Nová obývačka vás nemusí zruinovať: Pozrite si naše skvelé tipy

IKEA, Obývačka

Nová obývačka vás nemusí stáť tisíce. (Zdroj: IKEA)

Príjemný domov je pre mnohých z nás pevný bod v tak trochu neistých časoch. Možno ste sa aj vy v posledných týždňoch zamýšľali, ako si ešte viac zútulniť srdce svojho príbytku – obývačku. My vám s pomocou tímu interiérových konzultantiek IKEA Bratislava Barbory Dankovej, Dany Hurákovej a Moniky Hečkovej ukážeme, že to nemusí byť drahý špás.

Preneste obývačku do súčasnosti

Zariaďovali ste obývačku, keď boli vaše deti v škôlke, a teraz sú z nich už stredoškoláci? Požiadavky na izbu, v ktorej rodina oddychuje, sa s rastúcim vekom jej členov menia. „Pri zariaďovaní novej obývačky sa treba v prvom rade zamyslieť nad funkciou využitia priestoru. Bude nám slúžiť najmä na sledovanie televízie, čítanie či na naše hobby? Alebo ju momentálne budeme využívať skôr na relax s deťmi na zemi, hranie spoločenských hier či naopak aj na prácu na počítači? Odpovede na tieto otázky sú pri zariaďovaní obývačky smerodajné,“ približujú expertky z IKEA tímu.

Prispôsobte teda túto miestnosť svojim aktuálnym potrebám a dodajte jej nový nádych. Zničené kusy nábytku zrenovujte alebo vymeňte za nové a tie, ktoré už nepoužívate, darujte ďalej. Ak vaša obývačka plní viacero funkcií súčasne, voľte univerzálny nábytok, ktorý využijete na mnoho spôsobov.

Inšpirujte sa: Pre svoju všestrannosť sa do obývačky výborne hodí napríklad polica KALLAX (IKEA, 89,90 €). Záleží len na vás, či ju necháte otvorenú, alebo voľné police skombinujete s košmi či pridáte dvierka.

IKEA, Obývačka
Police KALLAX, vďaka ktorým vdýchnete obývačke svoj vlastný vkus. (Zdroj: IKEA)

Pohovka podľa vášho vkusu

Pohovka je zvyčajne najdrahšou položkou na nákupnom zozname, preto sa oplatí venovať pozornosť jej výberu. Odporúčame skôr nadčasovú farbu, pri ktorej môžete podľa chuti vymieňať dekoratívne vankúše. Ak máte radi výraznejšie farby alebo časté zmeny, kúpte si typ s vymeniteľným poťahom. Za zlomok ceny tak budete mať zrazu celkom odlišný kus nábytku.

Inšpirujte sa: Pohovka EKTORP ponúka na výber hneď 6 variácií poťahov, ktoré môžete samostatne dokúpiť. Či si vyberiete zelený, béžový alebo červený s bielymi kvetmi, je len vaša voľba. (IKEA, cena trojpohovky 269 €, cena náhradného poťahu 59 €)

Pohovka, IKEA
Pohovka môže mať mnoho podôb – stačí len zmeniť poťah. (Zdroj: IKEA)

Koniec obývačkovým stenám

Populárnym spôsobom, ako si zmodernizovať ústrednú izbu bytu, je zbaviť sa starej obývačkovej steny. Tá často zbytočne ukrajuje z priestoru, pričom mnohé jej časti bývajú ťažko využiteľné. Namiesto toho si spravte zostavu z policových dielov a skriniek presne podľa vašich potrieb a vkusu. Získate tak veľa úložného priestoru, ako aj miesto, na ktoré môžete postaviť televízor alebo gramofón.

Inšpirujte sa: Kombinácia farieb a vodorovných a zvislých prvkov oživí miestnosť a zároveň poskytne dostatok odkladacieho miesta. Nízka skrinka pod televízor zas pôsobí vzdušne a opticky neuberá z priestoru.

