Vierka. „Baličky sa u nás často menia. Snažíme sa do nich baliť to, čo je aktuálne v akcii, aby sme vedeli ponúknuť zákazníkom čo najnižšiu možnú cenu.“

Čo taký balíček môže obsahovať? „U nás sú to napríklad čipsy, rôzne čokoládové tyčinky, cukríky a ovocie. Všetko má záruku aspoň do konca roka, okrem ovocia. Predajnosť je veľmi dobrá, hotové balíčky kupujú hlavne starší zákazníci,“ dodáva Vierka. V tomto prípade o komfort, nakoľko nemusíte hľadať po obchode odmeny, ktoré do balíčka vložíte. Sladkostí by ale nemal obsahovať zbytočne veľa.

Sladkosti s mierou

Nutričná špecialistka Janka Guráňová (z portálu zdravosjankou.sk) hovorí, že by ste nemali deťom sladkosti odopierať. Takéto rozhodnutie sa vám môže vypomstiť. Taktiež ich neučte, že dostali sladkosť ako odmenu za vykonanú prácu a už vôbec nie za to, že pred nimi zjedli nejaké ovocie alebo zeleninu.

„Mikulášsky balíček je tiež forma odmeny za to, že deti boli celý rok dobré, učili sa a podobne. Je teda vhodné, aby obsahoval jednu alebo dve obľúbené sladkosti dieťaťa, ale aj zdravšie alternatívy v podobe ovocia alebo orieškov. Výbornou chuťovkou pre deti môže byť napríklad aj lyofilizované ovocie (sušené mrazom),“ tvrdí Janka.

Chuť na sladké majú občas všetci. Potláčať ju u detí je nesprávne. Ak deti obľubujú konkrétnu sladkosť, určite im ju doprajte. Uistite sa, aby si spoločne s ňou našli aj zdravé ovocie. Táto kombinácia by im mohla spojiť nezdravú, no obľúbenú sladkosť so zdravým, no neobľúbeným ovocím.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Stačí doplniť jeden hormón a budete spať celú noc: Zistite o ňom všetko

Poteší aj sladkosť pripravená doma

O menšom množstvo kvalitných potravín nám povedala doktorka Petra Vadovičová z webu zdravyzivka.sk: „Ako mama dvoch detí sa snažím dbať na to, aby deti jedli kvalitné potraviny. Ak si vyberáme potraviny so sladkou chuťou (čokoládu, ovocie,…) už pri nakupovaní vďaka našim zmyslom (chuť, čuch, zrak, hmat, sluch) vieme vložiť vhodnú potravinu do nášho nákupného košíka.“

Kvalitné potraviny v obchodom spoznáte viacerými spôsobmi. Veľa vám povie značka, kvalita obalového spracovania, krajina pôvodu, ale aj výživová hodnota či samotné zloženie čokolády. Ak v zložení nájdete veľký podiel palmového oleja, čokoláda nie je kvalitná, ale pomerne dosť zriedená rastlinnými náhradami.

Petra odporúča vytvoriť niečo domáce a ponúkať to deťom miesto výrobkov, ktoré bežne nájdu na pultoch obchodov: „Niet nad doma vyrábané vianočné oblátky, pečivo a cukrovinky z kvalitných surovín. Vôňa vanilky, škorice i tvorivá pomoc detí pri pečení nás presvedčí, čo deti majú naozaj rady. Nemusia to byť len sladkosti, ale aj niečo iné.“

Aké sú alternatívy sacharidov?

Mikulášsky balíček nemusí obsahovať len sladké čokolády, keksíky a dokonca ani ovocie. To platí najmä pri malých deťoch: „Ja som svojim deťom približne do troch rokov pripravovala balíčky bez sladkostí. Zvolila som radšej farbičky alebo iné písacie potreby, omaľovánky, menšie hračky či plastelínu. Potešilo ich to rovnako,“ prezradila nutričná špecialistka Janka Guráňová.

Cieľom balíčka nie je dať dieťaťu čo najviac sladkostí, ale dopriať mu čo najväčšiu radosť. Ak učíte deti od malička zdravej strave, pokojne im dajte čokoľvek, po čom túžia – ak to bude v akurátnom množstve. V prípade, že dieťa skutočne neobľubuje umelé sacharidy alebo má na ne intoleranciu, aj spomínané písacie pomôcky môžu vyčarovať úsmev na tvári.

Čo ale v prípade, že dieťa miluje sladkosti najviac na svete? „Myslím si, že každý rodič pozná svoje dieťa najlepšie a vie, čo ho v baličku poteší najviac. Ak by to mal byť balíček plný sladkostí, tak by som určite odporúčala vybrať naozaj kvalitné sladkosti a radšej v menšom množstve,“ dodáva Janka.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Myslíte pri nákupe aj na vaše zdravie?

Pomer toho, čo chcú a čo potrebujú

Dieťa by však nemalo dostať len to, čo chce. V strehu by mali byť rodičia, ktorých deti trpia rôznymi obmedzeniami v jedálničku. „Existuje množstvo sladkých dobrôt, ktoré nie sú vždy pre deti vhodné. V poslednej dobe deti často trpia rôznymi alergiami a intoleranciami na jednotlivé zložky v potravinách. Preto niet nad doma vyrábané cukrovinky i možnosti alternatív, ktoré nám ponúkajú obchodné reťazce,“ radí doktorka Petra Vadovičová. Ak sladkosti pripravíte doma, viete, čo presne obsahujú.

Polovica balíčka by mala obsahovať chute dieťaťa, druhá jeho potreby. Niekedy dokonca aj v podobe nepekných vecí. „Ak sa pozrieme späť do minulosti, čo deti mali v Mikulášskych balíčkoch, tak okrem sladkého potešenia si našli občas i nejaký ten cesnak, cibuľu či uhlie, aby boli lepší a poslúchali rodičov. Čo nie je, môže byť aj teraz,“ dodáva Petra. Deti by ste mali učiť pokore už v mladom veku.

Pre deti s intoleranciami doktorka odporúča aj fermentované potraviny, ktoré sú prospešné na úpravu črevnej mikrobioty (pomeru bakteriálnych kmeňov v tráviacom trakte). Na rozdiel od ľudí žijúcich v Ázii konzumujeme menej vlákniny, čo môžete dohnať práve spomínanými fermentovanými potravinami.

Peniaze sem nepatria

Určite by ste deťom do Mikulášskeho balíčka nemali dávať peniaze. Dôvodov je hneď niekoľko. Predškolské deti ešte poriadne nerozumejú tomuto pojmu a viac budú šťastné za chutné drobnosti za pár eur ako násobne väčšiu bankovku. Deti v škole by sa mali učiť o hodnote peňazí. Nezarábajú sa ľahko a čím skôr ich budete zásobovať peniaze aj počas Mikuláša (alebo Veľkej noci) tým skôr si vštiepia do hlavy, že ich u vás vždy nájdu (aj v neskoršom veku).

Aj keď tradícia začala peniazmi, dnes je doba iná. Tínedžerov možno pár eur v balíčku poteší, no lepšie urobíte, ak v tejto hodnote dostanú vec, ktorú potrebujú. Takto máte istotu, že si nekúpia niečo, o čom neviete.

Čo kúpite deťom do Mikulášskeho balíčka?

Zdroj: plnielanu.sk, dobrodruh.sk, Petra Valovičová, Janka Guráňová
Odporúčame