Najčastejšie príznaky ochorenia ďasien sú často nenápadné: Rozpoznajte ich včas, inak prídete o zuby!

ochorenie ďasien

Vyhnite sa ochoreniu ďasien včasným rozpoznaním príznakov (Zdroj: GettyImages)

Úsmev a s ním spojené zdravé a pekné zuby dokážu úplne zmeniť vzhľad človeka. Aj preto by sme našim ústam mali venovať mimoriadnu pozornosť. Umývanie zubov je pre ľudí už automatickou činnosťou nad ktorou sa nezamýšľajú. Pokiaľ k nim však nepristupujeme so zodpovednosťou, môže sa nám to nepríjemne vypomstiť.

Za všetko hovorí napríklad ochorenie ďasien. Spočiatku človek ani nevie a hlavne nevníma, že nejaký problém vôbec má. Keď sa však ochorenie ďasien nelieči, môže značne znepríjemniť každodenný život, vrátane nástupu bolesti.

Čo je ochorenie ďasien?

Pojem v sebe zahŕňa nielen celú škálu symptómov a problémov, ktoré súvisia s ďasnami, ale aj samotnú liečbu. Postihuje množstvo ľudí a zubári sa s ním v ordináciách stretávajú pomerne často. Ochorenie ďasien narúša priestor medzi jednotlivými koreňmi zuba a kosti. Uvádza sa, že samotné zapálenie ďasien je druhým najčastejším ochorením v ústnej dutine. Nevznikne však zo dňa na deň. Spočiatku človek ani nevie a hlavne nevníma, že nejaký problém s nimi vôbec má.

„Najčastejším ochorením ďasien je ich zápal, odborne nazvaný aj gingivitída. Vzniká v dôsledku hromadenia zubného povlaku, najmä v hornej tretine zuba, teda v krčkovej oblasti. Tento zápal aktivujú baktérie, ktoré sa hromadia v zubnom povlaku. Keď nie sú pravidelne čistením odstraňované, premnožia sa a uvoľnia svoje zápalové látky do gingívy,“ upozorňuje MDDr. Romana Kasincová. Až časom sa začnú prejavovať prvé symptómy. Najvyšší čas, aby ste sa dozvedeli o tom, prečo si takéto príznaky všímať. 

Liečbu neodkladajte

Sú dve možnosti. Ochorenie sa môže prejaviť iba pri jednom zube či na viacerých zuboch alebo sa môže rozvinúť až systémovo na celé ďasná. Ak máme v ústach 28 zubov a vynásobíme túto plochu po obvode všetkých zubov, dostaneme sa k veľkosti 42 cm². Je to veľká plocha otvorenej, chronicky zapálenej rany. Ak je zápal rozsiahlejší, vačky sú hlbšie, infikovaná plocha môže mať až do 60 cm²,“ uvádza sa na blogu Schill Dental Clinic.

Spozornieť by ste mali ešte viac, pretože sa cez infikovanú plochu dostáva krvou do organizmu množstvo baktérií a ich toxínov. Znepokojujúci je aj fakt, že pacienti s parodontitídou majú zvýšenú pravdepodobnosť srdcového infarktu o 1,5 – 2-krát a riziko mozgovej mŕtvice až 2,8-krát. Medzi ďalšie následky neliečeného ochorenia ďasien patrí strata zubu. Tá môže byť spôsobená nielen pokročilým neliečeným ochorením, ale dôjsť môže aj k resorbcii kostného tkaniva, čo vedie k oddeleniu ďasien od zubov s následkom bolestivého vypadávania.

Upozorňuje na to aj zubárka Kasincová. „Neliečený zápal ďasien môže prerásť okrem krvácania ďasien a opuchu do parodontitídy, čo už je zápal celého závesného aparátu zuba, tvorby parodontálnych vačkov, kývavosti zubov až v najhoršom prípade postupnému uvoľneniu zuba zo zubného lôžka a nenávratnej strate zuba.“

Všímajte si príznaky

Sem-tam vás môže pobolievať zub, inokedy vypľujete pri umývaní zubov trochu krvi. Nezdá sa vám zvláštne, že to mnohokrát ignorujete? Keby išlo o krvácanie z akejkoľvek inej časti tela, určite by ste zbystrili. Zvýšte pozornosť pri nasledujúcich symptómoch.

