POROVNANIE žehličiek: Poznáme výhody suchých aj naparovacích, ktoré modely tohto roku sú najlepšie?

Žehličky test

Vyznáte sa v žehličkách? Ak nie, poradíme vám (Zdroj: GettyImages)

Práce v domácnosti nie sú vždy jednoduché a docenené. Existujú však pomocníci, ktorí vám ju uľahčia. Ak na vás čaká veľká kopa oblečenia, určite nechcete stráviť čas žehlením starou a nekvalitnou žehličkou. Aj keď niektoré práčky sa dnes snažia žehličku nahradiť, nie vždy sa im to podarí a preto ostáva tento pomocník neodmysliteľnou súčasťou modernej domácnosti.

 

Typy žehličiek  /  Povrch platne  /  Užitočné parametre  /  Funkcie  /  Najlepšie modely

 

Typy žehličiek

Na trhu nájdete množstvo typov žehličiek. Tri najpredávanejšie sú naparovacie, suché a parné. Predstavíme vám však aj ďalšie, ktoré by vás mohli zaujať, napríklad cestovné alebo dokonca celé systémy s najmodernejšími technológiami.

Naparovacie

Naparovacie žehličky sú vôbec tie najrozšírenejšie a najpredávanejšie. Fungujú na princípe vytláčania pary cez malé otvory na žehliacej ploche. Vďaka naparovaniu je oblečenie vlhké, čím sa zbytočne nekrčí a žehlička môže kvôli prítomnosti vlhka ľahšie kĺzať po bielizni, čo zamedzí pripálenie.

Nakoľko majú menšie zásobníky vody, musíte ju pravidelnejšie dopĺňať (najlepšie destilovanou vodou). Vhodné sú pre domácnosti, ktoré potrebujú žehliť síce menšie dávky, no pomerne pravidelne. Modely nájdete od desiatok výrobcov, čo znamená väčšiu konkurenciu a teda aj pomerne nízku obstarávaciu cenu.

  • Výhody: žehliť môžete všetky typy oblečenia, žehlenie je rýchle, para uľahčuje prácu, nízka cena
  • Nevýhody: malá nádrž na vodu (pri dlhom žehlení ju budete viackrát dopĺňať), raz za čas je nutné čistenie kvôli možnosti výskytu vodného kameňa

Suché

Suché žehličky sú retro návratom. Nie sú dnes síce príliš populárne u mladých, no niektorí starší na ne nedajú dopustiť. Miesto naparovania fungujú vďaka plochému povrchu, ktorý sa nahreje a bielizeň žehlíte teplom, nie parou. Má to svoje za aj proti.

Možno vám bude vyhovovať, že nakoľko nepotrebujú na prevádzku paru, nepotrebujú ani vodu. Nemusíte ich dopĺňať a teda sa ani starať o prípadný vodný kameň. Žehlenie suchými žehličkami však trvá o niečo dlhšie ako parným typom a na jazdenie po doske budete rovnako potrebovať väčšiu silu.

  • Výhody: veľmi nízka cena, ľahké aj energeticky úsporné, nemusíte sa starať o údržbu
  • Nevýhody: pomalé a náročnejšie žehlenie, nie príliš vhodné pre syntetické materiály

Parné

Parné sú svojim spôsobom naparovacie, avšak samé nevytvárajú paru. Dostane k nim aj takzvaný parný generátor, ktorý nahreje vodu a naparí samotnú žehličku. Jediná údržba je teba so samotnou skrinkou. Tá je zvyčajne len o niečo väčšia ako samotná žehlička.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
POROVNANIE Ako vybrať mikrovlnku? Poznáme dôležité parametre aj top modely pre rok 2022

Hodia sa najmä na žehlenie veľkého množstva bielizne, nakoľko zásobník je veľký a netreba ho často dopĺňať. Na trhu nájdete dva varianty – s bojlerom (voda sa mení na paru priamo v bojleri, kam sa aj leje voda) alebo s vykurovacím telesom (voda prejde z jednej komory do druhej a až tu sa mení na paru, takže vodu je možné počas naparovania dopĺňať).

