POROVNANIE Ako vybrať mikrovlnku? Poznáme dôležité parametre aj top modely pre rok 2022

Mikrovlnná rúra

Vstavané mikrovlnné rúry si kupujú skôr mladšie ročníky (Zdroj: GettyImages)

Mikrovlnka nepochybne patrí do každej domácnosti. Život bez nej si mnohí nevedia predstaviť. Zohreje jedlo, rozmrazí mäso, spraví pukance a zvládne toho oveľa viac. Ako však vybrať takú, aby mala všetkých funkcie, ktoré potrebujete a zároveň príliš nenabúrala váš rodinný rozpočet?

Pozreli sme sa na vstavané aj zabudované mikrovlnky. Kedy je lepšie vybrať vstavanú do kuchynskej linky a kedy ju len nechať voľne položenú? Prečo je dôležitý jej príkon a čo znamenajú anglické názvy funkcií? Na záver vám prezradíme, ktoré mikrovlnky sa umiestnili v rebríčku najlepších podľa tohtoročného porovnanie Testmagazínu.

 

Vstavaná mikrovlnka  /  Voľne stojaca mikrovlnka  /  Veľkosť  /  Funkcie  /  Top modely

 

Ako funguje mikrovlnka?

Možno by ste to nepovedali, no na to, aby mikrovlnka fungovala, je potrebná predovšetkým voda. Počiatky tohto vynálezu sa datujú do obdobie druhej svetovej vojny, keď vynálezca Percy Spencer zistil, že mikrovlny dokážu roztopiť čokoládu. Prvý prototyp mikrovlnky vážil 400 kilogramov, odvtedy tento vynález prešiel dlhú cestu.

A ako teda funguje? Spomínali sme, že základom je voda. Tá je súčasťou každej potraviny a vďaka mikrovlnám mení svoju polaritu, čím vydáva teplo. Jedlo vám teda nezohreje teplo ako také, ale postarajú sa o to rýchlo kmitajúce molekuly vody. Otáčanie jedla je tiež nutné, nakoľko sa vlny od stien mikrovlnky odrážajú. Ak by sa jedlo neotáčalo, nebolo by rovnomerne zohriate, ale spolovice prehriate a spolovice studené.

Zabudovať alebo postaviť?

To, či zabudovať mikrovlnku alebo ju len voľne položiť, nie je len otázkou dizajnu. Samozrejme, vizuálne vám ako prvé napadne dokonale vyzerajúca kuchynská linka so zabudovanými spotrebičmi. Rozdiel je však aj v možnosti jej presunutia, v cene, čistení a samotnom umiestnení. Mikrovlnku totiž nemôžete uložiť hocikam na kuchynskú linku. „Ľuďom často radíme, aby nepokladali mikrovlnku vedľa chladničky – ani voľnú, ani zabudovanú,“ hovorí pracovník domácich spotrebičov Miroslav. „Vzniká tým vzájomné kradnutie energie. Mikrovlnka musí viac ohrievať, chladnička zasa viac chladiť.“

Vstavaná mikrovlnka

Nad vstavanou mikrovlnkou ľudia najčatejšie uvažujú, ak stavajú dom, prípadne prerábajú kuchynskú linku. Dá sa dostavať aj dodatočne, ale cena za prerábku bude extrémne vysoká. Vstavané zariadenie je cenovo náročnejšie už samé o sebe a priplatíte si zaň asi dvojnásobok bežnej ceny.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Otestovali sme robotický vysávač od Xiaomi: Jedným tlačidlom poupratuje aj poumýva!

Na druhú stranu, so vstavanou mikrovlnkou viete čosi ušetriť – miesto na pracovnej doske. Zabudované zariadenia vám ušetrí približne 50 centimetrov štvorcových na linke. Dobre si však rozmyslite, kam ju umiestnite, zabudovaná už sa nedá presunúť.

Výhody: spoločný dizajn kuchyne (prípadne s inými spotrebičmi), šetrí miesto na linke, možnosť výškového nastavenia.

Nevýhody: vyššia cena, nutnosť odbornej inštalácie, po usadení ňou už nemôžete manipulovať.

Voľne stojaca mikrovlnka

Ak nemáte priestor na zabudovanie, budete si ho musieť nájsť na kuchynskej linke. Voľne stojace mikrovlnky síce uberajú priestor na prácu, no na druhú stranu sú prenosné. Takže ak sa rozhodnete mať na jej mieste napríklad rýchlovarnú kanvicu alebo kávovar, jednoducho ju prenesiete inam.

Sú aj značne lacnejšie ako vstavené typy, tie najlacnejšie kúpite aj napriek zvyšujúcim sa cenám už od 50 eur. Poteší aj to, že si nemusíte na jej inštaláciu volať odbornú pomoc, stačí ju len zapojiť do zdroja energie. Dĺžka kábla vás ako jediná limituje v tom, kam môžete zariadenie umiestniť.

Výhody: nižšia cena, nie je nutná odborná inštalácia, možnosť voľného pohybu, na výber je viac dizajnových prevedení.

Nevýhody: zaberá miesto na pracovnej doske, častejšie sa kazia (zapadajú prachom), nutné miesto na odvetrávanie.

Ktorý typ tento rok dominuje u zákazníkov? „Stále sú to voľne stojace mikrovlnky,“ prezradil Miroslav. „Zrejme každý elektroobchod by povedal, že vstavané zariadenia kupujú všeobecne mladšie ročníky, ktoré stavajú alebo prerábajú. U nás je to tak už roky. Za vstavané mikrovlnky zákazníci pokojne zaplatia aj 200 – 300 eur, a to nerátam inštaláciu. Mnohí sa najmä kvôli cene a pohodlnosti radšej rozhodnú pre tradičnú voľnú mikrovlnku.“

Veľkosť, objem a priemer taniera

Vstavané zariadenia majú tradične väčšie rozmery, do ktorých však výrobcovia už zarátali priestor na odvetrávanie. To znamená, že veľkosť vstavanej mikrovlnky je celkový priestor, ktorý v kuchynskej linke zaberie. Na druhú stranu voľne stojaca mikrovlnka s týmto nepočíta – aj preto vyzerá na pohľad menšia.

Nemali by ste ju uložiť do rohu, ale nájsť jej miesto, kde bude mať prívod vzduchu zo všetkých strán aspoň 20 centimetrov. Výška voľne stojacej mikrovlnky býva zvyčajne do 50 centimetrov. Pri utieraní prachu nezabudnite pravidelne umývať aj jej boky.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ako zvýrazniť chuť rýb či morských plodov? S týmto domácim korením bude každý dar mora chutiť ako od šéfkuchára!

Objem sa, logicky, udáva v litroch. Menšie modely majú od 15 do 25 litrov, tie väčšie až do 40 litrov. Práve menšie modely často nedisponujú funkciami ako rozmrazovanie, nakoľko na to nemajú dostatočný výkon. Veľkosť sa nepriamo viaže aj na výkon. Pre rodinu s deťmi odporúčame veľkosť aspoň 25 litrov. Menšie mikrovlnky taktiež ohrievajú jedlo o čosi pomalšie.

Priemer taniera je veľmi dôležitý údaj. Vezmite do ruky vaše najväčšie taniere, na ktorých chcete zohrievať jedlo a kúpte si mikrovlnku s priemerom vášho taniera + 3 centimetre k dobru. Ich veľkosti sa zvyčajne pohybujú medzi 25 až 40 centimetrami. Čím väčší priemer taniera, tým väčšie mikrovlnka – to je jasné. Tieto otočné taniere viete časom meniť, ich cena začína na 10 eurách za kus.

Dôležité informácie

Teraz si prejdeme tie najdôležitejšie informácie, ktoré by ste mali vedieť o príkone a konštrukcii mikrovlniek a spomenieme aj funkcie, na ktoré by ste sa pri výbere mali jednoznačne zamerať.

Príkon

Príkon zjednodušene udáva, ako dlho budete jedlo pripravovať. Čím je vyšší, tým kratší čas budete čakať na jedlo. Pohybuje sa niekde medzi 1 000 až 3 000 W, pričom sa od neho odvíja aj cena. Preto je dobré zvážiť, koľko ste na jedlo ochotní čakať a akú cenu ste ochotní za to zaplatiť. Najrozumnejšie je nájsť zlatú strednú cestu.

