Nevesty štyridsiatničky: Trend dnešných dní?

nevesta

internet

Pred vyše 20 rokmi vyšiel v americkom magazíne článok, ktorý tvrdil, že šance slobodných štyridsiatničiek na vydaj sa pohybujú pod hranicou 3%. Dnes, po takmer štvrťstoročí je však situácia celkom iná a počet štyridsiatničiek, ktoré obliekajú svadobné šaty prudko stúpa. A koniec koncov, prečo nie, veď svadba v zrelom veku má tiež svoje výhody!

Keď ten pravý neprichádza

V porovnaní so situáciou, aká u nás vládla pred 20 rokmi sa spoločenské pomery značne zmenili. Aj keď spoločnosť je stále naklonená manželskému spôsobu života, byť single už nie je nič neobvyklé. Takže ak si princ na bielom koni akosi dáva na čas, necítia ženy potrebu hrnúť sa do manželstva iba preto, aby „neostali na ocot“, potešili rodičov, či ohúrili kamarátky okázalou svadbou. Dokonca ani tikot biologických hodín už nie je dôvodom na to, aby si ženy brali mužov iba preto, že sa to patrí. Veď slobodná matka je dnes azda každá druhá a koniec koncov, vďaka modernej medicíne nie je ani odkladanie materstva na neskôr až taký problém. Ženy teda majú možnosť rozhodnúť sa iba na základe svojho vedomia a svedomia a mnohé sa namiesto života v nešťastnom manželstve radšej zvolia stratégiu vyčkávania na chlapa, ktorý za to naozaj bude stáť.


Tiež by vás mohlo zaujať: Manželstvo bez sexu: Môže fungovať?


Tisíc možností

Ďalším dôvodom, prečo ženy manželstvo odkladajú, je túžba po vlastnej sebarealizácii. Iste, rola manželky a matky sa zdá byť najprirodzenejšia a najkrajšia, ale tiež nemusí byť pre každú ženu tá jediná. „Keď som mala 33, ukončila som sedemročný vzťah a nechcela som sa hneď vrhať do ďalšieho. Naopak, zamerala som sa na seba, svoju kariéru a koníčky. Teraz mám 39 a so všetkou a vydávať sa tak skoro asi nebudem. A ani po tom nejako extra netúžim,“ opisuje svoj život Jana.

Možnosti, ktoré dnes ženy majú sú jednoducho omnoho širšie – či už ide o poznávanie cudzích krajín, štúdiá, budovanie vlastnej kariéry a finančného zázemia… a mnohé sa tieto príležitosti rozhodnú využiť. Neznamená to, že by na rodinný život zanevreli, väčšina žien túži po manželstve a deťoch, no nie všetky pociťujú túto túžbu dostatočne intenzívne už v dvadsiatke či tridsiatke.


Tiež by vás mohlo zaujať: Pravidelný sex: Viete, čo všetko dokáže liečiť?!


Zrelší pohľad na svet

A je tu štyridsiatka. Vek, kedy biologické hodiny už tikajú ako o preteky a kedy aj zarytá karieristka začne rozmýšľať nad usadením sa. Ako žena, ktorá už niečo preskákala má vo svojom živote oveľa jasnejšie, ako pred dvadsiatimi rokmi, keď sa jej vrstovníčky hrnuli do manželstiev so školskými láskami, len aby po 10 rokoch pred rozvodovým súdom priznali, že si ešte chcú užívať života. „Keď sa všetky kamarátky začali vydávať, neodolala som ani ja. Pritom som mohla tušiť, že život s Martinom bude ťažký. Rozviedli sme sa o päť rokov. Nedávno som sa vydala po druhý krát a myslím, že to dopadne oveľa lepšie. Najmä preto, že sa už nenechávam ovplyvňovať okolím a robím to, čo sama chcem,“ vysvetľuje Norika (43).

Ženy po 40-ke sú citovo i sexuálne vyspelejšie, samostatnejšie, vedia sa o seba postarať a svadbu už neberú ako nevyhnutné vyústenie vzťahu, ale skôr ako čerešničku na torte, ktorú si v prípade, že príde muž, ktorý za to stojí, rady vychutnajú. No práve tento postoj mužov dráždi a núti ich vysloviť otázku, na ktorú by sa u vydajachtivej 30-ky zrejme tak skoro neodhodlali.


Tiež by vás mohlo zaujať: Romantika u Adyho Hajdu: Manželku čakám s večerou a vínom!


Čo tam po ostatných
S vekom prichádza aj istý druh slobody. Ženy po prekročení 40-ky už nevisia na názore svojich rodičov a oveľa menej im záleží na tom, či ich okolie schvaľuje partnera alebo životný štýl, ktorý si vybrali. Aj preto práve v tomto veku mnohé prídu k presvedčeniu, že najlepší čas na svadbu je práve teraz – keď ju od nich nikto nečaká alebo s mužom, akého si ich teta z tretieho kolena teda vôbec nepredstavovala!

Zdroj: internet, Viktória
Odporúčame