Hrozí invázia ázijských lienok aj u nás? A čo robiť v prípade ak zavítajú k vám domov?

Invázia lienok

Lienky sa s obľubou zhromažďujú v blízkosti ľudských obydlí (Zdroj: Freepik/wirestock)

Naši susedia čelia problému s nepríjemnými lienkami. Tieto malé potvory sa zhromažďujú sa na balkónoch, fasádach a oknách domov. Sú nepríjemné, zapáchajú a otravujú životy obyvateľom ale aj ich domácim miláčikom. Buďte pripravení, a pozrite sa na to, ako sa ich v prípade invázie u nás zbaviť rýchlo a efektívne!

„Milé“ lienky

Zhluky lienok, ktoré sa tlačia do tepla. Ich útočiskom sú rohy plafónov či podláh. Hľadajú úkryt pred klesajúcimi teplotami, na ktoré nie sú zvyknuté. Ak si vravíte, že na tom nič nie je, tak ste na omyle. V tomto prípade nejde o klasickú sedembodkovú lienku, ale o niečo horšie.

Ich „príbuzné“ z Ázie dokážu človeku pekne znepríjemniť život. Okrem toho, že okupujú váš balkón či stenu domu, sú otravné svojím zápachom.

Ako ich rozoznať?

Klasické sedembodkové lienky sú tu už dlhé roky, a sú veľmi nápomocné v záhradkách. Záhradkári ich využívajú pri hubení škodcov. Oproti týmto pomocníkom ich ázijských príbuzných odhalíte ľahko – majú väčší počet čiernych bodiek na chrbte. V prípade, že sa hmyz cíti nebezpečne, na obranu používa žltú smradľavú tekutinu. A to je niečo, čo rozhodne nechcete niekde vo vnútri vášho príbytku.

Zabojujte proti nim!

Čo robiť v prípade, že vám tieto lienky strpčujú život? Pre človeka nie sú nebezpečné, no pozor by ste mali dať na svojich domácich miláčikov. Existuje viacero prípadov, kedy parazitovali v sliznici zvierat, čím im spôsobili zdravotné problémy. Vylučujú totiž jedovaté látky, ktoré spôsobujú u zvierat malátnosť a nechutenstvo do jedla.

Okrem jednoduchého odstránenia zoskupenia hmyzu metlou ich môžete povysávať. Skvelým trikom je, ak si na rúru vysávača dáte silonovú ponožku. Odporúča sa ich následne vypustiť do prírody alebo zmraziť.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame