Prerábame byt: Ako si vybrať tú pravú kuchynskú linku?

kuchynská linka

sxc.hu

Hoci výber kuchynskej linky záleží predovšetkým od vkusu a interiérového cítenia, nemalú úlohu zohráva práve účelnosť a praktickosť. Ak aj vo vašej domácnosti kuchyňa predstavuje akúsi dominantu, výber zariadenia by ste nemali podceniť. Viete však, čo všetko je potrebné pred samotnou kúpou zvážiť? Inšpirujte sa tipmi, ako sa dopracovať k novej kuchyni snov.

Spýtajte sa samých seba

Koľko môžem minúť?

Asi najlimitujúcejším faktorom, no o to kľúčovejším, zostáva stále rozpočet. Pokiaľ sa musíte zmestiť do čo najnižších cenových relácií, vyberajte z laminátových materiálov s chrómovanými doplnkami a z keramiky. Našťastie, dnešný trh aj v tejto kategórii ponúka široký a vkusný výber. Jednoduchá a pekná kuchynská linka s dĺžkou 2,4 metra vás pokojne môže vyjsť do 500 eur.

Ak ste si však na vašu novú kuchyňu vyčlenili dostatok finančných prostriedkov, uvažovať môžete nad prírodným kameňom (napr. žula alebo mramor) a modernými kuchyňami s vysokým leskom. V prípade, že inklinujete skôr k tradičnému alebo vintage štýlu, stále je tu možnosť masívneho dreva. Počítajte ale s tým, že takéto kuchynské linky začínajú na cenovej hladine dvoch tisíc eur (v závislosti od veľkosti a materiálu). Samozrejme, bez vstavaných spotrebičov.

Koľko času budem v kuchyni tráviť?

Je pochopiteľné, že v každej domácnosti je kuchyňa využívaná s inou frekvenciou. Niekde sa v nej gazdinka nezastaví, inde slúži na príležitostné víkendové varenie. V druhom prípade je teda absolútnou zbytočnosťou umývačka riadu, či veľkorysý priestor na skladovanie potravín s americkou chladničkou. Namiesto toho sa majiteľ nového alebo rekonštruovaného bytu môže pohrať s priestorom a dovoliť si, napríklad, barový pult.

V početnej domácnosti, naopak, je najdôležitejším práve využitie miesta na maximum so všetkými nevyhnutnými doplnkami. Prioritu hrajú rozmery, vhodné rozmiestnenie spotrebičov a dostatok priestoru na pracovnej doske.


Mohlo by vás zaujať: Prerábame byt: Laminátovú plávajúcu podlahu si položíte aj sami!


Veľa vecí sa odvíja od sporáka

Chcete mať kuchynskú linku vystavanú podľa noriem odporúčaných odborníkmi? Odpad a prívod vody už asi veľmi nezmeníte, priestor na varenie si však zmenežovať môžete. Medzi sporákom (varnou doskou) a drezom si nechajte priestor aspoň 80 cm. Horná skrinka nad ním by nemala byť nižšie ako 50 cm. A ak vám to možnosti dovoľujú, sporák nikdy neumiestňujte do rohu miestnosti. Ku stene si nechajte aspoň 40 cm miesta.


Mohlo by vás zaujať: Prerábame byt: Ako si vybrať tú správnu podlahu?


Rozmiestnenie ďalších spotrebičov

Umývačku riadu je vhodné umiestniť čo najbližšie k drezu – vyhnete sa tak zbytočnému kvapkaniu na dlážku

Vstavanú rúru na pečenie si naplánujte na úroveň očí, váš chrbát vám bude vďačný

Uvažujete nad pracovným pultom so skrinkami v strede kuchyne? V tom prípade zoberte meter do ruky a zistite, či máte dosť miesta. Na prirodzený a ničím neobmedzovaný pohyb medzi paralelnými skrinkami potrebujete minimálne  1,2 m.

Zvlášť opatrní buďte pri plánovaní kuchyne v blízkosti okna. Dajte pozor, aby vám batéria alebo čokoľvek iné nebránilo v jeho otváraní. Myslite tiež na to, že vzdialenosť medzi rámom okna a podlahou by mala byť minimálne 90 – 105 cm.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame