Čo s knihami, ktoré už nechceme? Nevyhadzujme ich, radšej ich vymeňme alebo darujme

staré knihy na poličke

Čo so starými knihami, ktoré už nechceme? (Zdroj: Freepik/Racool_studio)

Aj tí najvšestrannejší čitatelia občas dostanú do daru knihu, ktorá ich nebaví. V rodine sa občas dedia knižnice čitateľov, ktorí mali úplne iný vkus ako ich potomstvo. Čo potom? Možností, ako naložiť s knihami, ktoré už jednoducho nechcete, je viacero.

Prineste knižku – odneste knižku – alebo niečo iné

Zbaviť sa kníh, ktoré vám nesadli alebo po prečítaní už viac nechcete mať vo svojej knižnici, vám pomôžu špecializované knižné skupiny na sociálnych sieťach alebo podujatia, tzv. book swapy, na ktorých sa dajú knižky vymieňať osobne. Okrem nich sú tu aj internetové burzy, kde nemusíte meniť len knižku za knižku. V špecializovaných knižných skupinách na sociálnych sieťach, ako napríklad Výmena kníh alebo Burza kníh, si môžete knižky vymieňať, ale aj predávať. Nájdete tam všetko od detektívok cez romantické príbehy a knihy pre deti. Výhodou je, že sa môžete naraz zbaviť aj väčšieho množstva kníh, ktoré stačí nafotiť a publikovať.

Internetové skupiny určené na výmenu či darovanie čohokoľvek, čo sa vám už nehodí, hľadajte na sociálnych sieťach jednoducho podľa miesta svojho bydliska, aby ste kvôli výmene nemuseli ďaleko cestovať alebo si knihy posielať poštou. Výhodou týchto skupín bez špecifikácie je, že knižky môžete vymeniť trebárs za domáci džem, rámiky na fotky alebo čokoľvek iné, čo práve zháňate.

Pozor na danajské dary

Možno vám pri zbavovaní sa knižiek napadne, že by ich ocenili v nemocniciach, knižniciach, antikvariátoch alebo vo voľnočasových centrách pre deti. Nie vždy to však musí byť pravda. Tieto miesta majú často knižné kapacity už plné, preto im najskôr zavolajte, než sa rozhodnete pre spontánne dobré skutky.

Ak neviete, kde knižky potrebujú, obráťte sa na odborníkov, ktorí knihy zbierajú a sprostredkovávajú. K dispozícii je vám košický projekt Útulňa kníh alebo Domov použitých kníh, ktoré pôsobí v hlavnom meste a okolí.

Chybu neurobíte, ani ak si vo svojom okolí vyhliadnete knižnú búdku alebo „bibliobox“, v ktorom môžete knihy v malom množstve nechať, ale si aj zobrať tie, ktoré vás zaujmú. Myslite však aj na tých, ktorí prídu po vás, a vyberajte do knižných búdok tituly, ktoré si ešte môžu nájsť svoje publikum.

Ako premeniť sklamanie na radosť

Napriek celým súhvezdiam hviezdičiek v odporúčaniach sa občas stane, že nám ani tá najospevovanejšie kniha nesadne. Čo potom s nimi, s raz čítanými a ešte voňavými knihami? Ponúknite ich na predaj výkupcom kníh. Na internete nájdete možností viac. Knihovrátok kníhkupectva Martinus vykupuje novšie vydania kníh, ktoré sú ako nové alebo mierne opotrebované, a o ktoré, pravdaže, majú čitatelia stále záujem. Za svoje knižky dostanete poukážku na ďalší nákup, aby ste sklamanie z knihy, ktorá vám nesadla, mohli premeniť na radosť.

Do dobrých rúk, ktoré si vyberiete

Pri veľkých rodinných upratovaniach knižníc po starých rodičoch občas zostane veľa kvalitných kníh. O také môžu mať záujem novootvorené kaviarne, ktoré si majitelia okrem izbových kvetov chcú vyzdobiť aj poličkami s knihami. Tie knihy už zrejme nikdy nikto čítať nebude, ale ukazuje sa, že vedia slúžiť aj inak.

A čo s veľmi poškodenými knihami?

Nech už sa na knižky pozeráme ako na príbehy, na kľúče k spomienkam alebo na nové fantastické svety, či sa nám to páči alebo nie, knihy sú aj materiál. Sú z papiera, a keď raz napriek všetkým snahám o udržanie ich pri živote doslúžia, treba sa s nimi správne rozlúčiť.

„O knihy sa treba starať, kým sa to len dá. Ak sa nám nehodia, môžeme ich darovať priateľom alebo im nájsť iný vhodný domov,“ hovorí Katarína Kretter, riaditeľka pre komunikáciu z OZV ENVI – PAK a dodáva: „Keď však knihy doslúžia, alebo sú v stave, kedy sa už  nedajú dobre čítať, treba z nich odstrániť obal, teda pevnú väzbu, ktorá drží pokope väčšinu kníh, stránky hodiť do modrého kontajnera na papier a pevnú väzbu do kontajnera na zmesový odpad. Knihy v mäkkej väzbe tam môžeme hodiť celé.“Zdroj: Tlačová správa
Odporúčame