Máte doma ohrievač vzduchu? S týmito radami ostanete nielen v teple, ale aj v bezpečí pred prípadným požiarom!

ohrievač vzduchu

Ohrievač vzduchu je ideálny do viacerých priestorov vrátane domácnosti (Zdroj: Freepik/mariiaboiko)

Doplnkové ohrievače sú skvelým zdrojom tepla najmä na miestach ako sú chaty či terasy. Veľa z nás ich používa aj v byte. Neprimerané alebo nesprávne zaobchádzanie s takýmto zdrojom tepla však môže viesť v krajných prípadoch aj k požiaru. Požiare spôsobené prenosnými ohrievačmi zapríčinia v priemere 65 úmrtí a 150 zranení ročne, uviedla Lori Moore-Merrell, správkyňa amerického požiarneho úradu. Viete, ako ohrievač vzduchu správne a bezpečne používať, aby ste znížili riziko požiaru na úplne minimum?

Udržujte ho v bezpečnej vzdialenosti od iných predmetov

Hlavnou príčinou požiaru spôsobeného ohrievačom je to, že ho dávame príliš blízko k rôznym horľavým predmetom, napríklad k drevenému nábytku, pohovke či záclonám. Je tiež dôležité položiť ohrievač na rovný a stabilný povrch v minimálnej vzdialenosti aspoň 1 meter od všetkého, čo ho obkolesuje.

Nenechávajte ho bez dozoru

Vždy, keď ohrievač zapnete, presvedčte sa, že je s spolu s ním aj niekto v miestnosti. Nenechávajte ho len tak zapnutý, ak sa v budove alebo v izbe jednoducho nezdržiavate. Jednak to nemá zmysel, pretože ohrievač nemá pre koho otepľovať priestory a na druhú stranu riskujete a zvyšujete nebezpečenstvo toho, že vznikne požiar. „Keď ohrievaču práve nemôžete venovať pozornosť, napríklad ak spíte alebo odchádzate z miestnosti, vypnite ho. Predstavte si ho ako sviečku – tú tiež nenecháte horieť bez dozoru,“ povedala správkyňa.

Držte ho mimo dosahu detí a zvierat

Rovnako ako už vyššie spomínanú sviečku, ani ohrievač by ste nemali nechávať v prítomnosti detí a domácich zvierat. Najlepším riešením je mať ohrievač na vyvýšenom mieste, prípadne pripevnený na stene, aby sa zabránilo riziku popálenia. Pomôže aj dokúpenie bariéry, a to najmä do domu s mačkami, ktoré bývajú často zvedavé a dostanú sa temer všade. Takto najlepšie zabránite popáleniu.

Zapojte ho priamo do zásuvky

Okrem kontaktu s horľavými predmetmi predstavuje veľké riziko požiaru aj používanie prepäťovej ochrany, do ktorej ohrievač zapojíte. „Prepäťová ochrana nemusí byť vybavená na to, aby zvládla dodávať energiu potrebnú pre ohrievač, a ak sa náhodou zahltí, môže spôsobiť požiar,“ povedal hovorca hasičského zboru v Houstone, Martee Boose.

Uistite sa, že máte funkčnú požiarnu ochranu a alarm oxidu uhoľnatého

Požiarne alarmy by mali byť výbavou každej novodobej domácnosti, a aj preto je dôležité ich pravidelne testovať, kontrolovať a udržiavať funkčné. Oxid uhoľnatý je bez farby a bez zápachu, no je veľmi nebezpečný. Často je ťažké určiť, či sa v domácnosti vyskytuje. Najmä v zimných mesiacoch, keď sa vykuruje, môže byť veľkým problémom, preto sa hlásiče prítomnosti oxidu uhoľnatého vždy zídu.

Dávajte pozor na poruchy, prevencia je základ

„Modernejšie ohrievače majú často zabudované funkcie, ktoré spôsobujú, že sa vypnú, keď nefungujú správne,“ povedala Moore-Merrell, „ale staršie modely takto nepracujú, preto nemáte ako vedieť, či náhodou nevykazujú známky nejakej vady.“ Pri plynových ohrievačoch dávajte pozor na farbu plameňa. Modrý plameň je normálny, no oranžový plameň znamená, že ohrievač nefunguje správne a mal by byť okamžite vypnutý.



Zdroj: cnn.com, plnielanu.sk
Odporúčame