Krásne rastliny môžete mať aj v tmavom byte: Stačí si vybrať tie správne

Kvet

thinkstockphotos.com

Neviete si predstaviť svoj domov bez rastliniek, no odrádza vás viacero faktorov? Nedostatok svetla medzi ne vôbec nemusí patriť. Stačí si len vybrať tie správne izbové kvety, ktoré váš byt skrášlia a zútulnia. Mať izbové rastliny je totiž výhodné z viacerých dôvodov. Nielenže spestria prostredie, ale zároveň prečisťujú vzduch a upokojujú.

Bromélia

Ani tropické rastlinky nemusia byť také náročné na svetlo, ako by sa mohlo zdať. Bromélie, medzi ktoré patrí napríklad aj ananás, sú vzhľadovo veľmi zaujímavé a ich krásne kvety perfektne doplnia akýkoľvek interiér. Treba však mať na pamäti, že aj keď nevyžadujú priame svetlo, temná izba by ich zničila. Teplota v miestnosti by nemala klesnúť pod osemnásť stupňov a nezabudnite ich raz za čas poliať.

Lopatkovec

Lopatkovec je jedným z tých izbových kvetov, ktoré nezaskočí ani ten najnezodpovednejší majiteľ. Nielenže nevyžaduje veľké množstvo svetla, ale mu neprekáža ani to, keď mu zabudnete zabezpečiť príjem vody a jeho pôda úplne vyschne. Na priamom slnku sa mu však nedarí práve najlepšie. Jediné, čo vyžaduje, je odstránenie odkvitnutých pozostatkov kvetov.

Svokrin jazyk

Rastlinka s originálnym pomenovaním vás rozhodne neohovorí, ak jej nebudete venovať dostatočnú pozornosť. Je ideálna do každej domácnosti, pretože znáša rovnako dobre svetlo ako prítmie, vlhko ako sucho. Navyše ju nie je nutné ani presádzať, iba raz za čas utrieť lístky od prachu. Akurát vo vegetačnom období to nepreháňajte s vodou, pretože trvalá vlhkosť v tom čase môže spôsobiť hnilobu koreňov.


Mohlo by vás zaujať: Kráska menom vianočná ruža: Ako s ňou zaobchádzať, aby jej nádhera nepovädla?


Filodendron

Rod Filodendron je v slovenských domácnostiach veľmi rozšírený a určite tieto rastlinky spoznáte podľa vzdušných koreňov, ktoré sa tiahnu často po celých stenách. Patria k tým izbovým kvetom, ktoré priam neznášajú priame svetlo, na druhej strane – nedostatok svetla znášajú veľmi dobre. Treba si však dávať pozor na jedovatú šťavu z listov, môže po požití poleptať sliznicu.

Difenbachia

Ďalším predstaviteľom v domácnostiach sa často vyskytujúcich rastliniek je difenbachia. Poznáte ju podľa typického sfarbenia širokých listov – biele, žlté alebo svetlozelené. Nemá rada priame svetlo, ale ani úplnú tmu – potrebuje tzv. filtrované svetlo. To znamená, že potrebuje, aby bola medzi ňou a slnkom nejaká bariéra. Nie je vhodná ak máte v domácnosti malé deti, ktoré rady dávajú všetko do úst. Prehltnutie jej častí môže totiž spôsobiť zdravotné problémy.


Mohlo by vás zaujať: Zelené pľúca vášho príbytku: Tieto izbové rastliny prečisťujú vzduch najlepšie


Kalatea

Ako naša pokožka pri opaľovaní tmavne, tak listy Kalatey naopak – ich farba bledne. Čo je pri krásne sfarbených listoch naozaj škoda. Dôležitá pre ne je vlhkosť vzduchu, preto nezabúdajte na pravidelné a časté rosenie rastlinky.

Dracéna

Sympatická jednoduchá Dracéna  je veľmi príjemnou súčasťou interiérov najmä pre svoj nevtieravý vzhľad. Rastlina pochádzajúca z Madagaskaru síce pre svoje dlhé špicaté listy potrebuje svetlo, no určite nie vo veľkej miere a priame slnko je dosť škodí.


Mohlo by vás zaujať: Udržte kvety vo váze čerstvé čo najdlhšie: Poradíme vám, ako na to!


Zelenec

Naozaj nenáročná izbová rastlina, ktorá sa stará aj o lepší vzduch je zelenec. Jednoducho sa rozmnožuje a znesie akékoľvek svetlo. Takže ak nepatríte medzi tých najzodpovednejších pestovateľov, je to pre váš domov tá pravá voľba.

Aspidistra

Rastlina pochádzajúca z Číny miluje tienistá miesta a môžete ju pestovať aj vonku. Aj keď nepotrebuje veľa svetla, je nutné ju dostatočne zalievať. Pretože pokiaľ na ňu s pravidelnou dávkou vody zabudnete, ožltnú jej zospodu listy alebo sa na nich objavia nepekné škvrny.


Aké rastliny si doma v byte pestujete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame