Ako vybrať elektrickú zubnú kefku? Všetko sme porovnali za vás, takto budú vaše zuby žiarivé a krásne!

ako vybrať elektrickú zubnú kefku

Poradíme vám, ako vybrať elektrickú zubnú kefku (Zdroj: GettyImages)

Každý chceme krásny a zdravý chrup, preto by sme si mali pravidelne umývať zuby. Podľa odborníkov je ideálne každé ráno a večer. To, že zuby by sa mali čistiť po každom jedle, je výmysel. Po jedle sa znižuje ich pH a práve zubnou kefkou by ste si mohli ľahko poškodiť sklovinu.

Ak si čistíte zuby klasickou kefkou, spravíte ňou približne 600 pohybov za minútu. Avšak elektrické kefky, ktoré robia tieto pohyby za vás, ich robia 8 až 40-tisíc. Je teda jasné, čo je účinnejšie. 

„Ak by ste sa rozhodli, že si zuby očistíte tesne po jedle, zubnou kefkou by ste si mohli ľahko poškodiť sklovinu zuba, čo vedie často k vzniku zubného kazu. Zuby si treba umývať 2-krát denne (ráno a večer). Dôležité je nevynechať umývanie najmä večer pred spaním, pretože v noci sa v ústnej dutine znižuje tvorba slín, čo prispieva k rozmnožovaniu baktérií, a to následne vedie k tvorbe zubného kazu,“ poradili nám v dm drogerie markt.

Možno si však poviete, že dôležitejšie je zvoliť správnu techniku a nemýlite sa. Elektrické zubné kefky aktuálne zažívajú obrovský boom a my sa dnes na ne bližšie pozrieme. Okrem toho, že si porovnáme dva základné typy a predstavíme si ich funkcie a príslušenstvo, nezabudneme ani na zopár rád pre najmenších. Ak uvažujete nad kolektívnym darčekom, poteší vás iste aj možnosť rodinného balenia.

Sonické a oscilačné kefky

Výber tej správnej kefky, či už bežnej alebo elektrickej, nie je otázkou troch sekúnd. Druh zubnej kefky sa vyberá podľa citlivosti zubov. V prípade, že si nie ste istí, obráťte sa na svojho zubného lekára. Elektrické zubné kefky sa delia na dva základné typy – sonické a oscilačné.

Veľmi citlivé zuby

Radšej sa obzrite po sonických kefkách. Pracujú na princípe jemných, no veľmi rýchlych vibračných pohybov. Práve vďaka nim dokáže kefka preniknúť aj do medzizubného priestoru. Hlavica je dlhá a štetinky sa nekrútia. Počas samotného čistenia nemusíte vyvíjať žiadny tlak. Sonické kefky sú šetrné aj k citlivým zubom, ale aj problémom s ďasnami. Ich výhodou je dlhá výdrž batérie, ale aj spomínaná rýchlosť do 40-tisíc pohybov za minútu. Faktom však je vysoká cena a nižší výber príslušenstva.

„Veľa ľudí si vyberá sonické kefky na základe počtu programov a motorčekov. Pri sonickej kefke najviac záleží na hlavičke. Podobne ako pri klasickej, tak aj pri sonickej kefke treba dávať pozor na to, aby boli vlákna mäkké,“ odporúča DanielaCuraproxu.

„Sonickou kefkou nepotrebujeme tlačiť. Kmitajúcimi vláknami sa stačí dotýkať zuba iba zľahučka. Nevýhodou tejto kefky je, že kmity spôsobujú pocit šteklenia, ktorý nemusí byť každému príjemný.“

Mierne citlivé zuby

Môžete sa ohliadnuť aj po oscilačných kefkách, ktorým sa hovorí aj rotačné, pretože otáčajú hlavicou. Tá býva zvyčajne guľatého tvaru a zvládne 8-tisíc pohybov. Lepšia verzia sa nazýva oscilačno-rotačná, nakoľko kombinuje rotačné pohyby a pulzy. Vďaka tomu vie vytvoriť až 40-tisíc kmitov za minútu. Táto kombinácia účinne odstráni zubný povlak a ponúka dokonalé vyčistenie za cenu nižšej ceny oproti sonickej kefke. Spravidla však majú nižšiu výdrž batérie.

Bez problému so zubami

Máte vyhraté a môžete si vybrať akýkoľvek typ. Zamerajte sa na funkcie, ktoré najviac využijete a rozhodnite sa najmä podľa nich. Bezproblémové zuby však neznamenajú, že sa o nich nemusíme starať. Prevencia je nadovšetko. Preto nezabudnite pravidelne navštevovať svojho zubného lekára, a to aspoň raz do roka.


Mohlo by vás zaujímať: Zuby žiarivé ako perličky: Ide to aj bez bielenia!


Zaujímavé funkcie

Každá elektrická zubná kefka ponúka rôzne funkcie, ktoré sa líšia od výrobcovi k výrobcovi, aj od modelu k modelu. Dôležité je nájsť si správnu kombináciu tých, ktoré skutočne využijete. Zamerajte sa aj správny tvar či hmotnosť samotnej kefky, ktorá môže vaše umývanie spríjemniť.

Časovač: Ide o štandardnú funkciu, akú bežne poznáme a disponuje ňou takmer každý model. Časovač zavibruje zariadením, prípadne zapípa, keď je čas presunúť sa na iné zuby alebo ak máte chrup už dostatočne vyčistený. Príliš dlhé čistenie môže zbytočne poškodiť vašu zubnú sklovinu.

Senzor tlaku: Zubnú sklovinu nemusí poškodiť len dĺžka čistenia, ale aj zbytočne tlačenie na zuby. Kefka vás vibračne alebo zvukovo upozorní, ak budete vyvíjať zbytočný tlak. Neškodíte len vlastným zubom, ale aj náhradám, ktoré budete častejšie meniť. Senzor tlaku ponúkajú ako oscilačné, tak aj rotačné typy.

Režimy čistenia: Elektrické zubné kefky disponujú viacerými režimami. Vybrať si môžete medzi každodenným čistením, ale aj 3D čistením, režimom pre bielenie zubov (aktuálne veľmi populárny), režim pre citlivé zuby alebo masáž ďasien. Hľadajte ich v pokročilejších modeloch, pretože za kvalitu sa pripláca.

A čo väčšinu zaujíma najviac? „Vo všeobecnosti sa ľudia pýtajú najviac na časovač, pretože sami nevedia, ako dlho sa majú zuby čistiť. Na to však nie je žiaden presný čas. Zuby sú čisté vtedy, keď si na nich jazykom necítime povlak, a to trvá každému inak dlho. Kto je šikovný stačia mu dve-tri minúty,“ hovorí Daniela.

„Ľudí zaujíma aj senzor tlaku, preto je dobré nájsť kefku, ktorá sa vypne/prestane vibrovať, keď na kefku človek začne tlačiť, aby si nezničil zuby/sklovinu.“ Farba kefky je vraj to posledné, na čom by vám malo záležať.

Nabíjanie a príslušenstvo

Ako každé bezkáblové zariadenie, aj elektrické zubné kefky riešia nabíjanie prostredníctvom akumulátoru. Na trhu nájdete dva druhy – s výmennými batériami a zabudovaním akumulátorom. Ak stavíte na výmenné batérie (zvyčajne typu AA alebo AAA), priplatíte si za ne. Na druhej strane zariadenia s dobíjateľným akumulátorom musíte zapájať do zástrčky (nie samotnú kefku, ale piedestál), takže v kúpeľni musíte mať blízko zrkadlo aspoň jednu voľnú.

Ku každej kefke dostanete, alebo si môžete dokúpiť, aj zaujímavé príslušenstvo. Náhradné hlavice sú kompatibilné len s danou značkou, preto si zistite, koľko stoja ešte pred samotnou kúpou kefky, aby ste mali prehľad o dodatočných výdavkoch. Niektoré balenia, spravidla darčekové, už zopár náhradných hlavíc obsahujú. V prípade, že cestujete, spýtajte sa na cestovné puzdro. Aj tu platí, že ak nájdete výhodné balenie, často býva jeho obsahom.


Mohlo by vás zaujímať: Zdravé zuby a ďasná chránia mozog i srdce: Čo im prospieva a čo škodí?