  • Červené ďasná. Nie nadarmo patrí červená medzi výstražné farby. V ústnej dutine a pri ďasnách môže byť prvým varovným znakom. Zdravé ďasná sú bledoružovej až belastej farby. Ak si všimnete nad niektorým zubom, že je ďasno výrazne tmavšie (stačí aj kúsok), nenechajte to len tak. Ide o náznak zápalu ďasien. Ide iba o ranné štádium, ktoré sa dá najrýchlejšie zvrátiť a vyliečiť.
  • Zápach z úst. V spoločnosti je zápach z úst často tabu. Ak má niekto nepríjemný dych, väčšinou mu to nepovieme. Treba si však uvedomiť, že daná osoba nemusí zo začiatku zápach zo svojich úst vnímať a má ho aj napriek tomu, že si pravidelne zuby umýva. V prípade, že si začínate sami uvedomovať ľudovo povedané „dračí dych,“ mala by sa vám spustiť v hlave výstražná kontrolka. Samozrejme, nemusí to byť hneď spojené s ďasnami. Jedno je ale isté – v ústnej dutine nie je niečo v poriadku.
  • Opuch. Máte zdurené ďasná, ktoré sú citlivé už pri kontakte so štetinkami zubnej kefky? Odstrániť opuch môžete správnym vyčistením zubov. Ak však ani po pár dňoch neodznie, je vhodné vyhľadať svojho zubného lekára.
  • Obnažené zubné krčky. Počúvame to pomerne často, rozumieme ale správne tomu, čo to znamená? Jednoducho povedané, naše zuby sú viditeľne dlhšie. Je to spôsobené ustupujúcim ďasnom. Pozor! Niektorí si to mylne vysvetľujú tým, že ide o prirodzený jav spojený so starnutím. Nie je to úplne tak. Je dobré vedieť, že sa ústup ďasien dá zastaviť, a to jednoduchým chirurgickým zákrokom.
  • Krv. Badať ju môžete nielen pri umývaní zubov, ale aj pri zahryznutí do niečoho pevnejšieho, napríklad do jablka.
  • Hnis, ktorý vzniká z parodontálnych vačkov.

Sľubná liečba

Výbornou správou je, že pokiaľ je ochorenie ďasien podchytené včas, dá sa úplne vyliečiť a vy tým môžete predísť rade ďalších oveľa nepríjemnejších problémov. „Ako prvá pomoc je najskôr úprava ústnej hygieny, správna technika čistenia zubov, preto vám váš zubný lekár odporučí absolvovať dentálnu hygienu. Tam vám plak nielen odstránia, naučia vás aj správnej technike čistenia , ukážu správny tlak, aký treba vyvíjať na kefku pri čistení, zvolia vhodné medzizubne kefky. Dentálna hygiena je v liečbe kľúčová,“ uvádza MDDr. Romana Kasincová.

Niekedy sa však podľa odborníčky môže stať, že zubný povlak nie je jediným vinníkom pri ochorení ďasien. Potom je potrebné preskúmanie iných príčin. Môže nimi byť napríklad tehotenstvo, hormonálna nerovnováha v rôznych obdobiach života ako je puberta či menštruácia. „Problémová môže byť konzumácia niektorých liekov, napríklad hormonálna antikoncepcia, ochorenia ako diabetes, ochorenia krvi, napríklad leukémia a v neposlednom rade aj fajčenie,“ dodáva zubárka.

Pozor na výber potravín

Jedným z dôvodov, prečo vzniká ochorenie ďasien, je tiež nedostatočná výživa. Odporúča sa konzumovať pestrú, zdravú stravu a prijímať dostatok vitamínu C. Ten by sme si mali dopĺňať najmä vo forme vhodnej zeleniny ako je brokolica či špargľa. Ak už sú ďasná narušené či oslabené, rozhodne im nepomôžete zmrzlinou. Zaujímavé však je, že na ne veľmi zle pôsobí aj príliš kyslá strava. Vyhnúť by ste sa v tomto prípade mali napríklad paradajkám, pomarančom alebo citrónom a limetkám.

„Zamyslieť sa možno aj nad nadmernou konzumáciou sacharidov. Nebezpečné sú najmä enormne lepivé a rýchlo rozkladateľné cukry. Naopak viac by sme mali konzumovať potraviny, ktoré nás nútia k väčšiemu žuvaniu a treba tiež pamätať na dostatočný príjem nesladených nápojov,“ poradila nám exkluzívne za účelom tohto článku MDDr. Romana Kasincová. Nezabúdajte, že všetko v našom tele je navzájom poprepájané. Zdravie ústnej dutiny vplýva na celkový zdravotný stav.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: plnielanu.sk, schill.sk, fmed.uniba.sk, listerine.sk, Romana Kasincová
Odporúčame