Stáva sa vám, že máte po čistení na televíznej obrazovke nepekné šmuhy? Vyskúšajte ju vyčistiť podľa našich efektívnych tipov a bude ako nová! Okrem toho sa dozviete, čomu sa treba vyhnúť ak nechcete obrazovku poškodiť.
Ako vyčistiť LED, LCD, OLED alebo plazmové obrazovky
Na ploché televízory radšej bežné čistiace prostriedky nepoužívajte. V prípade plazmových obrazoviek by sa síce mohlo zdať, že tento typ čistenia znesú, nakoľko majú sklenený povrch, no obsahujú antireflexné vrstvy, ktoré by sa mohli poškodiť. Všeobecne platí, že všetky typy moderných obrazoviek je najlepšie leštiť na sucho.
Preto si na tento účel zvoľte handričku z mikrovlákna alebo elektrostatitckú prachovku a špeciálne vhlčené utierky na elektroniku. Najskôr z televízora zotrite všetok prach pomocou suchej handričky alebo prachovky. Nezabudnite ani na tlačidlá a zadnú časť spotrebiča. Ak sú na ňom výraznejšie šmuhy, pretrite ich vlhčenými utierkami.
Staršie typy televízorov so sklenenou obrazovkou stačí pretrieť handričkou s prípravkom na čistenie okien.

Trik na odstránenie šmúh
Čistou suchou handričkou pretrite celú plochu obrazovky z jedného smeru na druhý (horizontálne alebo vertikálne) a potom ju znovu pretrite opačným smerom. Handričku počas čistenia pretáčajte, pretože sa na nej bude zachytávať prach a používajte čistú stranu.
Vyhnite sa handričkám napusteným vonným olejom či leštiacim prípravkom. Tie sú určené na utieranie prachu a leštenie dreva, no na obrazovke by zanechali šmuhy.
Takýmto spôsobom pretrite televízor každý týždeň, aby sa dal prach, odtlačky či iné nečistoty ľahšie odstrániť.

Vyčistite aj reproduktory
Ak sa vám zdá, že je zvuk vášho televízora v poslednom čase menej zreteľný, je čas vyčistiť reproduktory.
Pokiaľ je to možné, odmontujte látkovú pokrývku reproduktorov a povysávajte ju z oboch strán pomocou nástavca na čalúnenie. V opačnom prípade ich stačí povysávať zvonku. Prach môžete odstrániť aj pomocou starých siloniek.
Reproduktory s pevným plastovým povrchom pretrite navlhčenou utierkou a nechajte ich vyschnúť.
Pomocou vysávača nastaveného na nízky výkon môžete odstrániť aj prach z ventilácie, dátových vstupných otvorov a káblových spojov.

Čomu sa pri čistení vyhnúť?
Nikdy nič nestriekajte priamo na obrazovku. Dokonca ani na starší, sklenený typ obrazovky. Nadbytočný sprej by sa totiž mohol dostať do vnútorných obvodov a spotrebič by sa pokazil.
Vyhnite sa čistiacim prostriedkom obsahujúcim amoniak, alkohol, alebo acetón, pretože by mohli obrazovku poškodiť.
Nezabúdajte na odporúčania výrobcu. Vopred si prečítajte používateľskú príručku k televízoru, kde nájdete všetky dôležité technické informácie, ktoré slúžia na správnu údržbu zariadenia.
Zdieľať na
Zdieľaní