Chystáte sa na výlet v prírode? Toto je výbava, ktorá sa vám zíde pri turistike aj kempovaní

výbava na turistiku

Aká výbava na turistiku by vám nemala chýbať? (Zdroj: GettyImages)

Na Slovensku máme veľa krásnych miest, ktoré sa oplatí vidieť. Niektoré dokonca aj viackrát, zakaždým v inom ročnom období. Výbava turistu by mala byť vyskladaná z kľúčových prvkov, ktoré mu aj pri dlhšom pobyte v prírode zabezpečia komfort, pocit bezpečia a istotu, že ho neprekvapí žiadna komplikácia. Ak aj áno, dokáže si poradiť a nečakanú situáciu zvládnuť. Keďže turistika nemá len jednu podobu, tentokrát sa zameriame na príjemne strávený čas v prírode na menej až stredne náročných trasách. Čo si so sebou zbaliť, ak máte výlet naplánovaný na najbližšie letné dni?

Pohodlná obuv a dobré ponožky

Druh a prevedenie obuvi do prírody a na turistiku by ste nemali podceniť ani pri dlhšej vychádzke do blízkeho hája. Prečo? Obuv na outdoor aktivity spĺňa prísnejšie kritériá ako bežné tenisky, v ktorých chodíte na nákup. Potrebujete dôkladnú oporu, ale zároveň aj pružnosť a priedušnosť.

Nové turistické topánky však nekrstite priamo v teréne. Vyskúšajte si ich na pár dní pred túrou. Už aj malý otlak alebo odrenina totiž dokážu pokaziť celý zážitok. Keďže nohy dostávajú pri dlhej chôdzi zabrať azda najviac, nezabudnite si pribaliť aj ďalší pár kvalitných ponožiek, ktoré dokážu od chodidiel rýchlo odvádzať vlhkosť.

Prehľadný batoh

“Vzala som si so sebou iba zopár nevyhnutných vecí a batoh praskal vo švíkoch. Navyše ma na chrbte tlačil.” Investícia do prehľadne členeného turistického batohu sa vyplatí. Takmer každý prvok výbavy tu má svoje miesto. Nájdete tu komory na základné veci a jedlo, no rovnako tak aj vrecká a háčiky na drobnosti. Batoh na turistiku by mal plne rešpektovať ergonómiu chrbta, sedieť na ramenách, pomocou hrudného popruhu zlepšovať jeho fixáciu aj rozloženie tlaku. Okrem toho sú dnes k dostaniu batohy s LED osvetlením a priestorom vyhradeným pre hydrovak. Hydrovak je niekoľkolitrovou mäkkou zásobárňou na vodu počas túry. Už žiadna dvojlitrovka, ktorá vás polovicu cesty tlačí do pravého boku!


Mohlo by vás zaujať: Vyrazte počas letných horúčav na hory: Poradíme, kam sa vybrať aj čo so sebou


Kvalitné slnečné okuliare a krém s SPF

Túto výbavu sezónni turisti často podcenia. “Sme v lese, tu predsa nesvieti!” Slnečné okuliare s UV filtrom ochránia váš zrak vo chvíli, keď sa bude slnko ostro odrážať od kamenného brala. Zlepšia vašu orientáciu a zamedzia predčasnej únave očí, ktorá by mohla skončiť aj nešťastným krokom do prázdna. Okrem toho myslite aj na ochranu pokožky, predovšetkým tej, ktorá nie je chránená oblečením. Krém na ochranu pred UV žiarením aplikujte na tvár, krk, temeno, dekolt a ruky.

Trekingové palice

“Nepotrebujem trekingové palice, iba mi budú prekážať.” Na dobré trekingové palice nemusíte čakať do dôchodku! Dlhá chôdza za asistencie ľahkých, pružných, no pritom odolných palíc vnáša do krokov dynamiku. Pohyb je nielen jednoduchší, ale aj bezpečnejší. V pravej chvíli môžete odľahčiť kolená, dodať si istotu pri schádzaní šikminou, aj po kameňoch. Časť tiaže a práce, ktorú by museli odviesť vaše nohy a chrbát, sa presúva smerom k rukám. Zložené palice nezaberú veľa miesta a ich hmotnosť môže byť aj menej ako 300 g.

Mobil a powerbanka

Smartfóny sa stali našimi vernými spoločníkmi. Pri pobyte v prírode však ten svoj namiesto prehliadania internetu využijete lepším spôsobom. Zachytí pekné momentky, na mape vás lokalizuje a ukáže vám, kde ste. Ak sa v lese zdržíte, môže vám poslúžiť aj ako núdzové svetlo. V neposlednom rade je tu preto, aby ste si mohli privolať prvú pomoc. S batériou nabitou na menej ako 100 % z domu neodchádzajte. Do rezervy si tiež môžete zobrať aj praktickú a priestorovo nenáročnú powerbanku – ako zdroj záložnej energie.


Mohlo by vás zaujať: Turistická sezóna je tu: Na čo pri výlete do hôr nesmiete zabudnúť?


Hamak

Hamak je svojím spôsobom odľahčená hojdacia sieť, určená na outdoor aktivity, oddych a prespávanie pod holým nebom. Môže mať vo výbave striešku alebo moskytiéru. Inštaluje sa o silné konáre protiľahlých stromov. Po zbalení zaberá omnoho menej miesta ako karimatka či stan, zmestí sa dokonca do batohu. Je síce vyrobená z umelých, ale za to rýchloschnúcich materiálov so zvýšenou odolnosťou. Ak máte chuť stráviť noc za zvuku svrčkov a húkania sovy kúsok nad hlavou, hamak je pre vás ako stvorený.

Základná lekárnička

Aj keď si možno poviete, že sa vám nič nemôže stať a dáte si pozor. Mať so sebou základnú lekárničku nie je prejavom ustráchanosti. Niekoľko náplastí, menší obväz, nožničky, dezinfekcia, lieky od bolesti a alergie, sladká tyčinka. Do lekárničky pribaľte nevyhnutné veci, ktoré môžu v kritickej chvíli zachrániť zdravie aj život.


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame