Ako zistiť či je vaše dieťa obeťou kyberšikany? V niektorých prípadoch za to nepriamo môžu aj rodičia!

smutný malý clapec sa pozerá cez okno

Ako zabrániť šikane na internete? (Zdroj: Freepik/freepik)

Vaše dieťa ani nemusí byť na žiadnej sociálnej sieti a aj sa môže stať byť obeťou kyberšikany, tvrdí Peter Lengyel – odborník na prevenciu šikany a kyberšikany.

Spôsobiť ju môže nepriamo aj rodič

Môže sa tak stať napríklad v prípade, že spolužiaci obeť odfotia, znetvoria v dostupným mobilných či počítačových programoch a výsledok následne nechajú kolovať na internete ako virálny obrázok, na ktorý samotné dieťa ani nemá vplyv.

„Dieťa sa tiež môže stať obeťou zosmiešnenia tým, že jeho rodičia zverejňovali od narodenia jeho prvé kroky, sedenie na nočníku, špinavé jedenie a podobne,“ vysvetlil odborník. Kyberšikanu možno vidieť všade tam, kde je dostupné pripojenie na internet. Podľa odborníka je každý druh kyberšikany vychádza z rovnakých princípov ako šikanovanie, čiže je stále šikanovaním.

Rozdiel je len vo forme a nástrojoch. „Kyberšikana je rozšírená najmä rozvojom sociálnych sietí, avšak toto rozdelenie vnímajú skôr dospelí ako deti,“ poznamenal odborník. Deti si prepájajú školu aj online priestor nielen so zábavou, ale aj so šikanou.

Má takmer celosvetový dosah

„Spolužiak sa vyhráža napríklad v triede a potom aj na internete. Alebo naopak. Niekto niečo napíše na internete, ale bitku dostane priamo,“ vysvetlil Lengyel. Doplnil, že na rozdiel od „klasickej“ fyzickej či psychickej šikany stačia na kyberšikanu ruky, klávesnica a myš.

„Aj preto sa často v online priestore ukážu agresori, ktorí by bezprostredne neubližovali,“ ozrejmil. Ďalším významným rozdielom je aj samotný dosah kyberšikany. „Ak vás niekto bije v šatni, vidí to desať ľudí. Ak vás niekto zosmiešni a použije ako podklad pre meme*, spoznajú vás aj na dovolenke v Turecku,“ dodal.

(*pozn. redaktora – vtipný obrázok)

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame