RECENZIA Testovali sme novú elektrickú zubnú kefku od Oral-B: Naozaj vyčistí zuby ako profesionál?

Zubná kefka Oral-B iO 9. série

Otestlovali sme zubnú kefku Oral-B iO 9. série (Zdroj: plnielanu.sk)

Elektrické zubné kefky zažívajú obrovský boom. Kupujeme ich blízkym na Vianoce a darujeme si ich aj k narodeninám. Oral-B predstavil novú, už 9. sériu svojich elektrických zubných kefiek iO. Na testovanie sme dostali kompletnú sadu, ktorá zahŕňa kefku, nástavec, magnetickú nabíjačku a dve puzdrá – na nástavce aj nabíjateľné na kefku. Ako v našom teste obstála a oplatí sa ju mať doma?

Ťažká, ale krásne tvarovaná

Dizajnovo sa nemáme na čo sťažovať. Zubná kefka je tvarovaná veľmi minimalisticky, v podstate len ako valec. Akonáhle ju chytíte do ruky, displej s tlačidlami je presne na úrovni palca, takže sa k tlačidlám nemusíte načahovať. Spodným tlačidlom vyberáte voľby, napríklad režim čistenia, nastavenia a podobne a druhým tieto voľby potvrdzujete. Ovládanie je mimoriadne jednoduché.

Zarazila nás ale váha samotnej kefky. Je pomerne ťažká. Na váhe nám ukázalo 131 gramov, čo je porovnateľné so staršími tlačidlovými telefónmi. Nejde o ťažké zariadenie, ale na rozdiel medzi obyčajnou kefkou a elektrickou si budete chvíľu zvykať. Ťažkou ju robí najmä akumulátor, ktorý má zabudovaný v tele a dodáva kefke energiu.

Zubná kefka Oral-B iO 9. série
Zubná kefka Oral-B iO 9. série (Zdroj: plnielanu.sk)

Keď nemáte na kefke nástavec, aj tak ju dokážete zapnúť. Na vrchu bledého výstupku pre nástavec začne vibrovať, takže bezpečnostnú poistku tu napriek pomerne vysokej cene nečakajte. Na druhú stranu, kefka ani za chodu bez nástavca neublíži prstom, takže sa nemusíte báť, keby ju vaše deti alebo vnúčatá chytili do rúk.


Mohlo by vás zaujímať: Ako vybrať elektrickú zubnú kefku? Všetko sme porovnali za vás, takto budú vaše zuby žiarivé a krásne!


Citlivé čistenie si zamilujete

Zubná kefka Oral-B iO 9. série je dostupná v troch farebných kombináciách – čiernej, bielej a ružovej, pričom k obom bledším farbám dostanete miesto čierneho puzdra biele. Dohromady však disponujú siedmimi režimami čistenia, konkrétne:

  • Daily clean: denné čistenie, stredne ťažká záťaž na zuby;
  • Sensitive: jemnejšie čistenie, pomalšie pohyby;
  • Whiten: bielenie, vhodné po čistení;
  • Gum Care: starostlivosť o ďasná, zariadenie bude stierať citlivejšie pri ďasnách, prípadne úplne na chvíľu prestane;
  • Intense+: intenzívne čistenie, podobné jednej z etáp zubnej hygieny u zubára;
  • Super Sensitive: veľmi citlivé a najtichšie, toto si rozhodne zamilujete;
  • Tongue Clean: čistenie jazyka, najpomalšie, jazyk počas čistenia nešteklí.
Zubná kefka Oral-B iO 9. série
Zubná kefka Oral-B iO 9. série (Zdroj: plnielanu.sk)

Aby ste si jeden z nich vybrali, stačí kefku zapnúť, spodným tlačidlom vybrať režim a potvrdiť. Zariadenie vám začne odrátavať na displeji 2 minúty, počas ktorých by ste si mali zuby čistiť. Tento limit môžete pokojne aj prekročiť. Ak ho ale nedodržíte, zariadenie vás na to upozorní. V aplikácii sa tento čas dá kedykoľvek upraviť.

