Cesta za krajšou postavou začína ráno: Stačí si osvojiť tieto jednoduché návyky

cvičenie

thinkstockphotos.com

Mnohí odborníci na zdravý životný štýl sa zhodujú, že pre metabolizmus je kľúčové práve to, ako oň postaráme v priebehu dopoludňajších hodín. Viaceré štúdie totiž naznačujú, že v chudnutí sú oproti „nočným sovám“ úspešnejší ľudia typu „ranné vtáča“. Ku zhadzovaniu prebytočných kíl tak môže výrazne pomôcť istá rutina, ktorá začína hneď potom, čo ráno vykročíme z postele. V čom tieto návyky spočívajú a prečo sa ich oplatí dodržiavať?

1. Vychutnajte si ranné lúče

Ranné slnko je plné modrého svetla, čo napomáha k správnemu nastaveniu našich vnútorných hodín, čiže cirkadiánnych rytmov. Tieto vnútorné časovacie zariadenia musia byť zosúladené, pretože ovplyvňujú hormóny stimulujúce hlad, hormóny nasýtenia a metabolizmus ako taký. Práve ich nerovnováhe sa pripisujú kilá navyše, ktoré so sebou nosia ľudia pracujúci na nočné zmeny a tí, čo bývajú aktívni dlho do noci. Snažte sa teda vstávať skôr a prvých 20 minút strávte vonku na balkóne či terase. Pôsobením ranného slnečného svetla sa totiž rozhýbu hormóny zodpovedné za spaľovanie tuku a pohov dostanú tie hormóny, ktoré stimulujú hlad spolu s apetítom.


Mohlo by vás zaujať: Zostalo vám po Vianociach nejaké to kilo navyše? Tu je 7 potravín, ktoré pomôžu!


2. Miery vs. osobné váhy

Pravidelné váženie nemusí byť na škodu, pokiaľ patríte k aktívnym športovcom alebo necvičíte vôbec. Výskum uverejnený v Časopise akadémie výživy a diétologie uvádza, že dobrovoľníci, ktorí sa vážili každý deň, schudli až trikrát viac hmotnosti a telesného tuku ako tí účastníci, ktorí sa vážili menej často. Aby ste dosiahli čo najvierohodnejšie výsledky, mali by ste sa stúpiť na váhu hneď ráno v Adamovom rúchu po vykonaní všetkých biologických potrieb. Ak ste ale po mesiacoch či rokoch pasivity zaradili popri zdravšom stravovaní aj niekoľko hodín pohybu, na číslo svietiace na displeji sa radšej neupínajte. Môže sa totiž stať, že vplyvom budovania svalovej hmoty sa ručička váhy rozhýbe smerom nahor. V tomto prípade uprednostnite radšej klasické miery jednotlivým partií v centimetroch, alebo výsledky sledujte na oblečení.

3. Rozhýbte sa

Vedeli ste, že ranné cvičenie je tým najlepším prostriedkom na okamžité zlepšenie nálady? Jedna štúdia uverejnená v časopise Medicína a veda v športe a cvičení navyše zistila, že 45-minútová ranná svižná chôdza u žien viedla k zvýšeniu fyzickej aktivity v neskorších hodinách a k zníženiu chuti do jedla. Ak cvičenie krátko po zobudení nenávidíte, rozhodne sa do ničoho nenúťte a odložte to na popoludnie. V prípade, že je to čo i len trochu možné, skúste aspoň raz za čas ísť do práce pešo či na bicykli.


Mohlo by vás zaujať: Patríte k nočným vyjedačom chladničky? Týchto pochúťok sa báť nemusíte!


4. Napite sa

Predtým, ako sa pustite do prvého jedla dňa, zaužívajte si zlaté pravidlo: vypiť 2 poháre čistej vody, ideálne 30 minút vopred. Prvý benefit spočíva v tom, že doplníte zásoby tekutín, ktoré telu chýbali počas noci. Ten druhý sa prejaví v množstve skonzumovaných raňajok – jednoducho vám bude stačiť menej. Viaceré štúdie totiž naznačujú, že vďaka vode majú ľudia nižšie BMI a menej priberajú. Hoci voda neobsahuje nijaké kalórie, v žalúdku zaplní určitý objem a privoláva pocit sýtosti.

5. Naservírujte si kvalitné bielkoviny

Raňajky, ktoré pozostávajú z optimálneho množstva proteínov, majú za následok, že hormóny sýtosti sa dostavia skôr a hormóny hladu sa držia na uzde. Vďaka tomu náš spokojný metabolizmus dokáže prečkať a fungovať aj niekoľko hodín. V závislosti od energetického výdaja v priebehu dňa sa ranná porcia bielkovín môže vyšplhať na 25 až 30 gramov. Ideálnym zdrojom sú vajíčka, grécky jogurt alebo orieškové maslá.


Mohlo by vás zaujať: Vstupujete do nového roka s predsavzatím schudnúť? Tento plán vás nesklame!


6. Vyzbrojte sa jedlom do práce

Pre mnohých ľudí predstavuje príprava jedla do práce jednu z vôbec najťažších úloh vyváženého jedálneho lístka. Štúdia realizovaná na univerzite v Illinois však potvrdila, že porcia uvarená mimo domácej kuchyne môže obsahovať až o 200 kalórii navyše. Ak si ale budete chystať jedlo sami, ovplyvníte nielen jeho množstvo. Bonusom je kvalita samotných surovín a výber zdravších alternatív. V prípade, že začínate v práci skôr a ráno nestíhate čarovať pri sporáku, neostáva vám nič iné, ako niečo vymyslieť už večer. Vynaložené úsilie a čas však za výsledky rozhodne stoja.


Ako vyzerá ranný rituál u vás doma? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame