Ekologické čistiace prostriedky: Tajomstvo jednoduchého a efektívneho upratovania odhalené, takto sa váš dom blysne čistotou!

čistenie

Ekologické čistiace prostriedky si ľahko vyrobíte doma (Zdroj: Freepik/freedomz)

Prírodné a ekologické čistiace prostriedky nespôsobujú poškodenia povrchov, zdravia či životného prostredia tak ako tie, ktoré sú plné škodlivých látok. Ocot, sóda bikarbóna, soľ, citrón či esenciálne oleje – produkty, ktoré sú všade dostupné a navyše veľmi účinné pri čistení akéhokoľvek kúta domácnosti. Pamätajte, že čistiace prostriedky, ktoré vlastníte, by nemali byť nebezpečnejšie ako to, čo sa snažíte vyčistiť a nie vždy potrebujete iný či nový prípravok.

Skombinujte dostupné prísady

V uličkách s potrebami na čistenie číha množstvo produktov, ktoré v sebe majú rôzne škodlivé a toxické prísady. Tie môžu spôsobiť  astmu, alergie, kožné reakcie, poškodenie očí, pľúc a ďalšie problémy. Výroba vlastných čistiacich prostriedkov je zároveň jednoduchým a lacným spôsobom na to, ako vyčistiť svoj domov čo najekologickejšie a najmä tak, aby to nebolo zdraviu škodlivé. Tu je zopár prísad, ktoré na ich výrobu budete určite potrebovať:

  • ocot – dodáva povrchom lesk, odstraňuje škvrny od tvrdej vody a odmasťuje
  • saponát – odstraňuje nečistoty, odmasťuje a dezinfikuje
  • jedlá sóda – jemný abrazívny prostriedok na odstránenie prilepených nečistôt
  • pracia sóda – odstraňuje nečistoty a odmasťuje
  • peroxid vodíka – dezinfikuje a odstraňuje nečistoty
  • esenciálne oleje – majú antimikrobiálne vlastnosti a nádherne prevoňajú váš domov 
  • olivový olej – (alebo iný rastlinný olej) dodáva lesk a chráni drevo
  • kastílske mydlo – odstraňuje nečistoty, odmasťuje a dezinfikuje
Ekologické čistiace prostriedky môžete vyrobiť zo sódy bikarbóny či octu (Zdroj: Freepik/freepik)

Skombinujte tieto prísady, avšak pozor, aj to má svoje pravidlá! Napríklad saponát na riad a ocot sa môžu použiť spolu, pretože saponát pomáha odmasťovať, zatiaľ čo ocot zbavuje predmety od vrstvy vodného kameňa. Kastílske mydlo a ocot sa však nemiešajú, pretože ocot znižuje jeho čistiace kvality. Ocot a peroxid vodíka taktiež nemiešajte, pretože to vytvorí nepríjemnú chemickú reakciu. Taktiež sa nemieša jedlá sóda a ocot, keďže výsledný produkt jednoducho vyšumí.

Domáca čistiaca pasta

Jedná sa o vysokovýkonný čistič na zažratú špinu, ale zároveň jemný na to, aby nepoškodzoval zdravie človeka. Zmiešajte trochu jedlej sódy v malej miske s dostatočným množstvom peroxidu vodíka a vytvorte konzistenciu podobnú paste. Na vydrhnutie neporiadku použite špongiu alebo drôtenku. Ak máte citlivú pokožku, určite si nasaďte aj gumené rukavice. Vyskúšajte to na rôzne škvrny. Zaberá na akékoľvek škvrny, no najmä tie od hrdze a mydla.

Voňavý dezinfekčný sprej

Mnohé esenciálne oleje majú antimikrobiálne vlastnosti. Čajovník je jedným z najúčinnejších olejov na dezinfekciu. Umiestnite ho do rozprašovacej fľaše naplnenej vodou a dezinfikujte všetko, čo uznáte za potrebné. Ak vám neprekážajú zmiešané arómy, do rozprašovača môžete pridať aj viac olejov naraz. Na výrobu takéhoto spreja sa skvele hodí aj ocot či lieh. Tieto zložky sú dostatočne účinné na to, aby zvládli zničiť baktérie vo vašej domácnosti. Použiť môžete aj citrónový, klinčekový, pomarančový, grepový, eukalyptový či borovicový olej.

