RECENZIA Otestovali sme robotický vysávač od Xiaomi: Jedným tlačidlom poupratuje aj poumýva!

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Ultra

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Ultra sa ukázal ako veľký pomocník (Foto: Plnielanu.sk)

Robotické vysávače nie sú novinkou na trhu. Ak ho ešte stále nemáte v domácnosti, dáme vám hneď niekoľko dôvodov, prečo nad ním uvažovať. A v prípade, že vám taký pomocník už pomáha, možno v našej recenzii narazíte na skryté vychytávky, o ktorých ste ani nevedeli.

Do redakcie sme na testovanie tentokrát dostali robotický vysávač a mop v jednom. Konkrétne model Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Ultra. Tento najvýkonnejší vysávač svojej triedy je možné zakúpiť aj so samočistiacou stanicou. Vďaka nej nemáte starosti o zariadenie ani po tom, čo sa postará o upratovanie.


Mohlo by vás zaujímať: RECENZIA Testovali sme novú elektrickú zubnú kefku od Oral-B: Naozaj vyčistí zuby ako profesionál?


Vysáva i umýva stlačením jedného tlačidla

Ako prvé je dôležité poznamenať, že stačí stlačiť jediné tlačidlo na to, aby poupratoval. Môžete si vybrať, či ho budete ovládať priamo dvomi tlačidlami (štart, domov) alebo použijete mobilnú aplikáciu. Tej sa však budeme ešte v našej recenzii venovať.

Robot Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Ultra disponuje hneď niekoľkými technológiami, vďaka ktorým sa orientuje vo vašej domácnosti. Má laserovú navigáciu LDS, ako aj 3D skenovanie a pamätá si miesta, kde už bol. Počas prvého upratovania sa bude asi 2-3 minúty orientovať v dome, aby si vytvoril hrubý náčrt mapy. Priestor potom ešte obehne, pričom si mapu vykreslí do dokonalosti a začne vysávať.

Počas prvých fáz sa vysávač pohybuje pomaly. Až po naskenovaní sa naplno rozbehne a interiérom prechádza cik-cak, aby bolo vysávanie rýchlejšie (robí menej otočiek). Ak ho v miestnosti, ktorú už pozná, zapnete znova, prvú fázu vynechá. Priestor si len prebehne dokola a začína naplno upratovať.

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Ultra
Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Ultra (Foto: Plnielanu.sk)

Aj po práci sám vie, čo má robiť

Skener sníma terén v 3D priestore, čo znamená, že sám vie, ktorú prekážku je schopný zdolať a ktorú nie. Jednoduchá prechodová lišta v tvare oblúka preň nebola problémom, no zhruba 4 centimetre vysoký prah už áno. Zariadenie je potrebné v tomto prípade preniesť na druhú stranu, inak daný priestor nepovysáva.

Nádržku s vodou na mopovanie stačí naplniť (môžete doplniť aj trochu saponátu) a zo spodnej časti ju dvomi zakliknutiami pripevniť na vysávač. Nakoľko robotický vysávač často komunikuje, dá vám vedieť, či je nádržka umiestnená správne. Pozitívom je, že nádržka nezväčšuje jeho veľkosť ani výšku a vody si dávkuje len minimálne. Preto je vhodné ním umývať aj parkety a podlahové krytiny so spojmi, ktoré by nemali prísť do kontaktu s vodou. Do nádržky môžete naliať len 200 ml vody, čo vám bude stačiť na umývanie 100 m2 podlahy (v závislosti od sily umývania).

Keď robot nádrž nemá pripevnenú, len povysáva, ak ju má pripevnenú, zároveň aj umýva. Po skončení práce vám oznámi, že sa vracia do svojej stanice. Ak vlastníte len dobíjaciu stanicu, nabehne na nabíjacie panely a začne sa sám nabíjať. No ak si k nemu dokúpite aj vyprázdňovaciu stanicu, sám vyčistí svoj filter a odpad fúkaním dostane do vrecka, ktoré stačí meniť raz za mesiac-dva. V každom prípade je starostlivosť oň takmer bezproblémová.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Strata blízkeho: Čo pomôže bolesť prekonať a ako o smrti citlivo hovoriť s deťmi?

Mohlo by vás zaujímať: Chceli by ste mať žiarivé poháre? Poradíme, čo urobiť so zájdeným sklom, krištáľom a porcelánom!


Jeho údržba je nenáročná

Pod svojím vrchným krytom skrýva pollitrovú nádobu na odpad. Tá sa vyprázdni do vyprázdňovacej stanice, no ak ju nemáte, odporúčame ju po každom vysávaní jednoducho vybrať a jej obsah vysypať do koša. K väčšej stanici dostanete druhú nádobu, aby ste počas jej čistenia vodou (raz za čas) mohli na vysávanie používať túto náhradnú.