Zubné kefky pre deti a rodinné balenie

Samozrejme, mysleli sme aj na najmenších. Naučiť svoje deti umývať si zuby od útleho veku je povinnosťou každého, kto nechce, aby malo jeho dieťa v budúcnosti zbytočné problémy. Na druhej strane sú však niektoré ochorenia zubov spojené s dedičnosťou, a tu si človek nenavyberá. Elektrické zubné kefky pre deti rozoznáte ľahko, pretože sú menšie. Určite siahnite po čo najjemnejších štetinkách.

„Výrobcovia odporúčajú elektrickú zubnú kefku až po dovŕšení 3 rokov veku dieťaťa. Pre deti sú vhodné najmä vtedy, ak ich zábavným spôsobom chcete motivovať k pravidelnej hygiene,“ radia odborníci z dm drogerie markt.

V prípade, že vaše dieťa nosí strojček, si nerobte starosti. Výrobcovia myslia aj ne. Elektrické kefky vám dokonca odporučí nejeden stomatológ. Určite sa poraďte so svojím lekárom alebo zubárom, ktorý vás pravdepodobne odkáže na šetrné sonické kefky, rovnako ako v prípade problémov s ďasnami.

„Zubný lekár odporúča používať sonickú kefku od šiestich rokov, keď ide dieťa do školy a začína sa učiť samostatnosti. Rodičom to umožní zvoľniť kontrolu, napríklad ráno, keď sa ponáhľajú. Dieťa si sonickou kefkou vyčistí zuby pravdepodobne lepšie ako klasickou. Večer by mal však rodič dieťaťu zuby dočisťovať až do desiateho roku. Motorika detí a schopnosť nájsť v ústach všetko, čo treba vyčistiť, nie je ešte taká vyvinutá,“ dodáva Daniela z Curaproxu.

Elektrickú kefku nemusí striktne používať len jeden člen domácnosti. Každý môže mať svoj vlastný nástavec a telo budete zdieľať. Pre rodiny s deťmi sa oplatí investovať do dvoch tiel – jedno pre dvojicu dospelých, druhé pre deti. Dôležité je, aby si každý strážil vlastný nástavec, ktorým si zuby umýva. Ak uvažujete nad rodinným balením, ktoré majú v ponuke aj samotní výrobcovia, sledujte výdrž batérie, nakoľko zariadenie budú požívať viacerí členovia domácnosti.

Najlepšie tohtoročné modely

  1. Za rok 2021 sa najlepšou elektrickou zubnou kefkou podľa Testmagazínu stala Philips HX6859/29. Kúpite ju od 120 eur a ponúka osvedčenú technológiu Sonicare, tlakový senzor a šetrné čistenie.
  2. Veľmi dobré výsledky dosiala aj kefka Oral-B Pulsonic Slim Luxe 4500. Za cenu 100 eur dostanete 3 režimy čistenia a časovač s vibračným upozornením. Nedisponuje však tlakovým senzorom.
  3. Našli sme pre vás aj lacnejšiu Philips Sonicare EasyClean HX6511/50 za 50 eur. Táto cenovo dostupná kefka má skvelý ergonomický tvar, časovač a technológiu Sonicare. Kvôli nižšej cene si však nemôžete vyberať medzi režimami čistenia.
  4. Pre náročných je tu sada Philips Sonicare DiamondClean Smart HX9924/17. V balení je okrem kefky aj pohár, 4 nástavce a puzdro. Kefka je prepojiteľná s vaším telefónom pomocou bluetooth a smart aplikácie, na ktorej vidíte 3D mapu vášho chrupu. Cena sa však šplhá k trom stovkám.
  5. V dm drogerie markt nám odporučili opýtať sa na elektrickú zubnú kefku Dontodent Akku Zahnbuerste Sonic Power, ktorá je aktuálne najpredávanejšia. Ak hľadáte niečo pre deti, spýtajte sa na Dontodent Active Young. Disponujú zaujímavými funkciami, ktoré si určite zamilujete.
Zdroj: plnielanu.sk, hereuka.sk, testmagazin.sk, stomatologiaaupark.sk, mojadm.sk, curaprox.sk
Odporúčame