Univerzálny čistič na všetko

Väčšina vecí sa dá vyčistiť len za pomoci vedra plného teplej vody s kvapkou saponátu alebo kvapkou octu. Každé z týchto riešení je skvelé na čistenie skriniek a vitrín, vnútra vašej chladničky či takmer akéhokoľvek tvrdého povrchu v domácnosti, ktorý si vyžaduje jemné čistenie. Ak tieto prísady nechcete dávať do ťažkého vedra s vodou, riešením môže byť aj jednoduchý a univerzálny čistiaci sprej.

Esenciálne oleje rozvoňajú vašu domácnosť (Zdroj: Freepik/jcomp)

Špeciálny čistič okien

Na čistenie skla a zrkadiel použite fľašu s rozprašovačom plnú octu spolu s utierkou na okná z mikrovlákna. Táto kombinácia je doslova nestarnúca a super účinná pre čokoľvek, čo je sklenené alebo vyrobené z nehrdzavejúcej ocele. Tento čistič za sebou nezanecháva žiadne šmuhy a nádherne vyčistí všetky spomínané povrchy. Na čistenie skiel sa tiež dobre hodí aj lieh nariedený vodou. Namiesto handry môžete použiť aj obyčajné noviny.

Vždy čistá toaleta

Na komerčných čističoch toaliet sa zákazníkom páči dizajn fľaše, ktorý umožňuje dostať čistič pod okraj toaletnej misy. Skvelý spôsob, ako tento spôsob napodobniť, je vložiť vami vyrobený čistič záchodovej misy do rozprašovacej fľaše s tryskou nastavenou na silný prúd. Nastriekať tam môžete priamo aj ocot, no ešte lepšie je k nemu pridať esenciálne oleje na vôňu.

Rolety bez prachu

Vyčistite vinylové minižalúzie saponátom, trochou octu a horúcou vodou. Ak vás nebaví zdĺhavé čistenie každej jednotlivej rolety, urobte to vo vani. Odistite žalúzie, vyčistite ich vo vani a potom opláchnite sprchovou hlavicou. Pred opätovným zavesením na ne položte na niekoľko handier, aby ste ich vysušili. Na širšie, drevené žalúzie úplne poslúži navlhčená utierka z mikrovlákna.

Nablýskané podlahy 

Dlaždice a laminátové podlahy vyčistíte tak, že do vedra s teplou vodou pridáte veľkú dávku octu a pár kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja. Octový zápach zmizne, keď vaše podlahy vyschnú a váš dom nebude cítiť octom. Na extra špinavé podlahy môžete do vedra pridať trochu mydla alebo kvapku saponátu na riad.

Svieže koberce bez škvŕn

Peroxid vodíka robí zázraky, najmä čo sa týka odolných škvŕn. Uistite sa, však vopred, že peroxid vaše koberce nepoškodí. Skúste preto prv vyčistiť taký kúsok koberca, ktorý nie je viditeľný. Na osvieženie kobercov ich posypte sódou bikarbónou, nechajte ju odležať niekoľko hodín, prípadne celú noc a potom sódu z koberca jednoducho vysajte vysávačom.

Peroxid vodíka je pri čistení doslova zázrak (Zdroj: Freepik/vershinin89)

Čisté matrace a nábytok

Dajte trochu jedlej sódy a esenciálneho oleja do šejkrovej nádoby alebo zaváraninovej fľaše s otvormi vo veku. Dobrou možnosťou sú vône ako levanduľa, čajovník, citrón alebo ktorýkoľvek z vyššie uvedených zoznamu esenciálnych olejov. Dobre pretrepte, aby sa vône so sódou spojili. Nasypte zmes na matrac, čalúnený nábytok alebo koberec a pred povysávaním nechajte pár hodín pôsobiť.

Lesklé drevo a jemná koža

Zanesené drevo je možné vyleštiť mäkkou handričkou s trochou zriedeného octu a olivového oleja. Ak hľadáte netoxické čistiace prostriedky aj pre kožený nábytok, nemusíte sa uchyľovať k drahým a škodlivým čistiacim súpravám. Tento „balzam“ dodá drevu či koži výživnú vrstvu a olej pomôže zjemniť koženú tkaninu.



Zdroj: redandhoney.com, plnielanu.sk
Odporúčame