Robotický vysávač si vyžaduje starostlivosť najmä po umývaní. Nádobku s vodou jednoducho chytíte za obe strany a vytiahnete. Utierka bude pravdepodobne špinavá a po každom umývaní ju odporúčame preprať v rukách . Môžete ju však aj oprať v práčke. Na tento krok rozhodne nezabudnite, pretože v balení dostanete jen jeden kus.

Ak máme byť úprimní, musíme priznať, že Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Ultra je doslova lapačom prachu. Aspoň raz za týždeň sme museli ako robota, tak aj stanicu utierať od zasycheného prachu. Jeho lesklý dizajn je síce elegantný, ale zberá a priťahuje prach, čo najmä počas dňa bije do očí.

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Ultra
Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Ultra (Foto: Plnielanu.sk)

Stabilné pánty aj chýbajúce tlačidlá

Je jedno, či otvárate chrbát vysávača alebo samotnú čistiacu stanicu, nikdy sa nestretnete s tlačidlami. Namiesto toho je zariadenie skonštruované tak, aby sa kryty dali otvoriť aj zavrieť pomocou pántov. Tie sú veľmi stabilné. Nestane sa vám tak, že by sa kryt sám otvoril sám alebo zatvoril vo chvíli, keď ho potrebujete mať otvorený. Takéto konštrukčné riešenie robí jeho dizajn čistejším.

Nevýhodou používania robotického vysávača bez mobilnej aplikácie je obmedzený prístup k nastaveniam. Nemáte ako nastaviť silu vysávania ani umývania. Navyše sa neviete dostať k jeho naskenovaným mapám. Xiaomi sa snaží pracovať najmä s aplikáciou, takže bez nej budete ukrátení o mnohé, a žiaľ, aj základné funkcie. Toto mohol podľa nás vyriešiť napríklad menší interaktívne displej či pár menších tlačidiel navyše.


Mohlo by vás zaujímať: Vyžehlené oblečenie aj bez žehličky? S našimi trikmi to nie je žiaden problém!


Vyhýba sa prekážkam alebo naráža?

Naráženie do pevných prekážok je pre robotické vysávače bežné. Nové modely od Xiaomi po detekovaní prekážky spomalia, v okamihu sa rozhodnú, či ide len o schodík alebo prekážku a podľa toho buď pokračujú, alebo zmenia smer. Vedia sa točiť o celých 360° na jednom mieste. Rovnako mapujú aj policové sústavy a pohovky, aby zistili, či sa pod ne zmestia.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Čo je uhlíková stopa a prečo by vás mala zaujímať? Odborníčka poradí, ako ju znížiť v každej domácnosti

Aj keď je umelá inteligencia 3D skenera na veľmi vysokej úrovni, stále nie je dokonalá. Niekedy vysávač zle zhodnotí situáciu a do objektu jemne narazí. Presne preto má okolo tela dva plastové nárazníky, ktoré stlmia náraz a nepoškodia samotný stroj. Stalo sa nám to však len pri vyšších prahoch alebo nízkej pohovke. Do tmavého priestoru sa nebojí vojsť, funguje dokonca aj v noci. Priestor nižší ako 15 centimetrov vám však nepovysáva.

Mapuje nepretržite

Raz sa nám stalo, že vysávač sa zamotal do nitky od závesu a nevedel vo svojej práci pokračovať. Prešiel do spánkového režimu a problém oznámil v aplikácii. Fyzicky sme museli nitku vybrať a upratovanie znova spustiť. Počas ďalšej práce si však dal na toto miesto pozor, prešiel ho opatrne a keď zistil, že nitka zmizla, znova nebojácne pokračoval v službe.

Oceňujeme jeho pamäť, nakoľko vie, kde sa nachádzajú prekážky, ktoré vie či nevie prekonať. Neustále však mapuje prostredie, takže ak rozmiestnite nábytok inak, do minúty o tom vie a nájde si iné cesty, ako čo najefektívnejšie povysávať. Jeho najväčším nepriateľom na poli nábytku sú jednoznačne jedálenské stoličky, ktoré majú nohy blízko pri sebe, nedokázal pod nimi poupratovať. Jedáleň preto vždy obchádzal.

Pred jeho spustením treba v domácnosti spraviť trochu poriadok. Pod posteľou nepovysáva, ak vám visí paplón z oboch strán – nevie totiž vyhodnotiť, či objekt pred ním je pevný, alebo ním dokáže hýbať. Povysáva aj okolo kvetináčov, ale len za predpokladu, že mu v ceste nestojí napríklad ďalší kvetináč alebo iná prekážka. Z našej skúsenosti si budete si jeden až dva týždne zvykať a trošku meniť nábytok, aby ste dosiahli naozaj dobrý výsledok.

Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Ultra
Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Ultra (Foto: Plnielanu.sk)

Funguje aj pomocou mobilu

K najlepšiemu výsledku vám pomôže práve mobilná aplikácia. Postupne vás bude sprevádzať spárovaním, ktoré ale nefungovalo podľa našich predstáv. Vysávač sme museli postaviť priamo k internetovému routeru a mobil tiež umiestniť do jeho tesnej blízkosti. Vyšlo nám to až na štvrtýkrát, no nakoniec to nezabralo viac ako 15 minút. Po tomto kroku už nemusíte vysávač nikdy zapínať ručne.

Čaro aplikácie spočíva v tom, že máte všetky jeho údaje aj aktivitu na jednom mieste. Zaznamenávajú mapy sa v nej mapy, ktoré má uložené v pamäti a vy môžete do bytu umiestniť napríklad virtuálnu prekážku či vybrať si, ktoré izby bude vysávať, ktoré aj umývať a ktorým sa vyhne. Po spárovaní aplikácia funguje bezchybne a ovládanie je napriek anglickému jazyku zrozumiteľné vďaka veľkým ikonám.

Stačí len zapnúť internet na mobile, otvoriť aplikáciu a prikázať mu upratovať. To je všetko. A čo je najlepšie? Že vôbec nemusíte byť v jeho prítomnosti. Pokojne mu môžete dať pokyn aj z práce či z dovolenky. V takom prípade ale spomínanú kolíziu, ako napríklad my s nitkou, nevyriešite. Približne po mesiaci práce robotický vysávač už vie, ako postupovať vo vašom dome, takže by sme sa tohto typu vysávania vôbec nebáli.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Už ani jediná šmuha! Poradíme vám, ako správne čistiť rôzne druhy televíznych obrazoviek
Mobilná aplikácia
Mobilná aplikácia (Screenshot: Plnielanu.sk)

Zvoľte si silu vysávania aj umývania

Prístroj si jednotlivé miestnosti si farebne oddelí, aby ste v nich mali prehľad aj vy. Pred upratovaním, ale aj počas neho, mu môžete zadávať, v akom móde bude vysávať. Na výber máte z troch módov (štandardný, silný a turbo) ako aj nočný režim, ktorý je skutočne tichý. Rovnako máte na výber aj tri módy umývania.

O batériu sme mali sprvu strach. No zbytočne. Počas polhodinového upratovania spotrebovala približne 12 – 15 %, jedna minúta chodu je približne jeden meter štvorcový priestoru. Náš štvorizbový dom (necelých 110 m2) povysával na jedno nabitie asi za hodinu, no umývanie na plný výkon nezvládne. Vysávanie aj umývanie zároveň vybíja batériu dvojnásobne.

Problémom paradoxne nie je batéria, ale malá nádrž na vodu. 200 ml na celý dom je málo, ku koncu sme museli preto vysávanie zastaviť a doliať vodu. Ak si ale zvolíte malú spotrebu vody, rozhodne vám bude stačiť aj na takýto veľký priestor. Umývanie navyše nezanecháva žiadne fľaky, no na druhú stranu si neporadí so zaschnutou špinou. Umývanie je decentné, no po pridaní saponátu musíme uznať, že rozvoniaval celý dom.

Mobilná aplikácia
Mobilná aplikácia (Screenshot: Plnielanu.sk)

Náš verdikt

Práca robotického vysávača Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop 2 Ultra nie je dokonalá ani bezproblémová. Spomínali sme hneď niekoľko prípadov, keď potreboval ľudskú pomoc. Napriek tomu musíme priznať, že z 15 vysávaní a umývaní vykonal 13 bez našej pomoci. Jeden raz sme ho spúšťali priamo zo zariadenia, ostatné z aplikácie.

Práve mobil je najlepším ovládačom na jeho fungovanie. Nie je síce potrebný, no výrobca na aplikáciu kladie až príliš veľký dôraz. Trochu samostatnosti by mu nezaškodilo, rovnako aj zopár tlačidiel, či už na nabíjacej stanici, alebo na samotnom stroji. Dohromady má na stanici a tele tri tlačidlá. Je to síce decentné a v súhre s aplikáciou maximálne dostačujúce, no ak nebudete používať na jeho ovládanie mobil, prídete o mnohé funkcie.

Vysávanie aj umývanie bolo v drvivej väčšine prípadov dobré, aj keď sa nevyrovná tradičným káblovým či drahším tyčovým vysávačom, ktoré sú výkonnostne niekde inde. No ak sa chcete počas upratovania venovať iným činnostiam, nebudete mu zavadzať a usporiadate si dom podľa jeho pravidiel, vtedy vie neskutočne pomôcť doslova každý deň. Dokúpenie čistiacej stanice je už na vašom zvážení – vysávač stojí cca 400 eur, stanica ďalšie dve stovky.



Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame