Letná škola mladých vedcov začala: Aké experimenty si deti v SAV môžu vyskúšať?

Predseda Slovenskej akadémie vied (SAV) Pavol Šajgalík počas otvorenia Letnej školy mladých vedcov (Zdroj: TASR/Jaroslav Novák)

Aktivity pre deti a mládež, ktoré im približujú oblasť vedy a výskumu a popularizujú ju, sú dôležité. Zhodli sa na tom predseda Slovenskej akadémie vied (SAV) Pavol Šajgalík a štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Ľudovít Paulis počas otvorenia Letnej školy mladých vedcov na SAV.

Podujatie búra strach z vedy u detí

Viac ako štyridsať žiakov z celého Slovenska absolvuje týždeň plný nových poznatkov, zážitkov a stretnutí s vedcami, okrem iného si vyskúšajú aj rôzne experimenty. Vedca Šajgalíka teší, že sa darí organizovať takéto podujatia. Určená je žiakom druhého stupňa základných škôl. Šajgalík dúfa, že sa podarí podobné podujatie rozšíriť aj na stredné školy.

„Má to dva nesmierne dôležité aspekty. Verím, že sa nám podarí prelomiť bariéry strachu z fyziky, matematiky a iných ťažkých prírodovedných predmetov, a druhý aspekt je, že deti vojdú do laboratórií, do reálneho života vedeckých pracovníkov,“ priblížil predseda SAV.

Možno tým objaviť budúce talenty

Šajgalík verí, že za týždeň sa žiaci nielen zabavia, ale aj pochopia, že veda je aj o racionálnom myslení – o tom, aby si kládli otázky, na ktoré by mali nájsť odpoveď, ktorá dáva zmysel. Štátneho tajomníka naopak teší, že medzi žiakmi je záujem o vedu. Tvrdí, že aj takýmto spôsobom sa dá podchytiť mladé talenty.

Slovenská akadémie vied tohto roku dostala viac ako 100 prihlášok, z nich si vedci vybrali 42 detí. Na 12 ústavoch SAV sa deti budú venovať napríklad chémii z domácej kuchyne, budú pracovať s robotom, poznávať hmyz, zažijú výpravu dovnútra bunky či zistia, ktoré odpadky z koša sa zídu v polymérnej kuchyni.

Najobľúbenejšie sú experimenty

Nebude chýbať ani štúdium enzybiotík – bojovníkov proti bakteriálnym patogénom. „Deti najviac bavia experimenty, čiže niektoré chemické a fyzikálne experimenty, kde vidíte, že sa niečo podarí a niečo sa udeje. Už menej je záujem o to, keď vám niekto vysvetľuje teóriu nejakého javu,“ priblížil Šajgalík.

Posledný deň letnej školy, a teda v piatok (22. 7.), budú účastníci podujatia prezentovať svoje projekty. Letná škola mladých vedcov je projektom SAV a občianskeho združenia All4Science. Ide o poukázanie na dôležitosť vedy, pochopenie jej zákonitostí v bežnom živote a priblíženie vedy ako významný zdroj pokroku mladým ľuďom.



Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame