Nechajte za seba pracovať robotov: Pokosia i poupratujú za vás domácnosť

Robotický vysávač

thinkstockphotos.com

Ľudí, ktorí si užívajú niekoľko hodín upratovania týždenne, nie je až také množstvo. Na druhej strane sú tu tí, ktorí by si radi veci uľahčili. Vtedy do hry vstupujú robotickí pomocníci. Vývoj v posledných rokoch priniesol na trh niekoľko zaujímavých alternatív, čo vyústilo aj do ich klesajúcich cien. Roboty sú však stále pomerne luxusným tovarom a ani ich vlastnosti nie sú dokonalé.

Robotické vysávače

Cena: od 80 eur

Robotické vysávače sa stále častejšie udomácňujú v našich domovoch. Môže za to najmä znižovanie ich cien. Tie najlacnejšie zoženiete už pod 100 eur, väčšina sa potom pohybuje v okolí 200 eur. Kvôli saciemu výkonu či hluku odporúčame siahnuť práve po mierne drahších vysávačoch.

To, že sú dostupné zďaleka neznamená, že by boli bezchybné. Nevýhodou je to, že si neporadia s mimoriadne znečistenou domácnosťou, ide skôr o dodatkové upratovanie, ako náhradu klasického vysávača. Keďže sú okrúhle, majú často problém s čistením rohov a to aj s dodatkovými kefami.

Naopak výhodou je pravidelné upratovanie, kvôli ktorému sa podlahy či koberce nestihnú tak rýchlo zašpiniť. Vysávač sa totiž sám rozhodne, kedy chce vyraziť a pojazdiť si po byte. Ak sa teda rozhodnete kúpiť si robotický vysávač určite vám aspoň troška uľahčí prácu.

Náš tip: Niektoré vysávače majú aj funkciu robotického mopu, ktorý dokáže vyleštiť podlahy.


Mohlo by vás zaujímať: Zázračný robotický vysávač uprace za vás: A na počkanie!


Robotické kosačky

Cena: od 650 eur

Robotická kosačka funguje na podobnom princípe ako vysávač, orientuje sa sama a keď ju raz nastavíte, bude celú sezónu pracovať za vás. Vo vnútri kosačky sa nachádza zvyčajne hneď niekoľko motorov, ktoré poháňajú čepele a tiež kolesá prístroja.

Tento druh kosačiek nie je na trhu novinkou, no do záhrad sa začína dostávať výraznejšie až teraz. Ešte donedávna bola totiž cena tohto výstrelku okolo 2000 eur, dnes už sa dá zohnať v tretinovej cene.

Náš tip: Pokiaľ máte v záhrade množstvo nerovností, musíte do kosačky investovať viac. Ak však máte pekný rovný trávnik, poradia si aj lacnejšie modely.

Robotické čističe okien

Cena: od 220 eur

Kým robotické vysávače sa začali v domácnostiach objavovať pomerne často, čističe okien sú v podstate novinkou. Robot sa prisaje na okno a tak začína pracovať. S mimoriadne špinavými oknami si však neporadí, je to skôr o udržiavaní čistých tabúľ. Robot totiž nemôže pracovať na mokrých povrchoch, keďže by mohol spadnúť. Zároveň je tiež potrebné využívať prostriedok na čistenie okien, aby sa dokázal po skle kĺzať. Na trhu sa objavujú oblé i obdĺžnikové typy robota, a práve tie s ostrými hranami si radia lepšie s rohmi.

Náš tip: Robotické čističe okien ešte nedokážu čistiť rámy okien a takisto na ne treba dávať pozor. Rovnako ich nemôžeme využívať na skutočne špinavých oknách. Naše odporúčanie je v tomto prípade ešte počkať nejaký čas, kým sa na trhu objavia nové typy.


Mohlo by vás zaujímať: Nezmyselné spotrebiče u vás doma: Za tieto peniaze vyhadzovať nemusíte!


Robotický čistič grilov

Cena: od 120 eur

Vysávače i kosačky sú logickou voľbou, kúpa robotického čističa grilov však je určená pre skutočných fanúšikov mäsa. Po skončení grilovania tohto robota jednoducho položíte na rošt, zavriete gril a necháte pracovať niekoľko minút. Na čistenie využíva agresívne mosadzné kefy, takže zvyšky jedla by mali bez problémov zmiznúť.

Náš tip: Čistič grilov odporúčame len tým, ktorí majú vybudovaný záhradný gril, prípadne tým, ktorí doňho investovali množstvo peňazí. Čistenia sa však úplne nezbavíte – po konci jeho práce musíte vydrhnúť a najmä odmastiť jeho povrch a kefy.


Používate doma robotických pomocníkov? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Filip
Odporúčame