Z režimov sa nám najviac páčilo super citlivé čistenie, no nezaškodí ich občas aj striedať. Vyskúšať treba každý a rozhodnúť sa, ktorý je ten správny pre vás. Napríklad po čistení Intense+ nás na druhý deň boleli ďasná, no vás nemusia. Treba vyskúšať a rozhodnúť sa. Na čistenie jazyka si budete chvíľu zvykať. Všetky režimy spotrebujú zhruba rovnaké množstvo energie z akumulátora, takže jemnejším čistením batériu neušetríte.

Pomocný svetelný krúžok ako senzor tlaku

Oral-B iO je známa najmä spojím krúžkom pred nástavcom. Je to svetelný indikátor, ktorý sa vie sfarbiť do viacerých farieb. Svieti počas nabíjania aj párovania so smartfónom. Čo je však dôležitejšie, upozorňuje vás na silu, ktorou počas čistenia tlačíte na zuby:

  • Modrá: tlačíte slabo, štetinky sa nedostanú do priestoru medzi zubami;
  • Zelená: tlačíte akurát;
  • Červená: tlačíte príliš silno, po uvoľnení sa ihneď sfarbí do zelena.
Zubná kefka Oral-B iO 9. série
Zubná kefka Oral-B iO 9. série (Zdroj: plnielanu.sk)

Tento indikátor treba poslúchať. Samotná hlavica má senzory, ktoré indikujú váš tlak na zuby. Na červenú zasvieti aj vtedy, keď prechádzate po ďasnách. Ak neuvoľníte tlak, hlavica prestane pracovať do momentu, kým sa nedostane späť k zubom. Teoreticky teda neexistuje šanca, že by ste si rýchlym pohybom štetiniek poškodili zuby či ďasná. Každý má iný prah bolesti a kefka zaručí, že si nezoderiete ďasná ani sklovinu.

Nástavec, alebo hlavica, sa k telu pripojí jednoducho kliknutím. Aj keď ju budete odpájať od tela, netreba nič stláčať, len ju miernejšou silou vytiahnite. Každá hlavica má pod logom značku, napríklad krúžok, štvorček či lístok, takže ak si kúpite viaceré nástavce, ľahko ich rozpoznáte. Štetinky sú tvorené do dvoch radov a jedným pevným bodom v strede a vibrujú do protismeru.


Mohlo by vás zaujímať: Najčastejšie príznaky ochorenia ďasien sú často nenápadné: Rozpoznajte ich včas, inak prídete o zuby!


Cestová taška a výdrž počas celej dovolenky

Spomínali sme, že v balení dostanete aj cestovné puzdro. Vnútri je priestor na samotnú kefku aj jeden nástavec. Zvyšné nástavce musíte zabaliť do druhého, menšieho puzdra. Boli by sme však radšej, keby držali o niečo lepšie. Často sa nám stalo, že sme otvorili puzdro a nástavce z neho vypadli.

Veľké cestovné puzdro, na druhej strane, dobre drží kefku aj nástavec. Dokonca je nabíjateľné, takže na dovolenku vám stačí vziať k nemu len jednu nabíjačku a nemusíte brať navyše aj magnetický podstavec. Puzdro sa otvára stlačením na boku, plastové pánty držia dobre, ale kefku dobíja len veľmi pomaly. Ide skôr o akútny prípad, keď si zabudnete pred dovolenkou kefku plne nabiť.

Zubná kefka Oral-B iO 9. série
Zubná kefka Oral-B iO 9. série (Zdroj: plnielanu.sk)

Na primárne nabíjanie slúži magnetický podstavec, na ktorý kefku len položíte, magneticky sa zaistí a začne nabíjať. Vďaka rýchlonabíjaniu máte batériu plnú za niečo vyše dvoch hodín. Kefka na nabíjačky drží pevne, no pri prudšom pohybe ju viete zhodiť – ide predsa len o magnety.

Výdrž sa bude líšiť od domácnosti k domácnosti. Záleží na dobe čistenia aj kombinácii programov. Osobne sme programy striedali a kefku používali dvakrát za deň. Batéria vydržala 9 dní, aj keď niekedy sme zuby čistili aj viac ako 3 minúty. S istotou môžeme potvrdiť, že 7 – 10 dní, teda aj štandardnú dovolenku pri mori, bez problémov zvládne. Ak si čistíte zuby len raz na deň, dostanete sa minimálne na dva týždne na jedno nabitie. Keď ju ale budete používať viacerí, treba tieto dni deliť počtom ľudí.

Ovládate ju aj cez smartfón

Za najväčšie plus však považujem jej bezproblémovú komunikáciu s telefónom. Stačí si stiahnuť aplikáciu Oral-B a spárovať zariadenie. Aplikácia ukazuje váš plán čistenia za posledné obdobie, detaily posledného čistenia aj manuály pre jednotlivé programy. Odmeňuje vás medailami a dokonca diagnostikuje stav samotných štetiniek. Ak by boli zodraté, prípadne inak poškodené, aplikácia vám o tom dá vedieť.

Čistenie s aplikáciou s 3D senzorom nie je bezchybné, no je skvelé. Na displeji vám zobrazí váš chrup a presné miesto, ktoré práve čistíte. A nielen ktorú časť chrupu, ale aj ktorú stranu. Celý chrup je najprv modrý a vy ho musíte vybieliť. Avšak najmä pri jemnejších režimoch ťažšie rozpoznáva predné zuby, niekedy nevie, kedy ich umýva spredu a kedy zozadu. Počas čistenia musíte držať telefón v druhej ruke, aby ste naňho počas čistenia dovideli. Stále to má svoje muchy, no aj tak je to skvelá vychytávka.

Mobilná aplikácia
Mobilná aplikácia (Zdroj: plnielanu.sk)

V aplikácii sme mali nastavený slovenský jazyk, no aj napriek tomu nám menu zobrazovalo v angličtine. Ani po reštartovaní aplikácie a preinštalovaní sa nám slovenčinu nepodarilo aktivovať. Našťastie je menu prehľadné a pri každej možnosti je aj ikonka, takže sa viete orientovať vďaka nim, aj keď neviete dobre po anglicky. Do aplikácie si môžete pripnúť viaceré nástavce podľa spomínaných značiek a cez jeden mobil zaznamenávať čistenie jednotlivých členov domácnosti. Viete skontrolovať deti aj bez toho, aby použili aplikáciu, váš mobil vám dá vedieť, ako si čistia zuby.


Mohlo by vás zaujímať: VIDEOTIP Zubná pasta nielen na zuby: Pomocou nej vyčistíte aj iné predmety!


Náš verdikt

Nová kefka Oral-B iO 9. série otvára nové možnosti čistenia zubov. Vďaka aplikácii máte pod dohľadom seba aj deti. Neodporúča sa však čistiť touto kefkou mliečne zuby, nakoľko sú vibrácie až príliš rýchle. Čistenie s ňou je nielen zábava, ale aj relax, pretože si spätne viete pozrieť chyby, ktoré pri čistení robíte a nabudúce ich minimalizovať.

Výhodou je i fakt, že jednu kefku môže s viacerými nástavcami používať celá rodina – ďalšie štyri nástavce kúpite za desatinu ceny kefky a rovnako vo viacerých farebných prevedeniach. Jediným väčším mínusom môže byť cena kefky. Ak ale kupujete pre celú rodinu, investícia za 250 eur nemusí byť až tak na škodu. Aplikáciu a vlastne všetky vyššie spomínané výhody už máte zadarmo.

Kefku by sme určite odporučili početnej domácnosti, v prepočte na členov rodiny sa viac oplatí.  V prípade, že má slúžiť len jednej osobe, asi by sme pouvažovali nad staršími modelmi, ak vám prekáža cena. Oral-B iO 9. série je skvelá kefka, ktorá výborne čistí a stará sa o váš úsmev, aj keď oproti poslednému modelu pridala len jeden režim a 3D sledovanie.Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame