Vyžehlené oblečenie aj bez žehličky? S našimi trikmi to nie je žiaden problém!

Navešané oblečenie na vešiaku

Majte vyžehlené oblečenie aj bez žehličky (Zdroj:Freepik/drobotdean)

Určite to poznáte. Zo skrine vyberiete kus oblečenia, ktorý si chcete obliecť a zistíte, že je pokrčený. Nemusíte hneď vyťahovať žehliacu dosku a žehličku. Skúste oblečenie vyrovnať podľa našich rýchlych tipov.

Žehlička v spreji

Dnes už kúpime všetko možné. Vedeli ste, že exituje sprej na vyhladenie pokrčeného oblečenia? Dá sa bežne zohnať v drogérii. Stačí nasprejovať pokrčené miesta, vyvesiť oblečenie aby vyschlo a máte hotovo. Vopred ho však vyskúšajte na kúsku látky, pretože na hodvábe z neho môžu vzniknúť škvrny. Oblečenie navlhčite čo najmenej, aby nebolo príliš mokré. Sprej by potom neúčinkoval.

Takýto sprej si môžete vyrobiť aj doma zo zmesi octu a vody. Prelejte ju do rozprašovača a použite. Ocot ale dávkujte opatrne, pretože ak ho použijete veľa, oblečenie bude zapáchať. Pokiaľ je to možné, oblečenie nechajte vyschnúť vonku.

Žehlička na vlasy

Správne, táto pomôcka nemusí slúžiť len na vyrovnanie vlasov. Využijete ju tiež na rýchle prežehlenie golieru košele alebo na odstránenie malých záhybov na blúzke. Pred použitím ale skontrolujte, či je žehlička čistá a nastavte ju na správnu teplotu. Na bavlnu použite vyššiu teplotu, na hodváb nižšiu.

Žehlenie košele žehličkou na vlasy
Skúste vyžehliť košeľu žehličkou na vlasy (Zdroj:youtube.com)

Fén na vlasy

Riešením pre mierne pokrčené oblečenie je horúci vzduch. Miesto, ktoré potrebujete vyžehliť fénujte minimálne 2,5 cm od odevu, aby ste tak predišli spáleniu tkaniny.

Para z hrnca

Týmto spôsobom sa zbavíte jemného pokrčenia. Urobte si čaj alebo kávu a kanvicu s horúcou vodou potom podržte približne 30 cm od pokrčenej časti tak, aby na ňu smerovala horúca para.

Horúca panvica

V menšej panvici alebo v hrnci zohrejte trocha vody. Keď začne vrieť, vylejte ju a prejdite nahriatym riadom po tričku, alebo košeli, ktorú potrebujete vyžehliť. Pozor, dlhší kontakt panvice s látkou ju môže spáliť rovnako ako žehlička. Panvica aj hrniec ale rýchlo vychladnú, preto buďte rýchli a zároveň opatrní.

Žehlenie panvicou
Použiť môžete aj horúcu panvicu (Zdroj:thriftyfun.com)

Naparenie oblečenia v sprche

Zatvorte okná a dvere vo vašej kúpeľni a pokrčené šaty zaveste na tyč. Dajte pozor, aby sa neošpliechali vodou. Kým skončíte so sprchovaním, vaše oblečenie bude krásne rovné.

Sušenie s ľadom

Aj takto sa dá vyrovnať oblečenie. Do sušičky prihoďte zopár kociek ľadu a zapnite ju na približne 15 minút na najvyššiu teplotu. Ľad sa roztopí, vytvorí naparenú vodu a tá vyrovná pokrčené miesta.

 


 

Zdroj: plnielanu.sk, zaujimavosti.net, kamzakrasou.sk
Odporúčame