Uteráky a osušky ako nové: Podelíme sa s vami o tipy na ich správne pranie!

Biele uteráky a kvet

Majte uteráky dlho ako nové! (Zdroj:Pixabay/TesaPhotography)

Po kúpeli, alebo aj po plávaní, si radi vychutnáme hebké objatie osušky. No uteráky zvyknú po viacnásobnom používaní a praní stratiť svoju mäkkosť, hebkosť a tiež menej sajú. Prečítajte si naše rady, vďaka ktorým zostanú vaše uteráky a osušky ešte dlho ako nové. Vy sa tak budete môcť dlhšie rozmaznávať ich mäkkosťou.

Ako sa starať o nové uteráky?

Nové uteráky by ste mali vyprať ešte pred prvým použitím. Odporúča sa ich namočiť najprv na deň do studenej vody a až potom oprať v práčke. Počas namáčania sa totiž odstráni prebytočné farbivo a vlákna získajú lepšiu savosť.

Správne pranie uterákov

Keď idete prať uteráky, nenapĺňajte automatickú práčku úplne doplna. Froté uteráky a osušky musia mať v práčke voľnejší pohyb, aby sa dobre preprali. Najlepšie je použiť pracie gély, pretože sa dobre rozpúšťajú, sú ekologickejšie, ľahšie sa plákajú a nezostávajú po nich zvyšky prášku vo vláknach. Vaše uteráky perte ideálne na 40 až 60 °C, pretože takto si ich uchováte dlhšie ako nové. Ak však trpíte nejakou kožnou chorobou alebo infekciou, je potrebné ich oprať na vyššom stupni.

Pridajte do práčky ocot

Pretože aviváž obaľuje vlákna neviditeľným filmom, znižuje tým absorbčnú savosť uterákov a osušiek. Hoci zostanú po jej použití krásne voňavé, zároveň zdrsnejú a stvrdnú. Skvelou voľbou ako uchovať uteráky a osušky po každom praní krásne jemné, hebké a savé, je ocot. Ten zmäkčí tkaniny, zabráni vyblednutiu a pomáha odstrániť zápach. Ocot vlejte do dávkovača vyhradeného pre aviváž a pomer si zvoľte taký, aký používate pri aviváži. Octového zápachu sa nemusíte obávať, ten vyprchá pri sušení a uteráky budú príjemne voňavé. Pokiaľ predsa váhate nad použitím octu, pridajte k praciemu gélu aj pol šálky sódy bikarbóny alebo prášku do pečiva.

Sóda bikarbóna a citrón
Na čistotu uterákov pomôže aj sóda bikarbóna. (Zdroj:Freepik/Alexanruiz)

Ako sušiť uteráky a osušky?

Sušenie tvorí podstatnú súčasť starostlivosti o uteráky. Po skončení pracieho cyklu uteráky a osušky dobre pretrepte a následne vyveste na šnúru alebo sušiak. Nemali by sa sušiť na priamom slnku, radšej niekde v tieni. Veľkou výhodou je použitie sušičky, stačí ju nastaviť na nižšiu teplotu.

Uteráky nežehlite

Uteráky sa po žehlení sploštia, vlákna sa polámu a stratia schopnosť absorbovať vodu. Postačí ak ich po vyschnutí pretrepete a poskladáte.

Bielenie uterákov

Pri bielení vám pomôže ďalší zdroj z prírody – citrón. Ten ich nielen vybieli, ale tiež prevonia. Na jedno pranie uterákov vám bude stačiť približne sto mililitrov citrónovej šťavy, ktorú pridajte priamo do bubna práčky.

Poskladané uteráky
Uteráky dobre presušte a poskladajte. (Zdroj:Pixabay/Gentelle_Linen)


Zdroj: plnielanu.sk,zenavdomacnosti.sk
Odporúčame