Obývačka, IKEA
Ak chcete hravú miestnosť, nebojte sa kombinovať tvary a farby. (Zdroj: IKEA)

Osvetlenie dotvára atmosféru

Výberom vhodných svietidiel šetríte viacnásobne. Keď nebudete mať vždy zasvietený veľký starý luster, ale prispôsobíte osvetlenie potrebám a atmosfére, šetríte aj financie. Šikovné bodové svetlo šetrí zase vaše oči. „Pohodovú svetelnú atmosféru vyčarujeme rôznymi druhmi osvetlenia: základné na strope, funkčné k stolom na prácu, náladové nad obrazy, do vitríny a ku kreslu na večernú pohodu,“ radia expertky z IKEA.

Inšpirujte sa: Výhodou stojacej lampy na čítanie je, že ju jednoducho premiestnite z miesta na miesto. (RANARP, IKEA, 34,99 €)

Obývačka, IKEA
Výrazná stena, pohodlný gauč a lampa, ktorá poskytne dostatok svetla na čítanie. (Zdroj: IKEA)

Vytvorte si vlastnú galériu

Pamätáte si, že obývačky mnohých domácností kedysi zdobila veľmi podobná krajinka, prípadne obraz lesa s jeleňom? Ak aj vy máte na stene obraz, ktorý vám vlastne nič nehovorí, prípadne sa pozeráte na holé steny, máte skvelú príležitosť zásadne a s minimálnymi nákladmi zmeniť imidž svojej obývačky. Dajte si vytlačiť obľúbené fotky alebo obrazy, ktoré pre vás niečo znamenajú, a spravte si vlastnú galériu. 

Inšpirujte sa: Vyskladajte si rámy podľa svojej chuti – pokojne kombinujte rôzne veľkosti, hrúbky či farby. Ak chcete všetky kúpiť na jednom mieste, bohatú ponuku rámov už od 0,49 € nájdete v IKEA.

Obývačka, Stena, IKEA
Čiernobiela variácia domácej galérie. (Zdroj: IKEA)

Aj okná treba „obliecť”

Prehliadanou časťou obývačky sú neraz okná. Veď čo sa na nich dá meniť? Tím interiérových konzultantov IKEA však radí: „Dôležité je nezabudnúť, že aj okná treba obliecť. Bez závesov je priestor nahý a pôsobí studeno a neútulne. Trendy sú teraz svetlé zemité odtiene.“ Popri výbere vhodných záclon či závesov nezabudnite ani na podlahu. Možno by práve vašu obývačku oživil originálny koberec.

Inšpirujte sa: Jemný priehľadný záves je neutrálny a hodí sa takmer všade. Vďaka nemu bude miestnosť pôsobiť útulnejšie, ale nestratí vzdušnosť. (Závesy SILVERLÖNN, IKEA, 1 pár 14,99 €)

Záves, Obývačka, IKEA
Ak si výberom závesu nie ste istý, stavte na neutrálne farby. (Zdroj: IKEA)

Malé doplnky spravia veľkú zmenu

Pri zariaďovaní obývačky sa odporúča pracovať skôr s neutrálnymi farbami hlavných prvkov, aby ste neskôr mohli meniť atmosféru tejto útulnej izby rôznymi farebnými a veselými doplnkami. Rozpočet vám nedovoľuje robiť veľké zmeny alebo už potrebujete miestnosti dodať len finálnu bodku? Inšpirujte sa fotografiami zariadených obývačiek na webe a zaobstarajte si niekoľko menších doplnkov. Celkový dojem dotvoria sviečky, kvety v zaujímavých kvetináčoch, textilné doplnky na steny a na zem, alebo niečo vaše osobné, čo ste si vytvorili sami,“ radia odborníci.

Inšpirujte sa: Medzi najobľúbenejšie dekorácie patria určite vankúše. Ich výhodou je, že farby a textúry môžete striedať napríklad v závislosti od ročného obdobia – stačí len zmena poťahu. Veľký výber vankúšov a poťahov už za pár eur nájdete aj v IKEA.

POZRITE SI VIAC TIPOV PRE SVOJU OBÝVAČKU V IKEA

Menčestrový poťah na vankúše ASVEIG dodá vďaka použitému materiálu vankúšu ďalší rozmer. (IKEA, 6,99 eur)

Advertoriál pripravený v spolupráci s IKEA.

Zdroj: Plní Elánu/Advertoriál
Odporúčame