Zvieracie Vianoce: Ochráňte svojho miláčika pred týmito nástrahami

pes

SITA

Najviac vianočných darčekov dostávajú v niektorých rodinách psi a mačky. Podľa veterinára Leoša Železného sa tak deje právom. Psi totiž vnášajú rodinnú pohodu a hrejivý pocit, že nás má niekto rád. Stmeľujú všetkých členov rodiny. Mačky sú zase krásne, maznavé a dôstojné spoločníčky, ich hladenie má liečivé účinky, znižuje stres a napätie a dodáva ľuďom optimizmus.

„Výber vianočných darčekov pre domácich miláčikov je na rozdiel od ľudí jednoduchý – ocenia váš čas, starostlivosť a pozornosť,“ povedal Železný. Psy i mačky podľa neho vnímajú atmosféru vianočných príprav, cítia vôňu pečiva, rýb alebo čokolády na vianočnom stromčeku. Zapájať do ochutnávania by sa však veľmi nemali. Ľudské cukrovinky totiž podľa Železného zvieratám škodia.


Tiež by vás mohlo zaujať: Pes, had alebo korytnačka: Čo o vás prezrádza váš domáci miláčik?


Stromček plný lákadiel

Nebezpečná je najmä čokoláda, pretože obsahuje teobromín a kofeín. Nebezpečenstvom sú teda najmä čokoládové figúrky na stromčeku – pre mnohých psov a mačky fungujú ako samoobsluha. Veľkým rizikom je aj požitie staniolu a obalov od cukroviniek. Pre mačky sú nebezpečné aj údeniny. „Keď majú mačka a pes atraktívnu pochúťku vo svojej miske, nepokazia si žalúdok sladkosťami ukradnutými z obťažkaných stolov alebo kolekcií zo stromčeka,“ odporučil Železný.


Tiež by vás mohlo zaujať: Zviera ako vianočný darček? Toto treba vedieť ešte pred nákupom!


Pozor na delobuchy
Veterinárka Hana Žertová zároveň pripomína riziká spojené s ohňostrojmi a delobuchmi. Zvieratá majú citlivejší sluch ako ľudia a veľký hluk im ho môže natrvalo poškodiť. Môže sa tiež stať, že sa potom zviera bojí každého hluku. „Sú psi, ktorí sa po takomto zážitku boja celú zimu ísť von vycikať, pretože očakávajú, že niekde budú vybuchovať delobuchy,“ pripomenula skúsenosti zo svojej ordinácie. Pre obdobie hlučných osláv na konci roka preto radí veterinárka odísť so zvieraťom niekam, kde hluk nebude. Ak to nie je možné, veterinár môže majiteľom odporučiť vhodný prípravok na upokojenie.

Zdroj: SITA, sita, čtk
Odporúčame