  • Výhody: veľmi výkonné, pre všetky typy bielizne, vhodné na dlhé žehlenie, žehlička je vďaka absencii vody ľahšia
  • Nevýhody: zaberajú viac miesta (kvôli zásobníku), sú drahšie, pred žehlením musíte chvíľu čakať na ohriatie vody

Alternatívy

Medzi alternatívy, ktorým sme nevenovali celú sekciu, zaradíme cestovné, bezdrôtové, žehliče, naparovače a celé systémy. Poďme teda po porade:

  • Cestovné: Sú suché alebo naparovacie. Hodia sa na pravidelné cestovanie vďaka svojim malým rozmerom, avšak majú aj nižší výkon. Vyžehlíte s nimi malé množstvo bielizne, potom je potrebné dolievať vodu.
  • Bezdrôtové: Ako ich názov napovedá, tieto typy majú zabudovaný akumulátor. Síce vás nebude obmedzovať kábel, no za to musíte po žehlení zariadenie znova nabiť. Sú aj drahšie v porovnaní s ostatnými.
  • Žehliče: Žehliče alebo žehliace lisy pokrývajú oveľa väčšiu plochu, takže niektoré kusy oblečenia vyžehlite už za pár sekúnd. Zaberajú však veľa priestoru.
  • Naparovače: Ručné naparovače nežehlia, ale len naparujú oblečenie, nakoľko nemajú plochu, ktorou by ste prechádzali po bielizni. Ideálne sú na občasné žehlenie napríklad mikín, búnd či kabátov (bielizne, ktorá sa vešia).
  • Žehliace systémy: Ide o profesionálne sety s modernými technológiami. Často obsahujú žehličku aj naparovač, celú dosku, odkladací priestor a podobne. Ak vám nevadí, že zaberajú veľa miesta a sú najdrahšie, budete s nimi spokojní.

Ktorý povrch platne je najlepší?

Ak už viete, ktorý typ si vyberiete, je dôležité zamerať sa aj na samotný povrch platne. Ten môže byť totiž pokrytý viacerými materiálmi – napríklad nerezom, hliníkom, nepriľnavým povrchom, keramikou či dokonca viacerými vrstvami. Na to, ktorý je najlepší, sme sa spýtali aj pracovníka v miestnych domácich potrebách.

„Odporúčam pouvažovať nad keramickým poťahom, prípadne nepriľnavým povrchom,“ radí Miroslav. „Aj keď nerez alebo hliník dobre vodia teplo, sú aj najmenej odolné. Všeobecne platí, že čím vyššia cena, tým lepšia kvalita. Aj keď sú aj výnimky, teoreticky stoeurová žehlička by mala vydržať viac rokov ako tridsaťeurová. Všetko závisí aj od používania.“

Existujú však aj iné typy povrchov, napríklad potiahnutie zafírom, ktorý je pri žehlení takmer nemožné poškriabať. Taktiež môže zaujať platinový poťah, teda tvrdšia obdoba nerezovej ocele a paládium, ktoré má jednak vysokú odolnosť, ale aj dobre vedie teplo. Platí, že všetky tri zmienené sú drahšie oproti bežným povrchom a všetky sú patentom iných spoločností – zafírovú plochu vyvinul Braun, platinovú Rowenta a paládiovú zasa Tefal.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
POROVNANIE Elektrokolobežky od A po Z: Prečo sú populárne, čo o nich hovorí zákon a na čo myslieť pri kúpe?

Rozdiel medzi parným výkonom a tlakom pary

Ak sa zameriame na výkon, nájdete dve hodnoty. Jednou z nich je parný výkon. Ten udáva, koľko gramov pary žehlička vypustí za jednu minútu. Optimálne množstvo vypustenej pary je zhruba 50 gramov, čo je dostatok na vyžehlenie záhybov a navyše nie je nákladné na míňanie vody. Žehlenie naparovačom vo vertikálnej polohe vyžaduje raz tak väčší parný výkon.

Tlak pary sa meria v baroch, teda logicky v jednotkách tlaku. Táto hodnota udáva, či para prejde bielizňou. Zbytočne by ste žehlili hrubé pulóvre, ak by tlak v žehličke nebol dostatočne silný na to, aby prešiel oboma vrstvami. V tomto parametre hľadajte žehličku s tlakom nad 5 barov.

Detaily za záver

Posledným krokom bude doladenie detailov. Pozrieme sa na tri základné požiadavky (hmotnosť, dĺžka kábla a objem nádrže) a predstavíme aj funkcie, ktorými moderné modely disponujú.

