Sóda bikarbóna nemôže chýbať v žiadnej domácnosti: Kde všade ju ešte môžete využiť?

sóda bikarbóna

(Zdroj: Freepik/Rhjphotoandilustration)

Sóda bikarbóna, tiež známa ako hydrogenuhličitan sodný, je obľúbenou prísadou do pečiva. Dodáva jedlám ako chlieb, koláče, muffiny a sušienky ľahkú, nadýchanú textúru. Je to preto, že má kysnúce vlastnosti, čo znamená, že reaguje s kyselinou, ako je ocot alebo citrónová šťava, a spôsobuje kysnutie cesta tvorbou oxidu uhličitého. Napriek tomu má sóda bikarbóna okrem varenia rôzne využitie v domácnosti či v zdraví. V tomto článku si povieme o niekoľkých spôsoboch jej využitia.

Bielidlo na zuby

Jedlá sóda je obľúbeným domácim prostriedkom na bielenie zubov. Mnohé štúdie zistili, že zubná pasta obsahujúca sódu bikarbónu je lepšia na bielenie zubov a odstraňovanie zubného povlaku ako zubná pasta bez sódy bikarbóny. Je to pravdepodobne preto, že jedlá sóda má vlastnosti narúšajúce väzby molekúl, ktoré farbia vaše zuby. Má tiež antibakteriálne a antimikrobiálne vlastnosti, ktoré môžu pomôcť v boji proti škodlivým baktériám.

Lacná ústna voda

Vymiešajte jednu čajovú lyžičku jedlej sódy s pohárom vody naplneným do polovice a vypláchnite si ústa. Sóda bikarbóna nielenže maskuje zápach mätovou vôňou, ako to robí väčšina ústnych vôd. Jedlá sóda vlastne úplne zaženie zápach.

Domáci deodorant

Ľudský pot je prekvapivo bez zápachu. Pot získava zápach až potom, čo ho rozložia baktérie v podpazuší. Tieto baktérie premieňajú váš pot na kyslé odpadové produkty, ktoré dodávajú potu zápach. Jedlá sóda sa často používa ako prírodný dezodorant na odstránenie zápachu potu tým, že jeho pachy sú menej kyslé, aj keď existuje obmedzený výskum o tom, či táto stratégia funguje. Skúste si poklepať sódu bikarbónu do podpazušia alebo ju zmiešať s trochou kokosového oleja, bambuckého masla alebo kukuričného škrobu, aby ste vytvorili domáci dezodorant.

Bieliaci prostriedok na bielizeň

Jedlá sóda je lacný spôsob bielenia a čistenia bielizne. Je to preto, že ide o zásadu – rozpustnú soľ – ktorá môže pomôcť odstrániť nečistoty a škvrny. Podľa staršieho výskumu funguje zásada, ako je jedlá sóda, interakciou s kyselinami v škvrnách, keď sú rozpustené vo vode. Ak to chcete vyskúšať, pridajte 1/2 šálky (110 gramov) sódy bikarbóny do bežného množstva pracieho prostriedku. Pomáha tiež zmäkčiť vodu, takže možno budete potrebovať menej pracieho prostriedku ako zvyčajne.

Multi-čistič do domácnosti

Všestrannosť sódy bikarbóny z nej robí skvelý kuchynský čistič. Keď sa zmieša s kyselinou, ako je citrónová šťava alebo ocot, môže tiež pomôcť kontrolovať rast škodlivých mikroorganizmov, vrátane plesní alebo baktérií. Ak chcete použiť sódu bikarbónu vo vašej kuchyni, pripravte si pastu zmiešaním sódy bikarbóny s rovnakým množstvom citrónovej šťavy a trochou vody. Naneste pastu na požadovaný povrch špongiou alebo handričkou a dôkladne vydrhnite.

Tu je niekoľko kuchynských spotrebičov, predmetov a povrchov, ktoré môžete čistiť sódou bikarbónou:

  • pece,
  • zafarbené šálky na kávu,
  • mramor,
  • mastné škvrny,
  • kuchynské obklady,
  • upchaté odtoky,
  • poškvrnené striebro,
  • mikrovlny,
  • dosky.

Zastaví aj zápach chladničky

Už ste niekedy otvorili chladničku a narazili na prekvapivo nepríjemný zápach? Je pravdepodobné, že niektoré potraviny vo vašej chladničke prekročili svoju minimálnu trvanlivosť a začali sa kaziť. Tento zápach môže občas zotrvať aj po vyprázdnení a vyčistení chladničky. Jedlá sóda môže pomôcť osviežiť zapáchajúcu chladničku neutralizáciou nepríjemných pachov. Zaujímavé je, že nielenže maskuje zápach, ale naozaj odstraňuje čiastočky zápachu. Ak chcete vyskúšať tento trik, naplňte pohár sódou bikarbónou a umiestnite ho do zadnej časti chladničky.

Upokojí vašu pokožku

Poštípal vás komár? Nechtiac ste sa obtreli o jedovatý brečtan? Jedlá sóda to môže zachrániť. Dokáže totiž zmierniť menšie podráždenie, bolesť, svrbenie a začervenanie. Zmiešajte pastu 3/3 sódy bikarbóny s 1/3 vody, potom pastu rozotrite po pokožke a nechajte ju 20 minút pôsobiť, než ju zmyjete. Alternatívou je ponoriť sa do kúpeľa s pridanou polovicou šálky sódy bikarbóny.

Skúste ju aj na vlasy

Zmiešajte lyžičku sódy bikarbóny s vašim obľúbeným šampónom, aby ste odstránili nánosy zo sprejov, gélov, kondicionérov a iných produktov. Vaše vlasy budú nielen čistejšie, môžu sa tiež ľahšie upravovať.Zdroj: plnielanu.sk, healthline.com
Odporúčame