Ovládanie

Na trhu nájdete modely na ovládanie tlačidlami a dotykovým displejom. Tradičné tlačidlové ovládanie je stále populárnejšie a to najmä v staršej vekovej kategórii. Displej je modernejší a nezaberá veľa priestoru. V tomto prípade ide o vec vkusu a nemusíte sa riadiť žiadnymi pravidlami.

Dvierka

Uvažovali ste niekedy nad tým, prečo má väčšina mikrovlniek otváranie dierok sprava doľava? Je to preto, že 90 % populácie tvoria praváci, ktorí ľavou rukou otvoria dvierka a svojou pravačkou siahnu po jedle. Preto ak ste ľaváci, spýtajte sa, či má niektorý z modelov možnosť otvárania dverí opačne. Taktiež sa zamerajte na madlo, ktorým dvierka otvárate – optimálne je  horizontálne v strede, no niektorým bude viac vyhovovať vertikálne madlo.

Materiál

Najčastejšie sa stretnete s plastovým alebo nerezovým prevedením. Asi nemusíte vysvetľovať, ktoré z nich je lacnejšie. Plastové síce stojí menej, no skôr ho budete aj meniť. Nerezové mikrovlnky môžete pokojne umývať aj mokrou handričkou so saponátom a ich životnosť je minimálne 10 rokov.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
VIDEOTIP Rozlúčte sa s tupými nožmi: Naučte sa ich ostriť a nové nebudete kupovať niekoľko rokov

Funkcie mikrovlnnej rúry

Funkcie majú zvyčajne anglické označenie a preto vám v skratke vysvetlíme, čo znamenajú:

  • Jet Menu: jednoduchá príprava mrazených jedál
  • Quick Heat: predhriatie mikrovlnky na vami zadanú teplotu
  • Crisp: upečenie jedla do chrumkava
  • Forced Air: príprava jedna na horúcom vzduchu/na pare
  • Jet Start: rýchle ohriate potravín, najmä tých s vysokým obsahom vody
  • Jet Defrost: rýchle rozmrazenie potravín, oveľa rýchlejšie ako bežné rúry
  • 6. zmysel: automatická optimalizácia ohrevu a spotreby energie

Čo vlastne v skutočnosti znamená šiesty zmysel? „Šiesty zmysel nájdeme na takmer každom kuse domácej techniky a hovorí o tom, že zariadenie pracuje intuitívne,“ vysvetľuje Miroslav. „V praxi to pri mikrovlnkách znamená, že vie sama zistiť teplotu a vlhkosť potraviny a zvoliť taký stupeň aj čas ohrievania, ktorý je najšetrnejší pre odbyt energie. Zákazníci sa naň často pýtajú.“

Top modely pre rok 2022

Testmagazín tento rok porovnával voľne stojace mikrovlnné rúry. Najlepšie výsledky dosiahol model Whirlpool MCP 349 BL. Má 15 kilogramov, otváranie dverí doľava, priemer taniera 28 centimetrov a množstvo inteligentných funkcií. Za kvalitu sa však platí a konkrétne tento model kúpite od 210 eur.

Za dobrý pomer ceny a kvality odborníci vybrali Klarstein myWave. Miesto digitálneho displeja má dve veľké otočné kolieska – jedno pre teplotu, druhé pre čas. Má však slabší príkon, a to len 700 W. Chýba jej napríklad 6. zmysel, no ak vám stačí jednoduchá príprava jedál, toto zariadenie môže byť vaše už za 100 eur.

Vysoko sa umiestnila aj mikrovlnka Samsung MC28H5015AK. Podobne ako výherca testu, aj táto má mnohé funkcie, no digitálny displej nahradili menšie tlačidlá. Jej objem je 28 litrov a pripravíte v nej jedlá od výmyslu sveta. Stojí 170 eur, čo je síce menej ako Whirpool, ale stále viac ako Klarstein.

Ak hľadáte niečo lacnejšie, potom sa obráťte na firmu Sencor. Konkrétne model Sencor SMW 4317SS kúpite len za 70 eur. Ide o pomerne malé a šikovné zariadenie – má 11 kilogramov a 24 centimetrový priemer taniera. Na nenáročné používanie, a najmä ohrev jedál, vám bude určite stačiť.

Akú máte doma mikrovlnku?


Zdroj: plnielanu.sk, covyvrat.sk, testmagazin.sk
Odporúčame