Hmotnosť a kábel

Pri hmotnosť neplatí, že čím je ľahšia, tým je lepšia. Samozrejme, ľahšou žehličkou sa jednoduchšie manipuluje, aby kvôli jej nižšej hmotnosti budeme musieť vyvinúť vy väčší tlak, aby ste bielizeň ožehlili. Odporúčame hľadať aspoň 1,5-kilogramovú, ktorú naplníte ešte jedným-dvomi decilitrami vody (pri naparovacích). Parná stanica má okolo piatich kilogramov, no žehličky sú v tomto prípadne ľahšie, aj keď hovoríme len o spomínaných decilitroch vody.

Dĺžka kábla môže, ale nemusí byť dôležitá. Aj na samotných žehliacich doskách nájdete zástrčku a dosku zapojíte do elektriny. Vytvoríte tak predlžovačku. Ak ale nemáte takúto dosku, dĺžka kábla vás bude limitovať. V obhodoch nájdete modely s 1,5-metrovým káblom, ale aj s 3-metrovým. Ten dlhší by mal byť dostatočný, ak žehlíte v okolí zásuvky.

Nádrž na vodu

Parné a naparovacie žehličky (najpredávanejšie) majú zabudovanú aj nádrž na vodu. Zvyčajne má od 100 do 500 mililitrov. Treba myslieť na to, že čím väčšia a plnšia nádrž bude, tým ťažšou bude aj samotná žehlička. Na druhú stranu ju budete musieť menej často dopĺňať.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
POROVNANIE Spotrebiče, ktoré šetria čas aj peniaze: Podľa čoho ich vyberať a ktoré sú to?

Parné generátory majú zďaleka najväčšie zásobníky vody, zvyčajne jeden alebo až dva litre. V oboch prípadoch vás vopred informujeme, že po žehlení nesmie v nádrži ostať žiadna voda. Inak hrozí vznik vodného kameňa či dokonca rias, ktoré nepríjemne sfarbujú bielizeň do hneda, prípadne do žlta. Vodu po žehlení vždy vylievajte.

Funkcie

Z funkcií vyberáme päť, na ktoré sa v domácich potrebách pýtajú zákazníci pri kúpe novej žehličky najčastejšie:

  • Odvápňovanie: Vďaka tejto technológii nemusíte kupovať destilovanú vodu, stačí aj vody z vodovodu.
  • Automatické vypnutie: Po niekoľko minútovej nečinnosti sa sama vypne, slúži ako poistka.
  • Samočistenie: Zvyšná vody v nádrži sa sama po dožehlení nahreje a vypustí v podobe pary, nemusíte vodu neustále vylievať.
  • Zvislé naparovanie: Žehlička musí vyvíjať tlak na to, aby naparovala. Niektoré modely s módom zvislého naparovania toto nemusia a žehliť vedia aj vo vertikále (napríklad kabáty, hrubé svetre a podobne).
  • Eco mód: Tento mód šetrí energiu, zvyčajne o 15 – 30 %. Každá spoločnosť ho vyvíja po svojom.

Najlepšie žehličky roku 2022

Medzi najlepšími naparovacími žehličkami pre tento rok podľa Spotrebiteľského testu skončila Tefal FV 9845 E0 Ultimate Pure. Má necelé dva kilogramy, dostatočný tlak na vertikálne žehlenie, 350 ml nádrž, funkciu rozpoznávanie typu bielizne či bezpečnostnú poistku. Jej cena začína na 110 eurách.

Výborné výsledky mala aj Philips GC 5034 20. Taktiež má 1,9 kilogramu, rovnakú objem nádržky, vysoký tlak a kábel dlhý až 2,5 metra. Technológia OptimalTEMP zaručí, že žiadne oblečenie nebude spálené, nakoľko podľa látky vie určiť množstvo pary. Stojí 120 eur.

Ak ale hľadáte niečo cenovo dostupné, popýtajte sa na model Electrolux EDB1720. Síce má menší tlak aj dávkovanie pary (vertikálne vám oblečenie nevyžehlí), no dvojmetrový kábel, hmotnosť len jeden kilogram a 250 ml nádržka potešia. Kúpite ju už do 25 eur.

 

Zdroj: plnielanu.sk, covybrat.sk, spotrebitelskytest.sk
Odporúčame